Menu

Dzisiaj Światowy Dzień Książki!

Dzisiaj Światowy Dzień Książki!
Książka to wciąż coś, co pozwala nam odetchnąć od tempa codziennego życia... (Fot. Thinkstock)
W czasach Internetu książka jest szansą na wyciszenie i refleksję - twierdzi Szymon Majewski. Rzecznik Legalnej Kultury podaje, że w Polsce regularnie czyta zaledwie co dziesiąta osoba.
Reklama

Jak przekonuje Szymon Majewski, rzecznik fundacji Legalna Kultura, obchodzony dzisiaj Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ważne święto, głównie dlatego, że przypomina o znaczeniu książek dla rozwoju osobowości, samodzielnego myślenia i koncentracji. "W czasach Internetu, który próbuje zagospodarować każdą sekundę naszej uwagi, książka jest szansą na wyciszenie i refleksję. Warto o tym przypominać, bo w Polsce regularnie czyta zaledwie co dziesiąta osoba" - zauważa.

Majewski dodaje, że 23 kwietnia to też dzień, w którym szczególnie warto jest podkreślać, jak ważne jest poszanowanie praw autorskich twórców. "Oni mają dziś potężnego wroga, czyli branżę piracką, zarabiającą na dystrybucji internetowej treści ukradzionych twórcom. W naszym przekonaniu zmiana świadomości społecznej i przekonywanie odbiorców do szacunku dla twórców i uczciwego korzystania z kultury to najlepszy sposób na walkę z piractwem" - przekonuje.

Co więcej, rzecznik Legalnej Kultury jest zdania, że należy też zachęcać do zmian w prawie, które pozwolą na skuteczniejszą poradzenie sobie z kradzieżą własności intelektualnej w Internecie.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest od 1995 roku, a ustanowiony został przez UNESCO. Jego celem jest promocja czytelnictwa, podkreślenie znaczenia równego dostępu do wiedzy i wsparcie kreatywności poprzez poszanowanie praw twórców. W Polsce funkcjonuje Baza Legalnych Źródeł, którą można znaleźć na stronie www.legalnakultura.pl.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 06.12.2019
GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

Sport


Reklama