Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Dzisiaj Dzień Mleka!

Dzisiaj Dzień Mleka!
Picie mleka budzi obecnie szereg kontrowersji... (Fot. www.czytamyetykiety.pl)
To pierwszy pokarm dziecka. Mleko, mimo że ma sporo właściwości zdrowotnych, ma też przeciwników. Dlatego kompromisem może być taki napój, ale pochodzenia roślinnego, jak np. mleko migdałowe. Dzisiaj przypada Dzień Mleka.
Reklama

"Pij mleko, będziesz wielki!" - któż nie pamięta hasła kampanii społecznej zachęcającej do picia tego białego napoju. Choć wiele mówi się o korzyściach płynących dla zdrowia właśnie z mleka, istnieją też teorie, że krowy hodowane na mleko nie są szczęśliwe, a spożywanie mleka przez osoby dorosłe nie służy ich zdrowiu... Odpowiedzią na te wątpliwości może być mleko roślinne, np. owsiane, sojowe, migdałowe czy kokosowe.

O tym, dlaczego w ogóle warto zastąpić mleko pochodzenia zwierzęcego roślinnym, opowiada dr Urszula Zarosa z ProVeg Polska, która była organizatorem zeszłorocznej akcji zachęcającej do picia mleka roślinnego.

"Może być ono dobrą dla zdrowia alternatywą mleka krowiego i wpływać korzystnie na nasz organizm pod kątem zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, np. chorobom serca czy nadciśnieniu tętniczemu. Pijąc mleko roślinne zapobiegamy też niepotrzebnemu cierpieniu zwierząt. Kolejnym, mocnym argumentem jest korzyść dla środowiska, bowiem produkcja nabiału ma szkodliwy wpływ na zmiany klimatu z powodu emisji gazów cieplarnianych, takich jak metan, podtlenek azotu i dwutlenek węgla" - wylicza.

Mleko - jakiego pochodzenia by ono nie było, zwierzęcego czy roślinnego - stanowi wspaniały, czasami niezastąpiony, dodatek do różnego rodzaju dań. "Na mleku" powstają przecież naleśniki, budyń, mleczne koktajle, a nawet lody. Można przygotować też z niego prosty deser z dodatkiem ryżu.

"Dla mnie ryż na słodko to koszmar! A jednak ta wersja odczarowała moje nastawienie do tego dania. Bardzo prosty deser, ale ma w sobie finezję" - tak o ryżu w mleku kokosowym z pistacjami i wodą różaną mówi Jagna Niedzielska, autorka książki "Bez resztek. Kuchnia zero waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia", w której dzieli się przepisem na tenże deser.

Do jego przygotowania potrzebne będą składniki: 3 szklanki ugotowanego ryżu (dowolnego rodzaju), 400 ml mleka kokosowego, 4 łyżki miodu, 3 łyżki solonych pistacji oraz 3 łyżki wody różanej lub pomarańczowej lub sok z jednej pomarańczy. Z powyższych proporcji wyjdą dwie porcje.

Aby przygotować deser, ryż zalewamy mlekiem kokosowym, dodajemy miód i gotujemy na małym ogniu przez około 15 minut, aż zacznie się rozpadać. "Często mieszaj, żeby się nie przypalił" - radzi Niedzielska. Następnie do ciepłego ryżu dodajemy wodę różaną. Tak przygotowany deser serwujemy z pokruszonymi pistacjami.

Inną propozycją Niedzielskiej jest shake zagęszczony chałką. "Chałka, ciasto drożdżowe albo croissant, oczywiście wysuszone, to idealny sposób na zagęszczenie i dosłodzenie koktajlu. Czasami omijam etap blendowania chałki w koktajlu, a jedynie zamaczam w nim czerstwą kromkę" - zachęca autorka.

Do przygotowania dwóch porcji napoju potrzebne będą: 2 banany, 100 g malin (mogą być mrożone), 300 ml mleka migdałowego oraz 2 kromki chałki. Chałkę wystarczy zalać mlekiem i odczekać 2 minuty, a pokrojone na mniejsze kawałki banany, maliny oraz mleko z chałką należy dobrze zblendować i gotowe!

 

Komentarze


  • Robol
    25 maja, 17:29

    Pij mleko - będziesz rzygać daleko...

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2019
GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

Sport


Reklama