Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Dziś Dzień Kotleta Schabowego!

Dziś Dzień Kotleta Schabowego!
Kto powiedział, że schabowy musi być nudny? (Fot. Getty Images)
Nawet wegatarianie mają czasami apetyt na kotleta - wówczas jednak zamiast po mięso sięgają np. po boczniaki albo po soję. Dziś przypada Dzień Kotleta Schabowego.
Reklama

Katarzyna Bosacka, autorka książki "Bosacka po polsku. Nowoczesne przepisy kuchni polskiej" przyznała, że przeżyliśmy już fascynację kuchnią włoską, chińczykami i kebabami, która trochę mija. Jaj zdaniem, sushi też już nam się trochę przejadło.

"Zaczynamy wracać do korzeni, przy czym chcielibyśmy, żeby ta kuchnia nie dodawała nam kilogramów. Żeby nie była tłusta i ciężka. Żeby to nie był np. smażony schabowy, tylko żeby to było lżejsze, bardziej finezyjne. Wielu szefów kuchni pokazuje, że polskie jedzenie może być finezyjne, nowoczesne, a jednocześnie lekkie" - zauważa.

Moda na wegatarianizm nie oznacza rezygnacji ze smażonego przysmaku. Malka Kafka, autorka konceptu promującego wegańskie jedzenie, przekonuje, że tradycyjna polska kuchnia nie jest zagrożona. "To zaskakujące, ale Polska jest na czwartym miejscu pod względem liczebności wegan na świecie. Nigdy nie powiedziałabym, że kraj schabowego i kiełbasy może być w takiej czołówce" - informuje.

Kafka uważa, że ludzie coraz częściej będą zastępować mięso takimi odpowiednikami, że dania staną się daniami roślinnymi. "Oczywiście schabowy z boczniaka nigdy nie będzie tym samym schabowym, ale takiego kotleta można zrobić tak, że trudno go będzie odróżnić od mięsnej wersji" - dodaje.

W męskim menu Szymona Kubickiego, autora książki "Facet i kuchnia", również ze świecą w ręku szukać schabowego... "Utarło się, że schabowy czy kiełbasa to są właśnie męskie smaki i z pewnością ów stereotyp - przynajmniej w naszym kręgu kulturowym - ma bardzo mocne fundamenty, ale moim zdaniem nie jest to do końca prawda. Wielu facetów pragnie w domu właśnie takiego tradycyjnie męskiego jedzenia, ale po drugiej stronie barykady znajdziemy zarówno całe zastępy szefów kuchni, jak i amatorów domowego gotowania, którzy podchodzą do tego tematu zupełnie inaczej" - przekonuje.

Choć dziś nie tylko modny jest wegetarianizm, ale też po prostu zdrowy styl życia, w tym odżywiania, ekspertka od żywienia, prof. dr hab. n. biol. Jadwiga Charzewska, zauważa, że do jedzenia nie można podchodzić zbyt restrykcyjnie, gdyż to prowadzi do chorób. Dlatego, jeśli raz w tygodniu u babci dostanie się taki obiad, powinno się zjeść go z apetytem. "Tam oprócz ziemniaków i kotleta - a mięso jest dobrym źródłem białka zwierzęcego - na pewno jest jakaś surówka czy jakieś warzywo i kompot, który dobrze, by był jednak mniej słodzony. Ale, nawet jeśli jest to mniej zdrowe, to jak jadamy tak od czasu do czasu, można sobie pozwolić. Babci się nie odmawia, a jeszcze się ucieszy" - kwituje.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.04.2019
GBP 4.952 złEUR 4.289 złUSD 3.812 złCHF 3.743 zł

Sport


Reklama