Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dziecięce marzenia - wcale nie takie oczywiste...

Dziecięce marzenia - wcale nie takie oczywiste...
Dziecięce marzenia nie są takie oczywiste, jak może się wydawać. (Fot. Getty Images)
Herbatka u królowej Elżbiety czy umiejętność latania to - jak wynika z ankiety - jedne z marzeń dzieci. Psycholog Anna Resler zauważa, że dziecięce marzenia - wbrew pozorom - są bardzo przyziemne. Bowiem często marzą one też o podróżach czy szczęściu.
Reklama
Reklama

Odkryć tajemnicę wszechświata, pójść na herbatkę do królowej Elżbiety, pracować dla NASA, złapać największego szczupaka na Mazurach, spotkać ptaka dodo, a przede wszystkim akceptować siebie, nigdy się nie nudzić i niczego nie żałować - oto, co wynika z ogólnopolskiej ankiety "O czym marzą dzieci", którą wśród uczniów szkół podstawowych przeprowadziło wydawnictwo edukacyjne Nowa Era.

Dzieci biorące udział w ankiecie wcześniej wzięły też udział w dorocznym konkursie literackim "Popisz się talentem" organizowanym przez to samo wydawnictwo, natomiast patronatem objęła je fundacja "Mam marzenie". Tematem tegorocznego konkursu były właśnie dziecięce marzenia.

Co ciekawe, przyglądając się bliżej wynikom ankiety, wśród dziesiątki najczęściej wymienianych marzeń znalazły się głównie te związane z samorealizacją i przeżywaniem nowych doświadczeń. I tak dzieci marzą o podróżach i wyśnionej pracy w dorosłym życiu (po 14 proc. wskazanych marzeń), szczęściu dla świata i ludzi oraz posiadaniu własnego zwierzątka (po 9 proc.), odniesieniu sukcesu (6 proc.), przeżyciu przygody (5 proc.) i zdobyciu nowych umiejętności (5 proc.). Z kolei marzenia związane z dobrami materialnymi – posiadaniem zabawek czy sprzętu - znalazły się dopiero na dziesiątej pozycji.

Wyniki ankiety skomentowała Anna Resler. W opinii psychologa dziecięcego, marzenia pojawiają się jako naturalna potrzeba człowieka, pewna forma ucieczki, lęku przed światem, chęć ulepszenia życia. Z kolei u dzieci marzenia pełnią funkcję relaksacyjną, wizualizacyjną, terapeutyczną oraz edukacyjną. Jej zdaniem, wyniki ankiety pokazują, że młodzi marzyciele mają umysły otwarte i lotne - dosłownie i w przenośni.

"Dzieci marzą głównie o podróżach, doświadczaniu i poznawaniu życia, istotny jest dla nich samorozwój i nabywanie nowych umiejętności. Dostrzegają też związek wykształcenia z poczuciem szczęścia. Wydawać by się mogło, że marzenia dzieci są proste i przewidywalne. Jest jednak dokładnie odwrotnie: dzieci potrafią wytworzyć wokół własnej fantazji cały świat" - zauważa Resler i przypomina, że wśród wyników ankiety znalazły się takie marzenia jak te o lataniu, przenoszeniu się w czasie, byciu wynalazcą, rozmawianiu ze zwierzętami czy piciu kawy z królową.

Ekspertka podkreśla jednak, że dzieci wykazują dużo empatii i myślenia o bliskich, rodzinie czy miłości. "Istotne są dla nich zwierzęta i planeta Ziemia, np. jej poziom zanieczyszczenia. Marzą również o przedmiotach materialnych, ale to nie jest obszar najważniejszy w ich fantazjach i pragnieniach. My dorośli zdecydowanie mamy im czego zazdrościć - dzieci marząc wyznaczają sobie cele i odczuwają radość, nie ma dla nich barier i granic" - kwituje Resler.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama