Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Druga młodość Martensów!

Druga młodość Martensów!
Brytyjska marka wraca do łask i pojawia się na stopach gwiazd na całym świecie. (Fot. Getty Images)
Buty Dr. Martens charakteryzujące się żółtymi szwami i opatentowaną przez Martensa poduszką powietrzną na pięcie, kiedyś używane głównie przez subkultury punków i skinheadów, z czasem stały się popularnym obuwiem użytku codziennego. Dziś przeżywają swój renesans.
Reklama

Doktor Klaus Martens, będąc na nartach w Alpach Bawarskich, doznał kontuzji kostki. Opracował więc rodzaj obuwia, które zapobiegłoby wstrząsom stopy. Pomysł wdrożył do masowej produkcji w 1949 roku, zakładając wraz z Herbertem Funkiem fabrykę w Monachium.

W roku 1959 roku prawa do produkcji kupiła brytyjska firma R. Giggs Group Ltd. Angielski producent nadał butom charakterystyczny wygląd - dodał żółtą nić przy obszyciu podeszwy. Pierwsza para brytyjskich Martensów pojawiła się na rynku w 1960 roku. Wkrótce buty przyjęły się wśród subkultur muzycznych, a do ich popularności przyczynili się m.in. Pete Townshend i Iggy Pop.

Dzięki nowemu pokoleniu entuzjastów, Martensy przeżywają swoją drugą młodość. Jak wskazuje portal Lyst, zainteresowanie brytyjską marką obuwniczą wzrosło o 110 proc. w porównaniu z rokiem 2017. Swoją popularność marka zawdzięcza najbardziej wpływowym osobowościom w świecie mody. Media społecznościowe również przyczyniają się do wzrostu zainteresowania tym klasycznym modelem.

"Ta marka zawsze była popularna, jednak zauważamy ogromny wzrost sprzedaży w ciągu ostatnich kilku lat" - zauważa na łamach "The Guardian" Charlotte Lee z Asos. Tę popularność Lee przypisuje mieszaninie trendów i nieustającej atrakcyjności tej marki, którą podsycają jedynie inspiracje czerpane z wybiegów i mediów społecznościowych.

"Niektórzy nosili te buty jako wyraz deklaracji politycznej, inni, dlatego, że są wygodne, jeszcze inni doceniali ich trwałość - te buty wyrażają o wiele więcej niż jedynie walory estetyczne" - przyznaje projektantka Tolu Coker.

"Martensy zawsze będą miały swoje miejsce w modzie, są ponadczasowe. Są rzeczy, które pojawiają się i znikają - są również takie, które przetrwały próbę czasu. Tworząc coś tak klasycznego jak Martensy wykraczasz poza trendy" - dodaje.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.05.2019
GBP 4.891 złEUR 4.310 złUSD 3.862 złCHF 3.821 zł

Sport


Reklama