Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Do kupienia skrzypce Stradivariusa, które należały do carycy Katarzyny II!

Do kupienia skrzypce Stradivariusa, które należały do carycy Katarzyny II!
Katarzyna I Aleksiejewna, urodzona jako Marta Helena Skowrońska, była drugą żoną cara Piotra I. (Fot. Jean-Marc Nattier/www.barmin-ekb.ru/wikimedia)
8 czerwca w siedzibie Tarisio Fine Instruments and Bows w Nowym Jorku zostaną wystawione na aukcję skrzypce z 1708 roku wykonane przez Antonio Stradivariego. Jak podaje serwis Artnet, instrument z pracowni jednego z największych lutników w historii był niegdyś własnością Katarzyny II Wielkiej, stąd nazywany jest 'Carycą Katarzyną'.
Advertisement
Advertisement

Dom aukcyjny Tarisio nie ujawnił szacowanej ceny instrumentu, ale w tej firmie padały już rekordowe sumy za skrzypce Stradivariego. W 2011 roku "Lady Blunt", podobno drugi najlepiej zachowany instrument mistrza, sprzedano za 15,9 miliona dolarów.

Za nieco mniejszą kwotę firma Tarisio zlicytowała w zeszłym roku stradivariusa nazwanego "Da Vinci, ex-Seidel". Instrument został kupiony za 15,3 miliona dolarów. Egzemplarz, który teraz ma trafić na aukcję, pochodzi ze "złotego okresu" lutnika, czyli lat 1700 do 1720. Do czasu ubiegłorocznej aukcji skrzypce z tego okresu nie pojawiły się na rynku przez jakieś 15 lat.

Instrument nazywany na cześć byłej właścicielki "Carycą Katarzyną" wykonany jest z drewna klonowego i świerkowego. Jak podają rzeczoznawcy firmy Tarisio, skrzypce są w doskonałym stanie - wszystkie główne części są oryginalne, zachowała się nawet oryginalna etykieta. Instrument był własnością co najmniej dwóch rosyjskich caryc.

Stradivari z 1729 roku, znany jako 'Solomon, Ex-Lambert', wystawiony 27 marca 2007 w Christie's w Nowym Jorku. (Fot. DON EMMERT/AFP via Getty Images)

Wskazują na to zapiski z 1898 roku zawarte w dokumentach firmy WE Hill & Sons, londyńskiego sklepu specjalizującego się w instrumentach strunowych. Alfred Hill odwiedził Rosję z jednym ze swoich najlepszych klientów, baronem Johannem Knoopem, i tam zinwentaryzował kolekcję księcia Jusupowa, która obejmowała szereg instrumentów Stradivariego, w tym "Carycę Katarzynę".

Według relacji Hilla, rosyjski ambasador w Wenecji nabył instrument dla cesarzowej Elżbiety Romanowej. Po niej odziedziczyła go Katarzyna II. Potem skrzypce przeszły na własność sekretarza stanu carycy, Adriana Mosewicza Gribowskiego i jego syna.

Hill przywiózł ten instrument do Londynu w 1898 roku i rok później sprzedał go francuskiej skrzypaczce Marie Douglas Shothert. Można je zobaczyć na portrecie tej artystki namalowanym przez Huberta von Herkomera.

Od tamtej pory skrzypce miały wielu właścicieli, w 1937 roku zostały zaprezentowane na wystawie z okazji dwóchsetlecia Stradivariego w Cremonie, rodzinnym mieście lutnika. W końcu trafiły do przedsiębiorcy przemysłowego Giorgio Feige. I to jego spadkobiercy wystawiają je teraz na sprzedaż. Licytacja odbędzie się 8 czerwca.

Comments
  • Jvfn ccvvh
    3 June 2023, 02:05

    O cholera nie dam rady pojechać na aukcje, bo muszę wystawić kubeł ze śmieciami. Trudno kupię następnym razem.

Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 25.04.2024
GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement