Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dlaczego ser i wino tak dobrze smakują razem?

Dlaczego ser i wino tak dobrze smakują razem?
Cóż za kuszące połączenie... (Fot. Getty Images)
To, że wino wzbogaca smak potraw, wiadomo już od lat. Okazuje się jednak, że przekąski i potrawy również wpływają na smak wina. Naukowcy postanowili przyjrzeć się tej zależności bliżej i określić, jakie konkretne smaki w winie podkreślają i tuszują przekąski. I zrobili to także na poziomie molekularnym.
Reklama
Reklama

W 2016 roku w badaniu przeprowadzonym przez dr Marę Galmarini, zaproszono do degustacji 31 ochotników, których poproszono o spróbowanie dwóch win czerwonych i dwóch białych, słodkiego i wytrawnego. Przy ponownej degustacji uczestników poproszono, aby kolejny łyk wina przegryzali kawałkiem sera. W przypadku win białych, uczestnicy zauważyli, że serowa przekąska nieco niwelowała cytrusowy posmak win, jednak wydobywała inne smaki.

W przypadku win czerwonych, uczestnicy stwierdzali, że w połączeniu z serem wino było mniej cierpkie i kwaśne. Autorka badania tłumaczyła to tym, że "tłuszcz zawarty w serze otula jamę ustną, co zmniejsza odczuwanie zarówno cierpkości, jak i kwaśności degustowanych win".

Po latach do tego tematu powrócili francuscy naukowcy z Uniwersytetu w Bordeaux. Jednak zamiast polegać na odczuciach smakoszy, zdecydowali się zbadać i rozszyfrować tę zależność na poziomie molekularnym.

Francuscy naukowcy zbadali w jaki sposób lipidy - cząsteczki tłuszczowe występujące np. w serze, mięsie czy olejach roślinnych – współgrają z taninami (czy też garbnikami – z tą nazwą również możemy się spotkać - to związki, które odpowiadają za cierpki smak trunku) zawartymi w winie. Autorzy chcieli zbadać, jak garbniki wpływają na wielkość i stabilność kropelek lipidów. Badacze twierdzą, że garbniki powiększają lipidy, podkreślając i wydobywając ich smak, a jednocześnie maskując niepożądany cierpki smak wina.

"Wino jest bardzo często spożywane podczas posiłku. Jednak chociaż degustatorzy dobrze wiedzą, że smak wina zmienia się w obecności pożywienia, wpływ lipidów na cierpkość i goryczkę wina powodowaną przez garbniki nie jest dobrze poznany z molekularnego punktu widzenia. W tym kontekście zbadaliśmy interakcje tanina-lipid w winie, łącząc techniki biofizyczne z analizą sensoryczną. Wyniki naszych badań wskazują, że lipidy są kluczowymi czynnikami molekularnymi wpływającymi na naszą percepcję sensoryczną podczas konsumpcji wina i zmniejszają postrzeganie cierpkości garbników" - stwierdza zespół cytowany przez "Journal of Agricultural and Food Chemistry".

Eksperyment wyjaśnił również, jak różne oleje wpływają na smak wina. W testach smakowych ochotnicy mieli do przetestowania olej rzepakowy, z pestek winogron i oliwę z oliwek. "Oleje rzepakowe i z pestek winogron zmniejszają lub nawet usuwają cierpkość roztworów garbników, podczas gdy roztwory garbników nie są już postrzegane jako cierpkie, ale jako owocowe po spożyciu oliwy z oliwek" - twierdzą eksperci. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2024
GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama