Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Dlaczego piękne kobiety nie czują się pewne siebie?

Dlaczego piękne kobiety nie czują się pewne siebie?
Kiedy promowany jest model kobiety pięknej, szczupłej, wręcz idealnej, łatwo popaść w kompleksy. (Fot. Thinkstock)
Kobietom zadowolonym ze swojego wyglądu, którym imponują innym, niekonieczne łatwiej o bycie pewną siebie - przekonuje Magdalena Chorzewska. Psycholog podkreśla, że na takie poczucie wpływ ma to, jak w dzieciństwie oceniali nas rodzice.
Reklama

Kiedy promowany jest model kobiety pięknej, szczupłej, wręcz idealnej, łatwo popaść w kompleksy. Jak przyznaje psycholog Magdalena Chorzewska, nawet takie "perfekcyjne" dziewczyny mogą czuć się niepewnie. "Jeżeli nie mają przerobionych wewnątrz emocji, różnych schematów, to bywają niepewne siebie. Dlatego warto uświadomić sobie, że jesteśmy OK; że jesteśmy takie, jakie jesteśmy; że nie musimy nie wiadomo jak wyglądać, nie musimy nie wiadomo, czego robić, żebyśmy były wspaniałe i wyjątkowe" - mówi.

Psycholog przekonuje, że o pewności siebie decyduje postawa rodziców wobec dziecka i środowisko, w jakim się wychowuje. "Równie ważne jest też to, w jaki sposób kształtuje się nasze myślenie na podstawie różnych doświadczeń. Umysł dziecka jest bardzo plastyczny i ono równie dobrze może pójść w kierunku dużej pewności siebie, ale jednocześnie pewne wydarzenia mogą je po prostu złamać i od tej pory może zacząć myśleć na swój temat w kierunku negatywnym. Dlatego warto rozmawiać z dziećmi, żeby wyłapywać takie sytuacje i zawczasu prostować takie myślenie" - tłumaczy.

Choć chwalenie przychodzi nam trudniej niż krytykowanie, psycholog jest za tym, żeby komplementować, ale robić to w mądry sposób. Jaki? "Należy mówić konkretnie: dostałeś piątkę? To super. Nie oceniajmy tego w ten sposób, że w końcu ci się udało, bo to nie jest pochwała. Jeśli np. 10 razy zrobiliśmy coś dobrze, a raz źle, warto zauważyć, że wcześniej było OK, a tylko tym razem ci nie poszło" - mówi i sugeruje robić to sposobem "gwiazdka i życzenie".

"Gwiazdkę dostajemy za to, co zrobiliśmy dobrze. Jak źle - mam życzenie, żebyś to poprawił. W ten sposób unikamy krytyki i budujemy pewność siebie. Pamiętajmy, że mamy prawo popełniać błędy - to nie powoduje, że jesteśmy gorszymi ludźmi, bo każdy popełnia błędy" - kwituje.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.09.2018
GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

Sport


Reklama