Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dlaczego młode kobiety są coraz mniej szczęśliwe?

Dlaczego młode kobiety są coraz mniej szczęśliwe?
W dzisiejszym świecie łatwo zatracić siebie... (Fot. Getty Images)
Stres związany z egzaminami i presja mediów społecznościowych sprawiły, że dziewczęta i młode kobiety czują się mniej szczęśliwe niż 10 lat temu - dowodzą autorzy najnowszych badań.
Reklama
Reklama

W ciągu ostatniego dziesięciolecia platformy internetowe, takie jak Facebook, Twitter i przede wszystkim Instagram, mocno zyskały na popularności. Jak wynika ze statystyk, przeciętny człowiek poświęca im aż... 5 lat życia. Choć można tę tendencje potępiać, trudno się jej dziwić - social media stały się w ostatnim czasie bodaj najważniejszym kanałem komunikacji między ludźmi. Rośnie więc nie tylko liczba użytkowników, ale i czas, jaki spędzają oni w cyfrowym świecie.

Okazuje się, że rosnąca popularność mediów społecznościowych odcisnęła swoje piętno na zdrowiu psychicznym wielu dziewcząt, na co wskazują badania przeprowadzone przez organizację charytatywną Girlguiding. Według jej szacunków, tylko jedna czwarta dziewczynek i młodych kobiet określiłaby poziom swojego szczęścia jako bardzo wysoki.

Wyniki te mogą niepokoić - zwłaszcza gdy porównamy je z rezultatami identycznego badania przeprowadzonego w 2009 roku. Wówczas 41 proc. badanych odpowiedziało twierdząco na pytanie o bycie szczęśliwą. Czym powodowana jest tak diametralna rozbieżność w poziomie szczęścia u młodych kobiet wtedy i dziś?

Odpowiedź kryje się najprawdopodobniej w uzależnieniu od social mediów, które pochłaniają coraz więcej naszej uwagi i czasu. Organizacja Girlguiding przebadała 1903 dziewczynki i młode kobiety w wieku od 7 do 21 lat. Następnie porównano otrzymane odpowiedzi z kwestionariuszami, które udało się zebrać w ciągu ostatnich 10 lat.

Rezultaty nowych badań akcentują wyjątkowo negatywny wpływ, jaki stres może mieć na zdrowie psychiczne. Niespełna 60 proc. biorących udział w badaniu dziewcząt stwierdziło, że media społecznościowe są jedną z głównych przyczyn stresu i niepokoju wśród osób w ich grupie wiekowej. Prawie 70 proc. ankietowanych wskazało również na napięcie związane ze szkolnymi egzaminami.

Nieustanne bycie “online” obarczane jest przez ekspertów winą za rozmaite schorzenia nastolatków – od czysto fizycznych, spowodowanych nazbyt częstym korzystaniem z emitujących szkodliwe światło ekranów smartfonów czy tabletów, aż po te związane ze zdrowiem psychicznym. Chęć sprostania lansowanym na Instagramie wzorcom kobiecego wyglądu, ciągłe porównywanie się z innymi oraz obsesja na punkcie bycia na bieżąco mogą prowadzić do niepokoju, lęków, a nawet depresji.

Amanda Medler, główna autorka badania, przekonuje, że należy natychmiast podjąć niezbędne działania, aby lepiej zadbać o zdrowie psychiczne dziewcząt, które czują się nieszczęśliwe i zestresowane. “Nadszedł czas, aby wsłuchać się w głosy dorastających dziewcząt. Istotne jest, żeby wszystkie organizacje, rząd, szkoły i rodzice współpracowali nad poprawą jakości życia młodych kobiet” - konkluduje ekspertka. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama