Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dlaczego dieta wegańska nie służy dzieciom?

Dlaczego dieta wegańska nie służy dzieciom?
Rodzice stosujący dietę wegańską powinni być świadomi ryzyka, jakie niesie ona dla rozwijających się dzieci. (Fot. Getty Images)
Diety roślinne od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Choć poleca je wielu specjalistów z zakresu żywienia, nie dla wszystkich są one tak korzystne, jak mogłoby się wydawać. Zachować szczególną ostrożność powinni rodzice, którzy wprowadzają u swoich pociech wegański jadłospis.
Reklama
Reklama

Na weganizm przechodzi coraz więcej ludzi. Dieta wykluczająca wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mięso, nabiał i ryby, uważana jest za bardziej etyczną, przyjazną środowisku, a nawet zdrowszą. Do stosowania diet roślinnych namawia wielu specjalistów z zakresu żywienia, którzy zgodnie podkreślają, że jadłospis bazujący na warzywach i owocach zmniejsza ryzyko poważnych schorzeń, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa. Wegańskie menu nie jest jednak uniwersalnym modelem żywieniowym, który można byłoby polecić osobom w każdym wieku. Jak dowiedli polscy i brytyjscy uczeni, dieta wegańska może być szkodliwa dla dzieci, zagrażając ich prawidłowemu rozwojowi.

Zespół badaczy z Great Ormond Street Institute of Child Health na Uniwersytecie Londyńskim przeanalizował wpływ wyeliminowania z jadłospisu takich produktów, jak mięso i nabiał na zdrowie najmłodszych. Uczeni wzięli pod lupę dane pozyskane od 187 zdrowych dzieci w wieku od 5 do 10 lat mieszkających w Polsce. Okazało się, że maluchy będące na diecie wegańskiej były średnio o trzy centymetry niższe niż ich rówieśnicy, którzy na co dzień spożywali produkty odzwierzęce. Miały one również od czterech do sześciu procent niższą zawartość minerałów w kościach i były ponad trzykrotnie bardziej narażone na niedobór witaminy B12 niż mięsożerni koledzy.

"Mamy świadomość, że coraz więcej ludzi skłania się ku weganizmowi, chcąc w ten sposób zadbać o środowisko naturalne i dobrostan zwierząt. Globalny trend, jakim jest wzrost popularności diet roślinnych, uważa się w istocie za jeden z kluczowych czynników zapobiegania katastrofie klimatycznej. Choć zdecydowanie popieramy tę tendencję, należy być świadomym konsekwencji stosowania takiej diety u małych dzieci" – komentuje prof. Jonathan Wells, główny autor badania.

"Odkryliśmy, że dzieci stosujące dietę wegańską posiadają niższą masę kostną. Oznacza to, że mogą wejść w okres dojrzewania, w którym zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest wyższe, z istniejącym już deficytem tych składników. Może to zwiększyć ryzyko niekorzystnych zmian kostnych w dorosłym życiu" – precyzuje prof. Mary Fewtrell.

Uczeni apelują do rodziców, aby byli świadomi ryzyka, jakie niesie wprowadzanie u dzieci wegańskiej diety. "Choć taka dieta może przynieść istotne korzyści, choćby w postaci obniżenia zawartości tkanki tłuszczowej i zmniejszenia ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, u dzieci, które nie jedzą mięsa dostrzegliśmy wyraźnie niższe spożycie białka, wapnia oraz witamin D i B12. Stosowanie diety roślinnej nie gwarantuje lepszego zdrowia – trzeba zwrócić uwagę na uwzględnienie w jadłospisie produktów zawierających niezbędne składniki odżywcze" – dodaje dietetyczka i specjalistka medycyny żywienia, dr Małgorzata Desmond. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama