Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dlaczego Polacy unikają uprawiania sportu?

Dlaczego Polacy unikają uprawiania sportu?
Z badania MultiSport Index 2021 wynika, że aż 43 proc. Polaków nie przestrzega zaleceń WHO, która rekomenduje osobom dorosłym co najmniej 150-300 minut umiarkowanej aktywności w tygodniu. (Fot. PAP/Marcin Bielecki)
Choć wszyscy wiemy, że ruch to zdrowie, a regularna aktywność fizyczna chroni przed groźnymi chorobami, wciąż wielu z nas unika sportu jak ognia. Potwierdza to badanie MultiSport Index 2021, które dowiodło, że niemal połowa mieszkańców naszego kraju nie przestrzega zaleceń WHO dotyczących podejmowania wysiłku fizycznego.
Reklama
Reklama

Nasza niechęć do ruchu motywowana jest na ogół brakiem czasu – mimo że znajdujemy go choćby na oglądanie telewizji. "Wymówki służą nam do redukcji dysonansu poznawczego, czyli nieprzyjemnego stanu napięcia wynikającego z rozbieżności pomiędzy naszą postawą a zachowaniem" – komentuje psycholog zdrowia Mateusz Banaszkiewicz.

Do tego, że warto ćwiczyć, nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać. A jednak miliony naszych rodaków konsekwentnie unikają jakichkolwiek form aktywności fizycznej. Pod tym względem Polska od lat pozostaje poniżej europejskiej średniej. Jak wynika z badania MultiSport Index 2021, aż 43 proc. mieszkańców naszego kraju nie przestrzega zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, która rekomenduje osobom dorosłym co najmniej 150-300 minut umiarkowanej lub 75-150 minut intensywnej aktywności w tygodniu. Przeprowadzony niedawno raport Ipsos "Global views on sports and exercise" ujawnił z kolei, że 42 proc. Polaków jako główną przeszkodę w regularnym podejmowaniu aktywności fizycznej wskazuje brak czasu. Dlaczego tak chętnie korzystamy z tej jakże banalnej wymówki?

"Wymówki służą nam do redukcji tzw. dysonansu poznawczego, czyli nieprzyjemnego stanu napięcia wynikającego z rozbieżności pomiędzy naszą postawą (np. aktywność fizyczna chroni moje zdrowie) a zachowaniem (nie ćwiczę regularnie). Pozwalają nam więc usprawiedliwić swoje zachowanie przed sobą lub innymi. Brak czasu to popularny powód, który nie wywołuje dalszych refleksji. Z drugiej strony wśród osób ćwiczących regularnie są też tacy, którzy prowadzą intensywny tryb życia, wypełniony mnóstwem obowiązków. Inspiracją do zmiany naszego stylu życia może być poznanie sposobów, poprzez które inni ludzie w naszym otoczeniu zarządzają sobą w czasie. Możemy też zastanowić się nad aktualnymi priorytetami w naszym życiu. Być może umieszczenie aktywności fizycznej wysoko w hierarchii ważności sprawi, że co jakiś czas obejrzymy o jeden odcinek ulubionego serialu mniej, jednak szybko zorientujemy się, że uprawiając w tym czasie sport, zyskujemy znacznie więcej w zamian" – tłumaczy Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS.

Mało aktywny tryb życia tłumaczymy brakiem czasu, choć na inne czynności (np. przeglądanie mediów społecznościowych) znajdujemy czas bez problemu. (Fot. Getty Images)

Tłumaczenie się brakiem czasu jest o tyle zdumiewające, iż na inne aktywności, jak choćby oglądanie telewizji czy korzystanie z mediów społecznościowych, ów czas bez problemu znajdujemy. Raport Digital 2020 wskazuje, że 81 proc. Polaków na korzystanie z Internetu przeznacza średnio 6 godzin i 26 minut dziennie, zaś na oglądanie telewizji – kolejne trzy godziny. "Jeśli spojrzymy na czas, który spędzamy na biernej rozrywce, okazuje się, że wygospodarowanie 30 minut na ćwiczenia każdego dnia, to naprawdę niewiele. Możemy też połączyć przyjemne z pożytecznym i np. podczas oglądania ulubionego serialu, zamiast siedzieć, pomaszerujmy. Tym sposobem podczas godziny możemy zrobić nawet 2-3 tysiące kroków nie wychodząc z domu. Jeśli spędzamy czas wolny w Internecie, spróbujmy sięgnąć np. po 30-minutowy trening online. W czasie pandemii powstało wiele nowych rozwiązań, które umożliwiają wykonanie treningu w domu, bez dodatkowego sprzętu sportowego" – zaznacza trenerka personalna Natalia Litwiniuk.

Poza napiętym grafikiem, jako przyczynę mało aktywnego trybu życia Polacy podają brak chęci i motywacji. Ci, którzy rozpoczęli już przygodę ze sportem wiedzą, jak zbawienny ma on wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. W badaniu "Ruch to zdrowie" przeprowadzonym przez Benefit Systems, 85 proc. aktywnych fizycznie uczestników przyznało, że ćwiczenia niwelują negatywne skutki siedzącego trybu pracy, a 73 proc. wskazało na pozytywny wpływ sportu na redukcję stresu i przeciążenia psychicznego.

Większość badanych zauważyła również, że ćwiczenia pomagają w przełamywaniu własnych ograniczeń oraz dają poczucie wartościowego spędzenia czasu. "Warto potraktować sport jako element higieny codziennego życia – ruch jest dla naszego zdrowia lepszy niż jego brak i za każdym razem, gdy z niego korzystamy, robimy dla siebie coś dobrego. Takie nastawienie również sprzyja utrzymaniu regularności, ponieważ nie skupiamy się tylko na dalekosiężnych celach, ale doceniamy również każdy podejmowany krok" – konkluduje Banaszkiewicz.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama