Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dermatolożka obala popularne mity na temat dbania o paznokcie

Dermatolożka obala popularne mity na temat dbania o paznokcie
A jak się mają Wasze paznokcie na wiosnę? (Fot. Getty Images)
Aby pozbyć się białych plamek na paznokciach, należy pić jak najwięcej mleka, tymczasem akryl i żel niszczą płytkę – wokół pielęgnacji i stylizacji paznokci krąży wciąż wiele mitów. Rozprawić się z nimi postanowiła dermatolożka Dana Stern, która zaznacza, niektóre obiegowe opinie uznawane przez nas za pewnik nie mają w istocie nic wspólnego z prawdą.
Advertisement
Advertisement

Mocne, długie paznokcie to marzenie wielu kobiet. Aby uzyskać upragniony efekt, stosujemy rozmaite kuracje wzmacniające w postaci regenerujących witaminowych odżywek, nawilżających maseczek i suplementów diety. Mimo posiadania sporej wiedzy w tym temacie jesteśmy wciąż narażone na popełnianie błędów. Bo wokół pielęgnacji i stylizacji paznokci nadal krąży wiele mitów. Wcielanie w życie rad udzielanych przez domorosłych ekspertów może w najlepszym wypadku nie przynieść żadnych rezultatów, w najgorszym zaś – zniweczyć nasze wysiłki, a nawet zaszkodzić zdrowiu.

Jeden z najpopularniejszych mitów głosi, że paznokcie muszą "oddychać", dlatego nie powinno się ich za często malować. "Należy wziąć pod uwagę fakt, że podobnie jak ma to miejsce w przypadku naszych włosów, płytka paznokcia jest tkanką martwą. Koncepcja oddychających paznokci jest zatem pozbawiona sensu. Składniki odżywcze i tlen otrzymują one z krwiobiegu, a nie z powietrza" – wyjaśnia w rozmowie z "Nails Magazine" dermatolożka Dana Stern. Nie oznacza to bynajmniej, że częste malowanie paznokci zupełnie nam nie szkodzi. "Przerwy w używaniu lakieru i zmywacza są potrzebne, by przesuszona, łuszcząca się płytka mogła się zregenerować" – dodaje ekspertka.

Dużym uznaniem wśród kobiet cieszą się od pewnego czasu zabiegi przedłużania paznokci za pomocą akrylu lub żelu. Choć dla wielu z nas jest to doskonała metoda na podarowanie łamliwym, kruchym paznokciom drugiego życia, nie brakuje negatywnych opinii na temat tego typu zabiegów. Popularna opinia głosi, że akryl i żel niszczą płytkę paznokcia, prowadząc nawet do jej deformacji. "Prawidłowo nałożony i usunięty żel nie powoduje uszkodzeń. Zbyt agresywne piłowanie i odrywanie fragmentów żelu może osłabić płytkę. Ważne, by przed podjęciem decyzji o przedłużeniu paznokci upewnić się, że są zdrowe" – zaznacza dr Stern.

Jedna z najczęściej powtarzanych porad na temat manikiuru dotyczy przyspieszania procesu schnięcia lakieru. Wiele z nas uważa, że wystarczy pomalowane paznokcie zamoczyć w zimnej wodzie, a lakier w magiczny sposób się utwardzi. To niestety mit. "Gdyby to była prawda, manikiurzystki wykorzystywałyby ten trik. Lakier do paznokci to polimer powstały w wyniku reakcji chemicznej. Chociaż lodowata woda może go zagęścić, przez co wydaje się on wysychać szybciej, jedynym skutecznym sposobem jest pozostawienie paznokci do naturalnego wyschnięcia" – tłumaczy specjalistka. Jeśli bowiem zamoczymy je w zimnej wodzie, prawdopodobnie wkrótce dostrzeżemy charakterystyczne wgniecenia powstałe na skutek niedostatecznego utwardzenia lakieru.

Defektem, który często pojawia się na paznokciach, są nieestetyczne białe plamki. Niektórzy są święcie przekonani, że powstają one w wyniku niedoboru wapnia. Logicznym posunięciem wydaje się więc zwiększenie częstotliwości spożywania bogatego w ów składnik mleka. Okazuje się, że ta obiegowa opinia nie ma nic wspólnego z prawdą. "Występowanie białych plamek może mieć wiele przyczyn. Najczęściej są to po prostu granulki keratyny, które powstają po usunięciu lakieru" – rozwiewa wątpliwości dr Stern. Warto o tym pamiętać, gdyż nadmierne spożywanie mleka może wywołać problemy trawienne i trądzik, a nawet utrudnić wchłanianie żelaza w organizmie, w konsekwencji prowadząc do anemii. 

Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 16.04.2024
GBP 5.0609 złEUR 4.3197 złUSD 4.0687 złCHF 4.4554 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement