Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dawne zwyczaje związane z piciem wódki

Dawne zwyczaje związane z piciem wódki
Przynuka to bardzo gorliwe zachęcanie gości biesiady do picia alkoholu. (Fot. Getty Images)
Skąd wziął się zwyczaj uderzania łokciem albo dłonią w dno butelki wódki? Co wyróżnia kieliszki nazywane kulawkami? Warto to wiedzieć, by zabłysnąć podczas karnawałowych imprez. W dawne zwyczaje związane z piciem wódki wprowadza nas przewodnik Muzeum Polskiej Wódki.
Reklama
Reklama

W przeszłości wódki były zatykane korkiem i lakowane. Uderzając mocno w dno butelki dłonią, łatwiej było ją otworzyć - wyjaśnia przewodnik Muzeum Polskiej Wódki, Sebastian. Dziś raczej nie stosuje się takich zamknięć. Ale zwyczaj pozostał.

Jeszcze starszym zwyczajem jest picie z kulawki. To kieliszek z zaokrągloną podstawą, pozbawiony nóżki, modny w XVII i XVIII wieku. Żywot takiego kieliszka zazwyczaj nie był długi.

Po wzniesieniu toastu kulawki były rozbijane, co symbolizowało szacunek dla współbiesiadników. I to z nich wypijano "strzemiennego" na pożegnanie gości, którzy odjeżdżali konno, a więc trzymali stopy w strzemionach.

W przeszłości wódki były zatykane korkiem i lakowane. Dziś już tego raczej nie spotkamy... (Fot. Getty Images)

Zwiedzając Muzeum Polskiej Wódki, dowiemy się też o przynuce. Przynuka to bardzo gorliwe zachęcanie gości biesiady do picia alkoholu. Nad tym, by kieliszek nigdy nie był pusty i by goście nie wylewali cennego trunku, czuwała na dworach szlacheckich specjalna służba. Niewątpliwie w dzisiejszym powiedzeniu "Ze mną się nie napijesz?" pobrzmiewa coś z przynuki.

O wiele bardziej znajomy dla żyjących współcześnie jest termin bruderszaft. To pochodzące z języka niemieckiego słowo oznacza "braterstwo". Chodzi rzecz jasna o ceremoniał przejścia z oficjalnej formy "pan", "pani", na mówienie sobie po imieniu. Towarzyszy temu wspólne wypicie kieliszka alkoholu, a także pocałunek w policzek. "Wódka nie lubi samotności, wódka kocha towarzystwo" – puentuje Sebastian.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 15.04.2024
GBP 5.0192 złEUR 4.2851 złUSD 4.0209 złCHF 4.4047 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama