Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Czy można najeść się światłem i powietrzem?

Czy można najeść się światłem i powietrzem?
Czy można "najeść się" powietrzem?... (Fot. Thinkstock)
Bretarianizm to wywodzący się z tradycji hinduskiej styl życia polegający na rezygnacji z pokarmów stałych. Jego wyznawcy żywią się przede wszystkim praną, otaczającą nas tajemniczą energią.
Reklama

Wszystko może być źródłem energii: światło słoneczne, wiatr, relacje społeczne. Żywić się praną to karmić się dosłownie wszystkim, tak jakby cały czas było się podłączonym do kroplówki z pokarmem – przekonują bretarianie.

Niejedzący twierdzą, że mogą intensywniej pracować i uprawiać sport, jednocześnie nie czując zmęczenia. Podobno potrzebują też dwa razy mniej snu. Związane jest to z tym, że ich organizm nie musi zużywać ogromnej ilości energii na trawienie pokarmów.

Jedzenie uważają za uzależnienie, za nawyk, który został nam narzucony przez rodzinę, społeczeństwo. Tradycyjne pokarmy bretarianie spożywają okazjonalnie w celach towarzyskich.

Naukowcy traktują filozofię bretarian jako herezję. Podkreślają, że człowiek może funkcjonować jedynie dzięki związkom chemicznym występującym w żywności.

Według lekarzy i dietetyków, długotrwała ścisła głodówka nieuchronnie prowadzi do wyniszczenia organizmu, a w końcu do śmierci. Jak dowodzą badania, bez pożywienia można wytrzymać kilka tygodni, a bez wody - kilka dni. 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 17.08.2018
GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

Sport


Reklama