Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Czy inteligentne urządzenia domowe spopularyzują tematykę prywatności?

Czy inteligentne urządzenia domowe spopularyzują tematykę prywatności?
Ostatnie badania pokazały, że już co piąty dom w UK wyposażony jest w inteligentnego asystenta. (Fot. Thinkstock)
Inteligentne urządzenia domowe wyposażone w czujniki i możliwość nagrywania dźwięku śledzą ruchy swoich właścicieli, a także często rejestrują ich rozmowy. Urządzenia Internetu Rzeczy są coraz szerzej obecne w wielu dziedzinach codziennego życia i pracy.
Reklama
Reklama

W amerykańskich mediach niedawno pojawiła się informacja o rodzinie z Portland, której rozmowa została nagrana przez urządzenie Amazon Echo, a następnie wysłana do losowo wybranego kontaktu z książki adresowej. Sytuacja ta, która nie powinna mieć miejsca, jest jednym z wielu niepokojących zdarzeń, świadczących o niedoskonałości technologii Internetu Rzeczy - pisze serwis Tech Crunch.

Zdaniem serwisu, rozpowszechnienie inteligentnych urządzeń domowych może w przyszłości doprowadzić do renesansu pojęcia prywatności. Firmy internetowe w ostatnich latach zbudowały swoje modele biznesowe wokół pozyskiwania i przetwarzania danych o użytkownikach swoich produktów i usług. Użytkownicy z kolei rzadko podejmują działania mające na celu ochronę swojej prywatności - zauważa Tech Crunch.

Serwis zwraca uwagę na ryzyko związane z wykorzystaniem informacji o użytkownikach, które gromadzą urządzenia Internetu Rzeczy. Mogą one zostać użyte np. do wpływu na zmianę zachowania konkretnych osób (dzięki znajomości ich nawyków na podstawie analizy danych z urządzenia).

Badania przeprowadzone w listopadzie 2017 roku przez firmę Deloitte wykazały, że konsumenci z ostrożnością podchodzą do inteligentnych urządzeń domowych i wykazują wobec nich większą podejrzliwość, niż w stosunku do innych urządzeń działających w oparciu o dostęp do internetu. 40 proc. respondentów zadeklarowało wówczas, że "inteligentne urządzenia gospodarstwa domowego w ich odczuciu ujawniają zbyt wiele informacji na ich temat", tyle samo badanych stwierdziło też, że martwi ich możliwość bycia śledzonym z użyciem tych urządzeń.

Zdaniem serwisu Tech Crunch firmy technologiczne produkujące inteligentne urządzenia domowe powinny podejść do tego problemu z należytą powagą i zbudować zaufanie wśród konsumentów. Może tak się stać dzięki zastosowaniu dobrych praktyk ochrony danych w usługach i produktach (na przykład poprzez wdrożenie metodologii Privacy by Design, gwarantującej wysoki poziom ochrony prywatności już na etapie projektowania produktu) - donosiTech Crunch. Serwis zwraca także uwagę, że produkty i usługi związane z branżą Internetu Rzeczy powinny być budowane z myślą o tym, aby klienci samodzielnie mogli decydować, co dzieje się z ich danymi.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama