Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Cztery milowe kroki na drodze do długowieczności

Cztery milowe kroki na drodze do długowieczności
W tym przypadku wybór przekąski powinien być jasny... (Fot. Getty Images)
Pytanie o to, jak pozostać w doskonałej kondycji fizycznej i psychicznej aż do późnej starości, zadaje sobie coraz więcej ludzi. Sekret długowieczności tkwi tymczasem w przestrzeganiu zaledwie kilku prostych zasad, będących wyznacznikami zdrowego stylu życia.
Reklama
Reklama

Większością z nas kieruje podobna motywacja: żyć tak długo i zdrowo, jak to możliwe, mogąc realizować swoje cele i pasje. I choć nauka nie znalazła jeszcze jedynego i uniwersalnego źródła młodości, uczeni zdołali zidentyfikować pewne metody postępowania mogące wydłużyć życie. Wystarczy wspomnieć o badaniu opublikowane w zeszłym roku w czasopiśmie “Circulation”, które dowiodło, że zmiana zaledwie kilku nawyków na zdrowsze może przedłużyć życie o około dziesięć lat. Jak tego dokonać?

Zdrowo się odżywiaj

Dieta należy do czynników najsilniej związanych z długowiecznością. Badania od dawna sugerują, że stosowanie diety śródziemnomorskiej - zawierającej mnóstwo owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, orzechów i zdrowych tłuszczów, a zarazem ograniczającej cukier, czerwone mięso oraz przetworzoną żywność - przynosi wiele korzyści zdrowotnych, w tym większą szansę na dłuższe życie.

Szereg badań przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich lat stanowi niezbity dowód na to, że spożywanie konkretnych pokarmów, takich jak pełnoziarniste pieczywo i makarony, ryby, białko roślinne i oliwa z oliwek sprzyja długowieczności. Z drugiej strony zaś żywność przetworzona w postaci słonych przekąsek, tłustego mięsa, smażonych potraw i słodzonych napojów wiąże się z wyższym ryzykiem przewlekłych chorób i śmierci.

Nawet jeśli nasz codzienny jadłospis nie jest doskonały, badania sugerują, że dokonanie choćby niewielkich zmian przyniesie nam duże korzyści. W jednym z artykułów naukowych opublikowanych w 2017 r. stwierdzono, że ludzie, którzy zmodyfikowali swoją dietę i zaczęli jeść o 20 proc. więcej zdrowej żywności niż na początku badania, w ciągu 12 lat zmniejszyli ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 17 proc.

Regularnie ćwicz

Regularna aktywność fizyczna to prawdziwe dobrodziejstwo zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Uprawianie sportu pozytywnie wpływa wszak niemal na każdy aspekt funkcjonowania organizmu - począwszy od sprawności układu sercowo-naczyniowego, aż po poprawę nastroju i zwiększenie poziomu energii.

Nie powinno zatem dziwić, że aktywność fizyczna jest jednym z milowych kroków na drodze do długowieczności. Eksperci zalecają co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności aerobowej w tygodniu oraz regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie.

Dobra wiadomość do stroniących na co dzień od siłowni czy klubów fitness: nawet krótki i umiarkowany wysiłek fizyczny, taki jak maszerowanie czy sprzątanie, zwiększa nasze szanse na długie życie. Jeśli zdecydujemy się na bardziej energiczny trening, warto skierować się w stronę sportów zespołowych. Niektóre badania sugerują, że aktywności, takie jak piłka nożna, są najskuteczniejsze w kontekście wydłużania życia ćwiczących, ponieważ zachęcają nie tylko do ruchu, ale i interakcji społecznych.

Chcesz pożyć dłużej? Zrezygnuj z alkoholu. (Fot. Getty Images)

Lepiej zrezygnuj z alkoholu

Przez lata umiarkowane picie alkoholu było przedstawiane jako nieszkodliwy nawyk. W ostatnim czasie świat nauki zaczął jednakowoż obierać bardziej ostrożne stanowisko w kwestii spożywania alkoholu. Sporządzona w ubiegłym roku obszerna metaanaliza wcześniejszych badań wykazała, że nie istnieje w istocie bezpieczna dla organizmu ilość alkoholu. I chociaż analiza ryzyka i korzyści każdej osoby zależy od jej historii medycznej, badania coraz częściej potwierdzają pogląd, że ludzie powinni ograniczyć spożycie alkoholu, aby uniknąć problemów zdrowotnych i zwiększyć swoje szanse na dłuższe życie.

Nie pal

Oprócz wywoływania podwyższonego ryzyka nowotworu płuc, palenie papierosów wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak zawał serca, udar mózgu, rak jamy ustnej i gardła, będąc, co zgoła oczywiste, poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci jest zatem całkowita rezygnacja z palenia papierosów.

Droga do długowieczności nie musi wiązać się z szeregiem wyrzeczeń i ograniczeń. By jak najdłużej cieszyć się doskonałym zdrowiem, wystarczy zmienić codzienne nawyki: udoskonalić dietę, dostarczając organizmowi niezbędnych składników odżywczych, regularnie ćwiczyć i zrezygnować ze szkodliwych używek. W ten sposób zwiększymy swoje szanse na dłuższe i zdrowsze życie.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama