Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Czerwona szminka - historyczna broń, kosmetyczny wabik

Czerwona szminka - historyczna broń, kosmetyczny wabik
Czerwona szminka to potężna broń. (Fot. Getty Images)
Na zły dzień najlepsza jest czerwona szminka - radziła Hepburn. O tym kosmetyku często mówi się w kontekście trendów i dodawania kobietom pewności siebie. Jednak historia pokazuje, że czerwona szminka była też symbolem sprzeciwu, walki i patriotyzmu.
Reklama

"Czerwień zawsze posiadała ogromną moc. W kulturach Wschodu jest symbolem szczęścia, dlatego tradycyjnie nakazuje się pannom młodym w Chinach, Indiach i Wietnamie wkładać czerwone stroje w dniu ślubu. Czerwień związana jest też z teatrem: to ważny element w makijażu aktorów w chińskiej operze i japońskim teatrze kabuki" - informuje Lisa Eldrige na kartach książki "Facepaint. Historii makijażu".

Biorąc pod uwagę wiele historycznych, antropologicznych i ewolucyjnych faktów ciekawy wydaje się jeden z nich. Jak wskazuje autorka, czerwień jest barwą, która ma najdłuższą falę spośród kolorów postrzeganych przez człowieka. "Oznacza to, że wywołuje ona silniejsze reakcje naszej podświadomości niż inne kolory" - wskazuje.

W makijażu czerwień króluje od lat, głównie w postaci czerwonej szminki, która stała się klasyką makijażu. Sama Audrey Hepburn przyznała kiedyś, że na zły dzień najlepsza jest czerwona szminka. Nic dziwnego, że temu produktowi swoją uwagę poświęciła pisarka Rachel Felder. W książce "Red Lipstick: an Ode to a Beauty Icon" autorka odkrywa niezwykłą historię kultowego kosmetyku.

"Jej historia jest naprawdę głęboka i nigdy nie była tak naprawdę badana. I tak narodził się pomysł na książkę" - przyznała Felder. Jest to nie tylko zbiór informacji i anegdot, ale również katalog pięknych obrazów, dzieł sztuki i fotografii, które pokazują prawdziwą głębię tego koloru.

W istocie, dziś czerwona szminka traktowana jest jako kosmetyk dla odważnych. W końcu jesteśmy tak pewne siebie, aby dumnie ją nosić i nie boimy się przy tym zwracać na siebie uwagi. Jednak historia pokazuje, że czerwona szminka była symbolem sprzeciwu, walki i patriotyzmu, choć długo cieszyła się złą sławą i była utożsamiana z kobietami o wątpliwej moralności.

Przełom nastąpił, gdy szminkę zaczęto kojarzyć z ruchem feministycznym. "Kobiety walczące o prawa wyborcze, maszerujące ulicami Nowego Jorku w 1912 roku, ostentacyjnie malowały sobie usta na czerwono" - wskazuje Eldrige. Nową symbolikę szmince nadano również w czasie II wojny światowej, kiedy to kobiety zachęcano do malowania ust - dla podtrzymania morale. Wtedy stała się ona symbolem patriotyzmu i woli walki.

"Kobiety podczas II wojny światowej nosiły ją jako akt sprzeciwu, ponieważ Hitler nie lubił czerwonej szminki" - wyjaśnia Felder i dodaje, że ten produkt ma również szerokie znaczenie społeczne.

"Aktorki nosiły ją w czasach, gdy zawód ten nie był poważany. Potem, w latach 50., kiedy królowa Elżbieta szła na koronację, miała czerwoną szminkę stworzoną specjalnie na tę okazję, aby dopasować ją do czerwieni szat jej stroju koronacyjnego. Stworzenie tej szminki przypisywano trzem różnym markom" - wskazuje.

Czerwona szminka to symbol ponadczasowego stylu. (Fot. Getty Images)

Podkreśla jednak, że czerwona szminka, niezależnie od pewnej symboliki i znamion historycznych, ma w sobie coś ponadczasowego, jeden wspólny mianownik - nieustraszonego ducha kobiecości.

"Nałożenie czegoś, co skupia no tobie uwagę, jest wyrazem pewności siebie. Robiąc to, świadomie wzmacniasz ten przekaz, wykazujesz odwagę i pewność siebie" - wyjaśnia.

Choć za makijażem z czerwoną szminką w roli głównej trudno się schować, jest on czymś ponadczasowym. Nawet w dobie kryzysu kobiety zawsze sięgną po ten produkt.

"Wciąż wiele kobiet boi się czerwonej szminki. Dla mnie to klasyka makijażu i klasyka kobiecości. Myślę, że każdej z pań doda pewności siebie. Co jest w niej cudowne, to swego rodzaju prostota, to produkt, który potrafi stworzyć cały makijaż. Wystarczy nieskazitelna cera, podkreślone rzęsy i czerwona szminka i mamy gotowy cały makijaż. Czerwień to kolor miłości, to bardzo uwodzicielki odcień" - wyjaśnia makijażystka Sephora Pro Team, Adela Bartakova.

Siłę czerwonej szminki potwierdzają nie tylko makijażyści, ale również naukowcy. Z badań przeprowadzonych przez Manchester University wynika, że po dziesięciu sekundach od pierwszego spotkania z kobietą, mężczyźni poświęcają ponad połowę czasu spędzonego w obecności kobiety na przyglądaniu się jej ustom.

"Od wieków kobiety malowały swoje usta w celu zwiększenia swojej atrakcyjności. Praktyka ta sięga czasów starożytnego Egiptu" - wyjaśnia dr Geoff Beattie. "Nasze badania wskazują, że czerwone usta i postrzeganie kobiecej atrakcyjności nadal są ze sobą nierozerwalnie związane. Czerwona szminka jest najpotężniejszym wabikiem, który znacząco podnosi doznania wizualne" - dodaje.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 13.09.2019
GBP 4.870 złEUR 4.340 złUSD 3.912 złCHF 3.961 zł

Sport


Reklama