Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Czerwona dzielnica w Holandii: Dla dobra nietoperzy

Czerwona dzielnica w Holandii: Dla dobra nietoperzy
Holendrzy bardzo troszczą się o dobro nietoperzy. (Fot. Thinkstock)
Nowy mieszkalny rejon 65-tysięcznego miasta Barneveld w środkowej Holandii od zeszłego tygodnia ma uliczne latarnie emitujące czerwone światło. Czerwone oświetlenie mniej razi nietoperze, a dzielnica leży na trasach ich przelotu - tłumaczą lokalne władze.
Reklama

Nie przekonuje to mieszkańców, którzy narzekają, argumentując, że może takie oświetlenie pasuje lepiej do tzw. czerwonych dzielnic Amsterdamu.

Władze jednak trzymają stronę nietoperzy i przepisów, które nakazują chronić zwierzęta. "Jako lokalne władze musimy przepisów przestrzegać" - przekazał rzecznik lokalnemu radiu.

W zeszłym roku naukowcy z Holenderskiego Instytutu Ekologii stwierdzili, że oczy nietoperzy są zbyt wrażliwe na niebieskie pasmo widma i promienie ultrafioletowe, ale o wiele lepiej radzą sobie ze światłem pomarańczowym i czerwonym.

Raport zakończyli zaleceniem: "aby ograniczyć negatywne dla nietoperzy działanie nocnego oświetlenia, należy unikać światła białego i zielonego w ich naturalnym habitacie lub w jego pobliżu, a jeśli zachodzi konieczność oświetlania, można stosować światło czerwone".

Lokalne władze informują, że prowadzą rozmowy z organizacjami obrońców przyrody, żeby znaleźć rozwiązanie.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2018
GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

Sport


Reklama