Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Cukier w nadmiarze równie toksyczny jak alkohol

Cukier w nadmiarze równie toksyczny jak alkohol
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca zmniejszenie spożycia cukru do 25 g dziennie, czyli pięciu łyżeczek od herbaty. (Fot. Getty Images)
Sprzyja otyłości, chorobom przewlekłym, zaburza metabolizm, niszczy układ hormonalny. To ledwie początek efektów uzależnienia od cukru i spożywania go w nadmiarze. Im szybciej zniknie zatem z diety, tym lepiej.
Reklama
Reklama

Zanim sięgniesz po ciastko do posłodzonej kawy, przeczytaj. W Polsce podobnie jak w wielu innych krajach Unii Europejskiej spożycie cukru rośnie. Według opublikowanego w 2019 r. raportu „Cukier, otyłość – konsekwencje”, w latach 2008-2017 spożycie cukru zwiększyło się u nas z 38,5 kg do 44,5 kg, czyli o 6 kg.

Naturalną konsekwencją jest to, że zwiększa się liczba Polaków z nadwagą i otyłością. W 2016 r. nadwagę miało 68 proc. mężczyzn i 53 proc. kobiet – o odpowiednio 4 i 3 punkty procentowe więcej niż w 2007 r. Odsetek otyłych mężczyzn w tym samym okresie zwiększył się o 3 punkty procentowe (do 25 proc.), a w przypadku kobiet – o 2 punkty procentowe (do 23 proc.).

„W naszym kraju stale zwiększa się też zachorowalność na cukrzycę, którą Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła, jako pierwszą niezakaźną epidemię” – podkreśla prof. Czupryniak. Według eksperta zdrowia publicznego dr. Jakuba Gierczyńskiego, w Polsce jest około 3 mln osób z cukrzycą, a co roku przybywa 300 tys. osób z tą chorobą i ta liczba w najbliższych latach zwiększy się do 370-410 tys. rocznie.

Zbyt duże spożycie cukru grozi także innymi chorobami. Eksperci University of California w San Francisco już przed kilku laty opublikowali na łamach „Nature” raport, w którym przekonywali, że jest on toksyczny dla organizmu i sprzyja chorobom przewlekłym. Ostrzegali też, że nadmiar cukru powoduje podobne spustoszenie jak alkohol: zaburza metabolizm, podnosi ciśnienie tętnicze krwi, niszczy wątrobę i zakłóca przekazywanie sygnałów między hormonami.

Standardowa puszka coca-coli o pojemności 330 ml zawiera aż 35 g cukru. (Fot. Getty Images)

Nadmierne spożycie cukru może sprzyjać rozwojowi raka, np. piersi oraz trzustki. Nowotworom sprzyja też cukrzyca. Emanuele Di Angelantonio z Britain Cambridge University prześledził 97 badań, którymi na całym świecie objęto 820 tys. pacjentów. Wynika z nich, że cukrzyca o 25 proc. zwiększa ryzyko zgonu z powodu raka trzustki, wątroby, jelita grubego, a nawet raka płuca. Wiele jednak zależy od tego jak choroba jest kontrolowana. U chorych ze zbyt wysokim poziomem glukozy, ryzyko śmierci z powodu nowotworów złośliwych jest jeszcze wyższe.

Ile cukru zatem oznacza za dużo? Światowa Organizacja Zdrowia już w 2014 r. zalecała zmniejszenie spożycia cukru do 25 g dziennie, czyli pięciu łyżeczek od herbaty. Oznacza to, że nie należy wypijać nawet jednej standardowej puszki coca-coli o pojemności 330 ml, gdyż zawiera ona aż 35 g cukru (tzw. ukrytego). Niestety jego spożycie w Polsce rośnie. Wzrosło dokładnie o 6,1 kg w skali roku.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.03.2024
GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama