Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Co tak naprawdę dodaje nam energii? Wcale nie kofeina

Co tak naprawdę dodaje nam energii? Wcale nie kofeina
Ekspert: "Często ludzie są zszokowani tym, o ile więcej mają energii, gdy przestają polegać na kofeinie". (Fot. Getty Images)
Czy faktycznie potrzebujemy kawy, aby dodać sobie energii. Czy cukier to dobry pomysł na szybki zastrzyk energii? Dr Libby Weaver obala energetyczne fakty i mity, wskazując na to, co właściwie daje nam energię.
Reklama
Reklama

Filiżanka kawy o poranku, dla wielu stanowi pierwszy zastrzyk energii. Dzięki czarnemu naparowi, z pewną dozą energii napędzanej kofeiną możemy stawić czoła reszcie dnia. Dalej w ciągu dnia zapewne jeszcze kilka razy sięgniemy po to energetyczne wspomaganie.

"Często ludzie są zszokowani tym, o ile więcej mają energii, gdy przestają polegać na kofeinie" - zauważa dr Weaver.

"Nasze ciała mają niesamowitą zdolność do wytwarzania energii, gdy nasze systemy energetyczne są wspierane przez nasz styl życia. Jeśli polegasz na dużych ilościach kawy, spróbuj każdego tygodnia zmniejszyć ilość spożywanej kawy o połowę, aż finalnie całkowicie z niej zrezygnujesz. Zobacz, jak będziesz się czuć. Jeśli od jakiegoś czasu piłaś kawę codziennie, możesz początkowo odczuwać zmęczenie przez kilka dni z powodu odstawienia kofeiny, jednak po tym początkowym okresie większość ludzi stwierdza, że ich energia znacznie wzrasta" - wyjaśnia ekspert.

Błędem jest również pomijanie śniadania, nie bez kozery nazywany jest ono najważniejszym posiłkiem dnia. "Rozpoczęcie dnia od odżywczego śniadania ma wiele zalet, jedną z nich jest dostarczenie organizmowi energii i uwalnianie jej w sposób równomierny. Nawet jeśli tuż po przebudzeniu nie masz apetytu, pamiętaj, że nie musisz od razu po wstaniu z łóżka sięgać po jedzenie, ale jeśli brak apetytu utrzymuje się np. do godzin południowych zastanów się, czy ostatniego posiłku nie spożywasz zbyt późno" - sugeruje.

Awokado pomoże w wyrównaniu poziomu energii w ciągu dnia. (Fot. PAP)

Ekspert wskazuje również, że zmęczenie często może być podyktowane niedoborami, szczególnie żelaza. Jednak warto pamiętać, że nasze ciało to maszyna, w której każda najmniejsza cząstka odgrywa ważną rolę.

"Zmęczenie często przypisywane jest niedoborom żelaza, słusznie, ale istnieją również inne składniki odżywcze, które są niezbędne, abyśmy mogli cieszyć się każdego dnia niewyczerpaną energią. Na przykład, bez spożywania wystarczającej ilości witamin z grupy B, będziemy ospali i zmęczeni. W rzeczywistości jesteśmy tym, co jemy - więc zapewnienie nam wszystkich potrzebnych składników odżywczych jest niezbędne, abyśmy zachowali właściwy poziom energii przez cały dzień" - podkreśla biochemik.

Błędem jest również sięganie po słodkie przekąski, kiedy dopadają nas pierwsze oznaki zmęczenia. "Faktem jest, że dawka cukru to szybki zastrzyk energii, jednak zaraz po tym następuje kryzys. Ponadto, sam cukier jest pozbawiony składników odżywczych, co oznacza, że ogólnie nie wspiera systemów energetycznych naszego organizmu. Włączenie większej ilości tłuszczów dobrej jakości zapewni trwalsze źródło energii, dodatkowo pozwoli zapobiec nagłej ochocie na coś słodkiego. Spróbuj dodać do swojego menu trochę orzechów i nasion, awokado, aby pomóc w wyrównaniu poziomu energii w ciągu dnia" –- sugeruje ekspert.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.04.2024
GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama