Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Co robić, aby włosy przestały się przetłuszczać?

Co robić, aby włosy przestały się przetłuszczać?
Do nadmiernego przetłuszczania włosów prowadzi również... stres. (Fot. Getty Images)
Przetłuszczanie włosów to problem nie tylko nieestetyczny, co zwyczajnie uciążliwy. I potencjalnie groźny. Stan ten bowiem przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów. Aby zapobiec zbyt szybkiemu przetłuszczaniu kosmyków, należy zmodyfikować codzienne nawyki - zarówno te związane z pielęgnacją, jak i dietą.
Reklama
Reklama

Gdy gruczoły łojowe zaczynają produkować zbyt dużo sebum, nasze włosy przetłuszczają się szybciej, a fryzura traci świeży, efektowny wygląd. Warto próbować uporać się z problemem nie tylko ze względów estetycznych - gdy dochodzi do stanu zapalnego, włosy mogą zacząć nadmiernie wypadać.

"Dodatkowo, kiedy mamy do czynienia z łojotokowym zapaleniem skóry, znajduje się na niej nagromadzona skrystalizowana wydzielina łojowa. W takim przypadku mamy do czynienia ze schorzeniem autoimmunlogicznym. Jest to powszechnie występującą i przewlekła choroba skóry. Bardzo ważne jest, aby szybko udać się do specjalisty i wprowadzić terapię oczyszczającą oraz zredukować rumień" - wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Osoby borykające się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów popełniają często błędy w codziennej pielęgnacji, stosując agresywne lub zbyt łagodne szampony.

"Spotykam się z taką tendencją nawet u 80 proc. pacjentów, którzy używają szamponów zbyt agresywnych, zbyt oczyszczających. Przy nadmiernym używaniu takiego szamponu gruczoły pracują aktywniej, aby nadrobić wydzielanie łojotoku i ponownie go dostarczyć, ponieważ taki szampon zredukował cały biofilm. Osoby, które mają problemy skórne takie jak ŁZS albo łojotok, często sięgają po szampony dziecięce, co nie jest dobrym rozwiązaniem ponieważ każdy szampon jest dedykowany do odpowiedniej skóry. Szampony dziecięce mają inne Ph (ok. 7+) niż u osób dorosłych" - zaznacza Mackojć.

Piękne włosy to nie lada wyzwanie. (Fot. PAP/Jacek Turczyk)

Istotne jest nie tylko to, czym myjemy głowę, ale także sposób, w jaki to robimy. Jak podkreśla stylista fryzur Jack Merrick Thirlway, powszechną tendencją osób z włosami ze skłonnością do szybkiego przetłuszczania jest używanie zbyt dużej ilości szamponu.

"Gdy do mycia wykorzystujemy za dużo produktu, może on obciążyć włosy, a nam będzie trudniej go skutecznie spłukać. Jeśli kosmetyk źle się pieni, a my mamy wrażenie, że włosy pokrywa wyczuwalna warstwa, prawdopodobnie użyliśmy za dużo szamponu. Optymalną ilością jest jedna łyżeczka. Jeśli włosy mocno się przetłuszczają, należy umyć je dwukrotnie. Pamiętać trzeba również o tym, by nie myć głowy zbyt gorącą wodą. Prowadzi to do przesuszenia skóry, która ze zdwojoną siłą zacznie produkować sebum. Jeśli używasz odżywki, nakładaj ją oszczędnie, jedynie na same końce" - instruuje fryzjer.

Do nadmiernego przetłuszczania włosów prowadzi również stres, który zwiększa aktywność gruczołów łojowych. Są one wtedy pobudzane do szybszych i bardziej intensywnych reakcji. Warto więc zadbać o swój stan emocjonalny, choćby poprzez praktykowanie medytacji czy popijanie ziołowych naparów o uspokajających właściwościach. Sprawdzą się herbatki z melisy, rumianku, passiflory czy kozłka lekarskiego.

Wpływ na przetłuszczanie włosów ma także to, co na co dzień ląduje na naszym talerzu. Jak wskazuje Mackojć, jednym z najważniejszych pierwiastków jest cynk, którego niedobór powoduje nadmierną produkcję sebum oraz wypadanie włosów. Szukajmy go w owsie, roślinach strączkowych, orzechach i rybach. Zadbajmy również o uwzględnienie w jadłospisie produktów bogatych w jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Znajdziemy je w oliwie z oliwek, oleju sezamowym, pistacjach, pestkach dyni i awokado. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama