Menu

Chodaki, czyli buty po holendersku

Chodaki, czyli buty po holendersku
Tradycyjne holenderskie obuwie nie należy do najtańszych - za parę przyjdzie nam zapłacić ponad 30 euro. (Fot. Getty Images)
Z czym kojarzy się Holandia? Z wiatrakami, tulipanami, serem, no i chodakami. Te drewniane buty używane w przeszłości przez ubogich chłopów, dziś mogę być ciekawą pamiątką z Niderlandów.
Reklama

Na całym świecie ludzie nosili i noszą drewniane buty, ale – nie wiedzieć czemu – to właśnie Holandia jest z nimi najbardziej kojarzona. Najstarsze holenderskie chodaki, jakie znaleziono, datowane są na XIII wiek. Ten rodzaj obuwia w klasycznej wersji wykonuje się najczęściej z drewna wierzby i topoli. Początkowo, chodaki były dostępne w naturalnym kolorze, ale z czasem zaczęto je barwić na żółto lub czerwono, w końcu na wszystkie inne kolory. W odświętnej wersji mają rzeźbienia i malunki.

W polskiej literaturze chodaki określane są słowem pochodzącym z francuskiego - "saboty”, chociaż po niderlandzku nazywa się jej "klompen”. Saboty zadomowiły się w polskim języku w nieco innym kontekście. W dobie rewolucji przemysłowej zbuntowani robotnicy używali twardych sabotów do niszczenia maszyn, które w ich odczuciu odbierały im pracę, od czego pochodzi określenie "sabotaż".

Słynne chodaki są jednym z symboli Holandii. (Fot. Getty Images)

Drewniaki nadal są stosowane i pozostają elementem holenderskiego stroju ludowego. "Swoją popularność (to obuwie - przyp.red.) zawdzięcza przede wszystkim funkcjonalności – jest nieprzemakalne, wytrzymuje nacisk 400 kg na pięcie i 750 kg w palcach, a także temperatury od minus 20 do podobno 150 st. C.” – taką ciekawostkę znajdujemy w nowym przewodniku "Holandia” Wydawnictwa Helion.

Turyści, którzy skusili się na zakup chodaków, przyznają, że chodzenie w nich nie jest takie proste. By zatrzymać obuwie na stopie, trzeba nieustannie i odpowiednio mocno zginać palce u nóg. Buty można kupić w prawie każdym sklepie z pamiątkami. Szacuje się, że rocznie wytwarza się około trzy miliony par chodaków.

Drewniaki doczekały się nawet swojego muzeum. Mieści się ono w Eelde, niedaleko Groningen. W Klompenmuseum znajdziemy 2 200 par obuwia, maszyny do ich produkcji, a także fachową literaturę.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.10.2019
GBP 4.967 złEUR 4.284 złUSD 3.850 złCHF 3.897 zł

Sport


Reklama