Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjskie Oscary - w lutym "Faworyta"

Brytyjskie Oscary - w lutym "Faworyta"
Kadr z filmu "Faworyta". (Fot. Mat. prasowe)
Faworyta, Narodziny gwiazdy, Roma, Pierwszy człowiek i Bohemian Rhapsody - to faworyci tegorocznej edycji nagród BAFTA, czyli brytyjskich Oscarów. Wśród nominowanych znalazła się też Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego. Gala wręczenia nagród odbędzie się 10 lutego.
Reklama

"Faworyta" to historia rozgrywająca się w początku XVIII wieku. Anglia jest w stanie wojny z Francuzami, ale uwagę dworu pochłaniają wyścigi kaczek i pojawienie się na rynku ananasów... Na tronie zasiada schorowana królowa Anna (Olivia Colman), a krajem zamiast niej rządzi jej bliska przyjaciółka, lady Sarah (nagrodzona Oscarem Rachel Weisz).

Na dwór przybywa nowa służąca Abigail (nagrodzona Oscarem Emma Stone), która swym urokiem oczarowuje Sarah. Sarah bierze Abigail pod swoje skrzydła, a Abigail dostrzega w tym szansę na powrót do swych arystokratycznych korzeni... "Faworyta" otrzymała aż 12 nominacji.

Po siedem nominacji zebrały filmy "Narodziny gwiazdy", "Roma", "Pierwszy człowiek" i "Bohemian Rhapsody".

"Narodziny gwiazdy", to amerykański melodramat muzyczny w reżyserii Bradleya Coopera, czwarty z kolei remake musicalu z 1937 roku. Główna rolę zagrała gwiazda pop Lady Gaga, nominowana do nagrody za główną rolę. Lady Gaga ma też szansę na nagrodę BAFTA za muzykę.

"Roma" to film opowiadający historię młodych służących pochodzących z indiańskiego ludu Misteków. Cleo (Yalitza Aparicio) i Adela (Nancy Garcia Garcia) pracują dla niedużej rodziny w zamieszkiwanej przez klasę średnią dzielnicy Meksyku Romie. Pani domu, matka czwórki dzieci Sofia (Marina de Tavira) usiłuje uporać się z przedłużającą się nieobecnością męża, natomiast Cleo musi stawić czoło druzgocącej prawdzie. Czy zacznie przez to zaniedbywać dzieci Sofii, które kocha...

"Pierwszy człowiek" opowiada o fragmencie życia astronauty Neila Armstronga i jego legendarnej misji kosmicznej, dzięki której jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu.

Film "Bohemian Rhapsody" przybliża losy grupy Queen i jej wokalisty, zmarłego na AIDS Freddiego Mercury'ego. Za rolę wokalisty Queen nominowany do nagrody został Rami Malek.

Cztery nominacje otrzymała "Zima wojna" Pawła Pawlikowskiego. Brytyjska Akademia doceniła zdjęcia, scenariusz i reżyserię filmu. "Zima wojna" ma też szanse na zwycięstwo w kategorii najlepszy film zagraniczny.

Rozdanie nagród BAFTA coraz bliżej... (Fot. Getty Images)

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.06.2019
GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

Sport


Reklama