Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjscy naukowcy: Zacznij myśleć o sobie z czułością

Brytyjscy naukowcy: Zacznij myśleć o sobie z czułością
Warto pokochać samego siebie - dowodzą naukowe badania. (Fot. Getty Images)
Jak poprawić sobie nastrój? Zacznij myśleć o sobie z czułością - jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetów w Oksfordzie i Exeter dobre myśli skierowane w naszą stronę obniżają ciśnienie krwi i poprawiają humor.
Reklama
Reklama

Badacze chcieli dowiedzieć się czy istnieje związek między pozytywnym myśleniem na swój temat, a poprawą nastroju i stanu psychicznego. Z badań opublikowanych na łamach "Clinical Psychological Science" wynika, że kierowanie w swoją stronę pozytywnych i ciepłych myśli powoduje, że jesteśmy bardziej zrelaksowani i czujemy się bezpieczniej, a ciśnienie krwi ulega obniżeniu.

"Te odkrycia sugerują, że bycie dobrym dla siebie i generowanie dobrych myśli na swój temat wyłącza reakcję na zagrożenie i pozwala wprowadzić ciało w stan odprężenia i relaksu, który jest istotny dla regeneracji" - przyznaje cytowany na łamach "The Independent" dr Hans Kirschner z University of Exeter.

Willem Kuyken, profesor psychologii klinicznej na Uniwersytecie w Oksfordzie i współautor badania uważa, że odkrycia te mogą być szczególnie korzystne dla osób, u których zdiagnozowano depresję. "Mam poczucie, że dla osób podatnych na depresję, spotkanie ich negatywnych myśli i uczuć ze współczuciem jest radykalnie odmiennym sposobem reagowania, który pozwala im zrozumieć, że te myśli nie mają potwierdzenia w rzeczywistości, są nieprawdziwe" - dodaje.

Doniesienia naukowców jedynie potwierdzają wcześniejsze obserwacje, które wskazują, że cechy osobowości, takie jak optymizm i pesymizm, mogą wpływać na wiele obszarów zdrowia i dobrego samopoczucia. Pozytywne myślenie, które zwykle towarzyszy optymizmowi, jest kluczowym elementem skutecznego zarządzania stresem, a to wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi.

Jak wyjaśniają naukowcy Mayo Clinic: "pozytywne myślenie oznacza, że podchodzimy do nieprzyjemności w bardziej pozytywny i produktywny sposób. Pozytywne myślenie często zaczyna się od 'dialogu wewnętrznego'. Jeśli myśli, które przebiegają przez twoją głowę są w większości negatywne, twoje spojrzenie na życie jest bardziej pesymistyczne. Jeśli twoje myśli są w większości pozytywne, jesteś optymistą - osobą, która praktykuje pozytywne myślenie".

Badacze nadal analizują wpływ pozytywnego myślenia i optymizmu na zdrowie. Jednak już teraz wśród korzyści zdrowotnych wynikających z pozytywnego nastawienia wymienia się m.in.: niższy wskaźnik depresji, zwiększoną odporność, mniejsze ryzyko zgonów w wyniku chorób sercowo-naczyniowych. Naukowcy wyjaśniają, że pozytywne nastawienie pozwala nie tylko lepiej radzić sobie ze stresem, co zmniejsza jego negatywny wpływ na organizm. Sugerują również, że osoby o radosnym nastawieniu są bardziej aktywne fizycznie, stosują zdrową dietę i rzadziej sięgają po używki takie jak alkohol czy tytoń.

W swojej książce "Twoje zdrowie w twoich rękach" dr Frederic Saldmann, przyznaje, że optymiści żyją dłużej. "Optymizm pozwala bez obaw o niepowodzenie wykorzystać całą kreatywność dla jak najlepszych rezultatów. W razie trudności optymiści myślą, że przykre sprawy miną, ponieważ są one zjawiskiem zewnętrznym. Mają zdolność znajdowania nowych wyjść z sytuacji" - opisuje kardiolog. Dodaje, że "istotne nie są fakty, które mają miejsce, ale sposób, w jaki je postrzegamy".

"Pozytywne emocje prędko przekładają się na korzystne zmiany biochemiczne w organizmie. Takiego odkrycia dokonali niedawno naukowcy z Kalifornii, wskazując bezpośredni związek między percepcją przyjemnych doznań a dobrym zdrowiem. (...)Badacze dowiedli, że powoduje to spadek cytokin. Są wskaźnikami stanu zapalnego organizmu. Gdy jest ich za dużo, stanowią czynnik ryzyka chorób serca i układu krążenia, cukrzycy i choroby Alzheimera. Zaburzają również dobroczynne działanie hormonów szczęścia, jak dopamina czy serotonina" - opisuje dr Frederic Saldmann.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama