Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Boże Narodzenie w... środku lata!?

Boże Narodzenie w... środku lata!?
Mieszkańcy malowniczej wioski obchodzą święta dwa razy w roku? (Fot. Thinkstock)
W małej miejscowości Vagna w Piemoncie na północy Włoch świętuje się Boże Narodzenie dwa razy w roku; w grudniu, a także w lipcu. Tradycja ta ma kilkaset lat, a w obchodach świąt w środku lata uczestniczył w tym roku miejscowy biskup.
Reklama

Według legendy, ten oryginalny zwyczaj świętowania Bożego Narodzenia w osadzie w gminie Domodossola narodził się w XVII wieku. Mieszkający tam mężczyźni zajmowali się pasterstwem i 25 grudnia byli zawsze poza domem. Dlatego poprosili o "drugie Boże Narodzenie", by mogli spędzić je ze swymi rodzinami wtedy, kiedy mają już na to czas.

Miejscowa diecezja dzięki staraniom tamtejszego bractwa religijnego wydała zgodę na to, by "powtórkę" Świąt obchodzić w drugą niedzielę lipca i w ramach tych obchodów urządzić procesję z figurką Dzieciątka Jezus tak, jak w grudniu.

Tradycja ta przetrwała cztery wieki. Po raz pierwszy uczestniczył w niej w tym roku ordynariusz miejscowej diecezji Novara Franco Giulio Brambilla, który przyznał, że wiele słyszał o tym zwyczaju i dlatego postanowił wziąć udział w ceremonii. Odprawił z tej okazji specjalną mszę w kościele w Vagni.

Obchody mają niezwykłą oprawę. Mieszkańcy zakładają tradycyjne stroje, w których idą w orszaku przez osadę. Kobiety mają nakrycia głowy w kształcie choinki udekorowanej girlandami.

Do długiej tradycji dołączyły nowe zwyczaje; wśród nich selfie ze świętym Mikołajem i specjalne bożonarodzeniowe ciasto panettone, które je się nie w domu zerkając na śnieg za oknem, ale w 30-stopniowym upale. Aby to przeżyć, nie trzeba jechać na Antypody; wystarczy do Piemontu.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.02.2019
GBP 4.984 złEUR 4.337 złUSD 3.822 złCHF 3.819 zł

Sport


Reklama