Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Bomba z witaminą C? Poszukaj jej w ogródku!

Bomba z witaminą C? Poszukaj jej w ogródku!
Z płatków dzikiej róży możesz przygotować np. smaczny dżem. (Fot. Thinkstock)
Od starożytności owoce dzikiej róży były uznawane za uniwersalny lek wzmacniający kondycję organizmu. Przede wszystkim to doskonałe źródło witaminy C. Róża ma kilkanaście razy więcej witaminy C niż cytryna.
Reklama
Reklama

Preparaty różane znalazły zastosowanie w medycynie greckiej, rzymskiej, chińskiej i indyjskiej. Współcześnie w ziołolecznictwie i przemyśle spożywczym wykorzystuje się owoce, płatki oraz szeroką gamę przetworów i preparatów różanych. Najpopularniejszy surowiec stanowią róże z rodzaju Rosa L., do których zalicza się gatunki Rosa Rugosa (róża pomarszczona) i Rosa canina (róża dzika).

"Analiza składu chemicznego owoców wskazuje na ich szczególne właściwości prozdrowotne oraz wartość dietetyczną. Stanowią bogate źródło witaminy C, witamin z grupy B, witaminy E, kwasu foliowego, karotenoidów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasów organicznych, polifenoli oraz składników mineralnych, w tym wapnia, magnezu, żelaza, miedzi, manganu i cynku” – ocenia dietetyk kliniczna Anna Cieślańska, współpracująca z firmą "Polska Róża”.

Jak podkreśla, owoce róży spośród wszystkich roślin naszej strefy klimatycznej charakteryzują się największą zawartością witaminy C. W zależności od gatunku, terminu zbioru, warunków przechowywania i przetwarzania ilość witaminy C w 100 gramach owoców może wynosić od 300 do 4000 mg. Dla porównania w 100 gramach cytryny znajduje się około 50 mg witaminy C.

Co ważne, witamina C pochodzenia naturalnego, dostarczona pod postacią owoców czy przetworów owocowych jest od 3 do 5 razy bardziej aktywna oraz charakteryzuje się lepszą przyswajalnością w porównaniu do swojego syntetycznego odpowiednika.

Owoce i wyciągi różane ze względu na zawartość licznych substancji biologicznie aktywnych wykazują działanie odżywcze i wzmacniające. "Właściwości fizjologiczne witaminy C w obecności polifenoli zwiększają się nawet od 50 do 400 proc. Dzięki temu mogą być wykorzystywane do witaminizowania i polepszania wartości odżywczej produktów mniej zasobnych w witaminy i polifenole" – wyjaśnia dietetyk.

Różana herbata nie tylko świetnie smakuje, ale również koi nerwy i relaksuje. (Fot. Thinkstock)

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.04.2024
GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama