Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Blade - samochód prawie wydrukowany

Blade - samochód prawie wydrukowany
Samochód Blade (Fot. divergentmicrofactories.com)
Jak to?
Reklama
Reklama

Amerykański start-up wytworzył samochód sportowy w formie wydruków 3D. Blade jest napędzany silnikiem CNG przyjaznym dla środowiska. Firma ma otrzymać grant Departamentu Energii USA na dopracowanie technologii i procesu konwersji silnika na CNG - eksperci z DoE są bardzo zainteresowani nową konstrukcją.

Divergent Microfactories to amerykański start-up założony przez  Kevina Czingera, inżyniera, który większość swojej kariery zawodowej spędził pracując dla przemysłu samochodowego, głównie w działach assemblingu czyli ostatecznego montażu samochodów.

W 2010 roku Czinger doszedł do wniosku iż nieważne jaki samochód jest produkowany: elektryczny, hybrydowy czy z silnikiem benzynowym, bowiem większość związanego z nim śladu emisyjnego, głównie w postaci CO2 wytwarzana jest w procesie produkcji, nie zaś użytkowania. Po przeprowadzonych własnych badaniach stwierdził iż jedną technologią, jaka może zapobiec marnotrawstwu energii w procesie produkcji samochodów oraz intensyfikacji emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych w czasie ich użytkowania, jest wydruk 3D i silniki napędzane gazem ziemnym, głównie w postaci CNG. Założył wiec w Kalifornii, w Palo Atlo start-up Divergent Microfactories, aby opracować proces produkcji samochodów 3D, które mogłyby produkować nawet małe firmy oraz montażu i konfiguracji silników CNG/LNG, które nie będą potrzebowały benzyny.

Efektem prac Czingera i inżynierów z Divergent Microfactories stał się Blade. To sportowy wóz o parametrach samochodów klasy Le Mans: jednoosobowy, z czterocylindrowym silnikiem Mitsubishi Lancer Evolution napędzanym CNG, ważący 635 kg, rozpędzający się w 2 sekundy  od 0 do 100km/h. Kevin Czinger twierdzi przy tym iż jest w stanie zaakceptować każdy rodzaj czystego napędu - myśli więc o ogniwach paliwowych, zarówno wodorowych jak i opartych na klatratach metanu.

Karoseria Blade to włókno węglowe, zaś konstrukcja wzmacniana jest metalowymi kompozytami. Niektóre elementy, jak koła, drukowane są z aluminium. Patentem start-upu są wiązania konstrukcji przestrzennej samochodu oraz mocowania nadwozia. Inżynierowie z Divergent Microfactories twierdzą iż jest ona bezpieczniejsza nią klasyczna konstrukcja samochodowa w momencie wypadku nawet przy dużej szybkości, zaś klatka osłaniająca kabinę kierowcy jest na tyle elastyczna i wytrzymała iz łatwiej od klasycznej konstrukcji absorbuje energię zderzenia.

Divergent Microfactories wybuduje w ciągu najbliższych 18-24 miesięcy "niewielką liczbę różnego typu samochodów 3D z silnikami zasilanymi gazem", aby zademonstrować możliwości tej technologii. Część z nich ma być sprzedawana, prawdopodobnie, aby zwróciły się koszty, ale Kevin Czinger odmawia odpowiedzi na pytania ile będą kosztowały. Twierdzi tylko iż  będą "tańsze niż fabryczne wozy tej samej klasy".

Divergent Microfactories przekazało już dokumentację Blade US National Academy of Sciences i US Department of Energy. Instytucje te są bardzo zainteresowane samochodem, a start-up ma otrzymać dotację DoE na dopracowanie technologii i samego procesu drukowania. Jak dotąd bowiem cześć elementów Blade musi pochodzić "z półki" np. tarcze i zaciski hamulcowe, skrzynie biegów i transmisje. Dopracowanie tych elementów oraz technologii konwersji silników na CNG stworzy samochód o niskim śladzie emisyjnym i jak twierdzą inżynierowie z Divergent Microfactories - tani.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 16.04.2024
GBP 5.0609 złEUR 4.3197 złUSD 4.0687 złCHF 4.4554 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama