Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Bieszczadzkie żubrzyce z przychówkiem wracają już do stad

Bieszczadzkie żubrzyce z przychówkiem wracają już do stad
Ciąża żubrzycy trwa 256 dni. (Fot. Thinkstock)
W Bieszczadach leśnicy obserwowali już kilkanaście żubrzyc, które z tegorocznym przychówkiem powróciły do swoich stad. Opuściły je na początku czerwca, by w leśnych ostępach wydać potomstwo - wyjaśnił rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
Reklama

"Najczęściej żubrzyce rodzą jedno cielę co dwa lata. Młody żubrzyk po przyjściu na świat waży 20-30 kg. Matki czuwające nad potomstwem mogą być agresywne; podobnie jak u innych gatunków zwierząt" - opisał rzecznik krośnieńskiej RDLP.

Zwrócił uwagę, że w przypadku spotkania w lesie młodego żubrzątka nie wolno zbliżać się do niego, bo w jego pobliżu na pewno czuwa matka.

Każdego roku w Bieszczadach przychodzi na świat 30-50 młodych żubrów. Jeśli zima jest śnieżna i mroźna, to połowa z nich nie dożywa roku. Według Marszałka w tym roku na świat może przyjść nawet 50 cieląt.

Żubrzyce dojrzewają płciowo w drugim, trzecim roku życia. Z kolei samce dojrzałość osiągają w trzecim roku; jednak w rozrodzie uczestniczą przeważnie osobniki pomiędzy siódmym a dwunastym rokiem życia. Ciąża u żubrów trwa 256 dni.

W lecie żubry przebywają w mniejszych stadach, tworzonych przez samice i cielęta. Dojrzałe samce trzymają się osobno. Natomiast młodsze osobniki tworzą wtedy tzw. grupy kawalerów.

W Bieszczadach na wolności żyje ponad 500 żubrów. Po przeszło dwóch stuleciach nieobecności sprowadzono je tam w 1963 r.

Bieszczadzkie żubry należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubrów z Kaukazu i samic żyjących w ogrodach zoologicznych oraz zwierzyńcach prywatnych. Zwierzęta tej rasy żyją tylko w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce mieszkają żubry czystej linii białowieskiej.

Spotkanie małego żubra w lesie jest bardzo niebezpieczne, ponieważ w jego okolicy zawsze znajduje się matka, która agresywnie reaguje na ludzi. (Fot. Thinkstock)

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.02.2019
GBP 4.979 złEUR 4.339 złUSD 3.824 złCHF 3.822 zł

Sport


Reklama