Menu

Benedict Cumberbatch - współczesny Sherlock Holmes

Benedict Cumberbatch - współczesny Sherlock Holmes
Z żoną Sophie Hunter. (Fot. Getty Images)
Zagrać współczesnego Sherlocka Holmesa to duże wyzwanie. Podjął się go brytyjski aktor Benedict Cumberbatch. Z sukcesem: serial o przygodach sławnego detektywa przyniósł mu światową popularność. Być może urodzinowe życzenia dla aktora, który kończy 43 lata, trafią po prostu na Baker Street...
Reklama

Cumberbatch urodził się 19 lipca 1976 roku w Londynie. Jest synem pary aktorów – Wandy Ventham i Timothy’ego Carltona. Ukończył studia na University of Manchester i w London Academy of Music and Dramatic Art. Po otrzymaniu tytułu kontynuował naukę aktorstwa w London Academy of Music and Dramatic Art.

Przed studiami Cumberbatch spędził rok w tybetańskim klasztorze, gdzie jako wolontariusz uczył angielskiego.

Zaczął grać na scenie w 2001 roku. Jego pierwsze ważniejsze role na ekranie to tytułowy "Hawking", za którą został nominowany do BAFTA, "Głos wolności", gdzie zagrał młodego Premiera Wielkiej Brytanii czy "Pokuta".

W 2010 roku Cumberbatch pojawił się w serialu BBC "Sherlock", co przyniosło mu kolejną nominację do BAFTA oraz sporą sławę.

Chociaż początkowo pomysł wydawał się ryzykowny: jak przenieść postać z wiktoriańskiej Anglii w czasy komputerów i mediów społecznościowych? A jednak...

Benedict w wersji z wąsami - jak Wam się podoba? (Fot. Getty Images)

Okazało się, że pewne cechy oryginalnego, XIX-wiecznego Holmesa, są dość bliskie współczesnym: nałogi (pomimo przestróg przyjaciela dr. Watsona zażywał kokainę i morfinę, twierdząc, że rozjaśniają umysł); ekstrawagancja (cóż może być ciekawszego w epoce Instagramu!); dedukcja (mało znana, ale pożądana technika).

I jeszcze jedno: "prawdziwy" Holmes urodził się ok. 1854 roku, a w momencie debiutu powieściowego miał ok. 34 lat. W podobnym wieku był Cumberbatch, gdy zaczęto kręcić "Sherlocka"...

Przyjaciela współczesnego Sherlocka, dr. Watsona, zagrał Martin Freeman.

Cumberbatch zagrał też w "Czasie wojny" oraz w "Szpiegu", a w 2012 roku użyczył swojego głosu Smaugowi w "Hobbicie". Aktor wcielił się również w postacie Alana Turinga w filmie "Gra tajemnic" (2014) czy Juliana Assange’a w "Piątej władzy" (2013).W 2016 roku Cumberbatch zagrał tytułową rolę Stephena Strange’a w filmie "Doktor Strange". W tej roli wystąpił również w kolejnych produkcjach Marvel Cinematic Universe: "Thor: Ragnarok" (2017), "Avengers: Wojna bez granic" (2018) oraz "Avengers: Koniec gry" (2019).

W czerwcu 2015 roku decyzją królowej Elżbiety II został Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego za zasługi w dziedzinie sztuki aktorskiej oraz działalność charytatywną.

W 2015 roku ożenił się z Sophie Hunter. Para ma dwóch synów: Christophera Carltona i Hala Audena.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 05.12.2019
GBP 5.065 złEUR 4.278 złUSD 3.857 złCHF 3.899 zł

Sport


Reklama