Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Badacze ustalili, ile słów mogą znać papugi!

Badacze ustalili, ile słów mogą znać papugi!
Badanie zdolności wokalizacyjnych papug jest ważne dla zrozumienia fizjologicznych, neurobiologicznych i ewolucyjnych podstaw komunikacji akustycznej w przyrodzie. (Fot. Getty Images)
'Co mówi Polly?' - taki tytuł nosiło badanie przeprowadzone przez naukowcom z Uniwersytetu Pittsburskiego w Johnstown. Sprawdzili oni zasób słów przedstawicieli 73 gatunków papug. Badanie wykazało, że najbardziej rozgadane są żako - mają w repertuarze średnio około 60 słów. I zapamiętują nie tylko ich brzmienie, lecz także kontekst, w jakim padają.
Reklama
Reklama

Badanie przeprowadzono przy pomocy właścicieli papug. Mieli oni za zadanie wypełnić ankietę dotyczącą liczby słów i zwrotów naśladowanych przez ich ptaki, a także innych wydawanych przez nie dźwięków podobnych do ludzkich, takich jak np. gwizdanie melodii.

Odpowiadali też na pytanie, w jakich sytuacjach papugi tych słów używają. W ten sposób zespół badaczy z Uniwersytetu w Pittsburghu pod kierunkiem biolożki prof. Christine Dahlin zebrał dane na temat prawie 900 papug z 73 gatunków. Powstała dzięki temu najobszerniejsza jak dotąd analiza porównawcza zasobu słownictwa różnych gatunków papug.

Świat papug wciąż kryje wiele tajemnic przed naukowcami. (Fot. Getty Images)

Odkryli przy tym, że wiele papug używa słów w odpowiednich kontekstach. Rekordzistkami pod względem naśladowania ludzkiej mowy okazały się afrykańskie papugi żako, które potrafią zapamiętać około 60 słów.

Doskonale radzą sobie także kakadu, amazonki i ary, których repertuar obejmuje zwykle od 20 do 30 słów. Co ciekawe, zespół prof. Dahlin odkrył, że niektóre papugi nie powtarzają poznanych słów bezmyślnie. Aż 89% z nich naśladowało ludzką mowę w odpowiednich kontekstach. Najwidoczniej nauczyły się nie tylko co, ale i kiedy - w jakiej sytuacji - mówić.

To wyjątkowa umiejętność, bo większość zwierząt w ogóle nie jest w stanie nauczyć się naśladowania dźwięków. Chociaż inne niż ludzie naczelne potrafią zacząć używać wrodzonych, typowych dla ich gatunku wokalizacji w nowy sposób, nie wykazują zdolności uczenia się nowych dźwięków.

Zarówno papugi towarzyszące ludziom, jak i dzikie naśladują dźwięki, aby skutecznie funkcjonować w środowisku złożonym pod względem społecznym i poznawczym. (Fot. Getty Images)

Badanie wykazało też, że wiek i płeć papugi nie mają znaczenia dla zasobu ich słownictwa. Młode papugi uczą się nowych słów, a kiedy osiągają dojrzałość, ich repertuar się stabilizuje.

Pięćdziesięcioletnie ptaki nie znały więcej słów niż pięcioletnie. U większości gatunków samce i samice okazywały się równie dobrymi naśladowcami. Wyjątkiem były papużki faliste, wśród których to samce miały bogatszy słownik. U wróbliczek zielonolicych tylko samce potrafiły "mówić", podczas gdy u amazonek żółtogardłych to samice znały więcej słów.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama