Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Archeolodzy odkryli kamienną mozaikę, po której chodził św. Mikołaj

Archeolodzy odkryli kamienną mozaikę, po której chodził św. Mikołaj
Św. Mikołaj, wczesnochrześcijański biskup, żył w latach 270-343 n.e. i to on stał się wzorcem dla współczesnej legendy o świętym mikołaju, który rozdaje prezenty w okresie Bożeg Narodzenia. (Fot. Getty Images)
Podczas wykopalisk prowadzonych w kościele św. Mikołaja w Demre w Turcji archeolodzy odkryli pierwszą, kamienną mozaikę podłogową. Pochodzi ona z czasów, kiedy biskupem tego miejsca był właśnie ten święty. Eksperci twierdzą też, że wiedzą już, w którym miejscu tej świątyni pierwotnie znajdował się grób świętego Mikołaja.
Reklama
Reklama

"Mówimy o posadzce, po której stąpały stopy św. Mikołaja. To niezwykle ważne odkrycie, pierwsze znalezisko z tamtego okresu" – przekazał agencji prasowej Demirören szef rady prowincji ds. ochrony dziedzictwa kulturowego w Antalyi, Osman Eravşar.

Odkrycia dokonano w kościele św. Mikołaja, który eksperci w 2017 roku uznali za pierwotne miejsce spoczynku słynnego biskupa i świętego. Wykonane wtedy elektroniczne skany ujawniły puste przestrzenie między posadzką a fundamentami, co oznaczało, że pod posadzką z VII lub VIII wieku znajduje się starsza podłoga.

Od tamtej pory prowadzone są wykopaliska. Teraz przyniosły one skutek. Jak podaje "Daily Mail", kiedy archeolodzy usunęli górną warstwę - mozaikę z epoki bizantyjskiej, odkryli kamienną mozaikę bazyliki z III wieku, a więc z czasów, gdy miejscowym biskupem był św. Mikołaj. Odprawiając msze, musiał chodzić po tych kamieniach.

Starożytna bazylika została zalana w wyniku podniesienia się poziomu morza, a obecna budowla została wzniesiona na jej pozostałościach we wczesnym średniowieczu. Znajdował się tu grób św. Mikołaja, ale krzyżowcy w 1087 roku wykradli jego kości i zabrali do Bari we Włoszech. Do tego zatarli ślady pierwotnego położenia grobu biskupa, przesuwając sarkofag do niszy z boku kaplicy.

Badający to miejsce archeolodzy uważają, że już wiedzą, gdzie pierwotnie znajdował się grób. "Jego sarkofag musiał być umieszczony w wyjątkowym miejscu, a takim jest przykryta kopułą część świątyni z trzema absydami. Tam odkryliśmy fresk przedstawiający scenę, w której Jezus trzyma w lewej ręce Biblię, a prawą czyni znak błogosławieństwa – tłumaczy Osman Eravşar.

Wnętrze kościoła św. Mikołaja w Demre w Turcji. (Fot. Getty Images)

Możliwe też, że krzyżowcy coś w grobie św. Mikołaja zostawili, a nawet, że zabrali niewłaściwe szczątki.

"Prawdopodobnie istnieją też inne kości, o których mówi się, że należą do św. Mikołaja, a przynajmniej jakieś fragmenty ikonograficzne" – mówi Osman Eraysar i zwraca uwagę, że miejsce pochówku znajduje się teraz poniżej poziomu morza, a wszelkie szczątki, które tu pozostały, mogły zostać uszkodzone przez zalanie i wilgoć.

Prawdziwy św. Mikołaj, wczesnochrześcijański biskup, żył w latach 270-343 n.e. Jego zwyczaj potajemnego obdarowywania dzieci prezentami, a w szczególności wrzucania złotych monet do domów ubogich rodzin, które rozważały sprzedanie swoich córek na prostytutki, został uwieczniony w legendzie o Świętym Mikołaju.

Kościół w Demre, który zdobią liczne przedstawiające świętego freski, od 1982 roku jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama