Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Anna Lewandowska radzi, jak zapobiec przetrenowaniu

Anna Lewandowska radzi, jak zapobiec przetrenowaniu
Anna i Robert Lewandowscy zapewne wiedzą doskonale, jak prawidłowo trenować. (Fot. Marc Piasecki/WireImage)
Choć nie sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że ruch to zdrowie, jego nadmiar może zaszkodzić. Mamy wówczas do czynienia z tzw. zespołem przetrenowania – zaburzeniem równowagi między obciążeniami treningowymi a regeneracją. Anna Lewandowska tłumaczy, jak się przed tym ustrzec.
Reklama
Reklama

Zapewne większość z nas doświadczyła przynajmniej raz w życiu dyskomfortu wywołanego zbyt intensywnym treningiem. Dolegliwości, które potocznie nazywamy zakwasami, potrafią skutecznie uprzykrzyć codzienne życie i uniemożliwić wykonywanie ćwiczeń przez kilka dni, a niekiedy nawet tygodni. Gdy przesadzimy z aktywnością, prócz obolałych mięśni pojawić się mogą także dużo poważniejsze objawy. W takiej sytuacji mamy do czynienia z tzw. syndromem przetrenowania, o którym na swoim blogu pisze Anna Lewandowska. Trenerka zaznacza, że choć regularne uprawianie sportu jest jednym z filarów zdrowego stylu życia, należy zachować niezbędny umiar i równowagę.

"Ważny jest balans pomiędzy aktywnością fizyczną a regeneracją i odpoczynkiem, żeby zachować zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne" – podkreśla.

Zespół przetrenowania to, najprościej rzecz ujmując, zaburzenia równowagi między obciążeniami treningowymi a regeneracją. Oznacza to, że obciążenie podczas treningu przewyższa zdolności adaptacyjne naszego ciała.

"W organizmie zachodzi wówczas szereg niekorzystnych zmian, m.in.: obniżeniu ulegają zapasy glikogenu mięśniowego, zwiększeniu ulegają procesy rozpadu a ograniczeniu procesy syntezy (budowy) białek mięśniowych, dochodzi do zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego, wzrasta stężenie wolnych rodników we krwi" – tłumaczy Lewandowska. I wyjaśnia, że na przetrenowanie wpływ ma szereg czynników, takich jak źle dobrany lub zbyt intensywny trening, niskokaloryczna dieta, niedobory snu oraz stres.

Jak wskazuje trenerka, zespołu przetrenowania nie należy mylić ze zwykłym zmęczeniem po ćwiczeniach, które jest stanem krótkotrwałym i zupełnie normalnym. Ważne, by nie lekceważyć niepokojących sygnałów wysyłanych przez organizm, takich jak "brak progresji treningowej mimo zwiększania objętości bądź intensywności treningowej, czego konsekwencją jest spadek formy, siły i masy mięśniowej; problemy z koordynacją ruchową; obniżenie wydolności; długotrwały ból mięśni, kontuzje, zaburzenia ciśnienia tętniczego i zmęczenie; bezsenność, nocne poty, bóle głowy, zaburzenia miesiączkowania u kobiet; zaburzenia nastroju i brak apetytu; problemy żołądkowo-jelitowe" – wylicza Lewandowska.

Jak zatem ustrzec się przed potencjalnie groźnymi dla zdrowia i samopoczucia konsekwencjami przetrenowania?

"Obserwując swój organizm, badając się regularnie, dbając o odpowiednie przerwy pomiędzy treningami, periodyzując trening oraz dopasowując go do aktualnej sytuacji życiowej, w 100 proc. możecie zapobiec wystąpieniu zespołu przetrenowania. Osobiście staram się dbać o odpowiednią ilość snu i regeneracji, gdyż wiem, jak ważne są one dla organizmu. Pozytywne efekty są naprawdę zauważalne" – radzi trenerka.

Najskuteczniejszą metodą jest po prostu umiar. I pozwolenie sobie na odpoczynek. "Zadbajcie o sen, odpowiednie odżywianie, dajcie sobie trochę relaksu i nabierzcie sił" – konkluduje Lewandowska.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama