Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Alain Delon otrzyma Honorową Złotą Palmę w Cannes

Alain Delon otrzyma Honorową Złotą Palmę w Cannes
Alain Delon często przyjeżdżał do Cannes, a jego kariera rozpoczęła się w tym samym czasie, co festiwal. (Fot. Getty Images)
Francuski aktor Alain Delon otrzyma Honorową Złotą Palmę podczas 72. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Aktor długo uważał, że nie zasługuje na to wyróżnienie.
Reklama

"Należy całkowicie do kina, do jego najpiękniejszych dzieł i mitów" - tak o tegorocznym laureacie piszą w specjalnym oświadczeniu organizatorzy Festiwalu Filmowego w Cannes.

Aktor współpracował z takimi uznanymi twórcami kina autorskiego, jak: Luchino Visconti, Michelangelo Antonioni, Louis Malle, Jean-Pierre Melville, Rene Clement, czy Jean-Luc Godard. Jako aktor wykreował specyficzny charakter samotnych i małomównych gangsterów lub policjantów. Zapamiętany z roli w filmie "Lampart" (film uhonorowany Złotą Palmą w Cannes w 1963 r.), a także w filmach "Rocco i jego bracia" i "Zaćmienie".

Przyjmując Honorową Złotą Palmę Delon dołączy do grona takich sław, jak: Jeanne Moreau, Woody Allen, Bernardo Bertolucci, Jane Fonda, Clint Eastwood, Jean-Paul Belmondo, Agnes Varda i Jean-Pierre Leaud.

"Z Pierrem Lescure cieszymy się, że Alain Delon zgodził się zostać uhonorowany" - oznajmił Thierry Fremaux, dyrektor generalny festiwalu. "Wahał się przez długi czas, od dawna odmawiał przyjęcia Złotej Palmy, ponieważ uważał, że może przyjeżdżać do Cannes tylko dla uczczenia reżyserów, z którymi pracował" - dodał Fremaux.

Historia aktora jest ściśle związana z historią festiwalu. Alain Delon często przyjeżdżał do Cannes, a jego kariera rozpoczęła się w tym samym czasie, co festiwal. Pierwszy udział w konkursach odnotował 13 maja 1961 r. z filmem "Co za radość żyć", autorstwa Rene Clementa. Aktor, którego widziano rok wcześniej w filmach "Rocco i jego bracia" oraz "W pełnym słońcu", już wtedy został powitany w Cannes przez setki wielbicieli.

Tegoroczna, 72. edycja Festiwalu Filmowego w Cannes odbędzie się w 14-25 maja. Przewodniczącym jury będzie meksykański reżyser Alejandro Gonzalez Innaritu. 

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.08.2019
GBP 4.765 złEUR 4.366 złUSD 3.941 złCHF 4.023 zł

Sport


Reklama