Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Aktywność fizyczna sprzyja zdrowym nawykom żywieniowym

Aktywność fizyczna sprzyja zdrowym nawykom żywieniowym
Wystarczy zacząć chodzić na siłownię, aby "naprawić" inne elementy naszego życia. (Fot. Getty Images)
Aktywność fizyczna, odpowiednia dieta, wystarczająca ilość snu i cała masa innych elementów, które składają się na zdrowy styl życia - w obliczu wyzwania wielu bezsilnie rozkłada ręce. A wystarczy zacząć ćwiczyć - reszta ułoży się sama.
Reklama

Jeśli zastanawiamy się, od czego zacząć zmiany w naszym stylu życia lub przytłacza nas ich ilość, eksperci sugerują, aby zacząć od treningów. Według badań opublikowanych na łamach "International Journal of Obesity", rozpoczęcie aktywności fizycznej sprzyja wprowadzaniu zdrowych nawyków żywieniowych.

"Rozpoczęcie diety to trudny moment. Dlatego zamiast z czegoś rezygnować, warto coś dodać, w tym wypadku aktywność fizyczną. Wynikające z tego zmiany mogą sprowokować nas do wdrożenia nowych nawyków żywieniowych" - wyjaśnia współautorka badań Molly Bray, kierownik wydziału nauk o żywieniu na University of Texas.

Przyznaje, że ludziom łatwiej jest rozpocząć aktywność fizyczną niż drakońską dietę. "To dar, który dajesz sobie sam, a po drodze mogą pojawić się inne naprawdę znaczące zmiany zdrowotne" - zapewnia.

Z przeprowadzonych badań wynika, że im bardziej ochotnicy angażowali się w ćwiczenia, a treningi stawały się intensywniejsze, tym bardziej byli skłonni do wprowadzania korzystnych zmian w sposobie żywienia.

Systematyczny trening wiązał się ze spadkiem preferencji żywieniowych typowych dla zachodniej diety - bogatej w czerwone mięso, smażone potrawy i przekąski. Intensywne ćwiczenia wiązały się ze wzrostem preferencji dla zdrowej diety.

Bray zapowiada, że kolejne badania będą koncentrować się na wyjaśnieniu przyczyn tego związku. Wskazuje, że jednym z powodów, który motywuje do zmiany diety są widoczne efekty ćwiczeń, które zachęcają nas do dalszej pracy nad sobą. Jednak jej zdaniem to nie jedyny powód. 

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 16.08.2019
GBP 4.771 złEUR 4.354 złUSD 3.928 złCHF 4.009 zł

Sport


Reklama