Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

25 nowych modeli elektryków od BMW

25 nowych modeli elektryków od BMW
Marka BMW zamierza skupić się na rozwoju floty elektrycznych samochodów. (Fot. Getty Images)
Niemiecki producent motoryzacyjny BMW zapowiedział, że do 2023 r. wprowadzi na rynek 25 modeli z napędem w pełni elektrycznym i hybrydowym. To o dwa lata wcześniej niż pierwotnie planowano - podał dziennik Financial Times (FT).
Reklama

Jak zauważyła gazeta, plany ogłoszone przez BMW mają przekonać inwestorów spółki, że jest ona w stanie dotrzymać tempa elektryfikacji pojazdów osobowych, jakie narzuciły inne koncerny motoryzacyjne. Choć firma zaprezentowała elektryczny model i3 jako jeden z pierwszych producentów, uważa się, że straciła ona wiodącą pozycję w tym obszarze - wskazał "FT".

Choć SUV-y zasilane bateriami o dalekim zasięgu sprzedają już główni rywale bawarskiego koncernu: Jaguar, Audi i Mercedes, BMW swój model iX3 wprowadzi na rynek w następnym roku. "W przeszłości BMW było na czele, jeśli chodzi o podejmowanie ryzyka i kształtowanie przyszłości" - ocenił główny analityk branży motoryzacyjnej w Evercore ISI Arndt Ellinghorst, dodając, że "BMW musi odważyć się więcej".

Samochody elektryczne stają się powoli nowym standardem. (Fot. Getty Images)

Spośród 25 zapowiedzianych przez BMW modeli ponad połowa ma zostać wyposażona w całkowicie elektryczny napęd. Po premierze iX3 w 2020 r. na rynku pojawią się również iNext oraz i4, oba w 2021 r. W tym roku na rynek wprowadzony zostanie w pełni elektryczny model należącej do koncernu BMW brytyjskiej marki (Mini Electric).

BMW oczekuje, że sprzedaż silników elektrycznych i hybrydowych do 2021 r. podwoi się w porównaniu z 2019 r. "Spodziewamy się ostrej krzywej wzrostu do roku 2025: sprzedaż naszych zelektryfikowanych pojazdów powinna rosnąć średnio o 30 proc. rocznie" - zapowiedział dyrektor generalny bawarskiego producenta Harald Krueger.

Jak podał dziennik, informacja o zwiększeniu liczby modeli elektrycznych i hybrydowych pojawiła się w chwili, gdy BMW walczy o utrzymanie obecnie wytyczonej linii działalności biznesowej. Zyski firmy w pierwszym kwartale 2019 r. spadły o 78 proc., po odłożeniu 1,4 mld euro na ewentualną grzywnę w związku ze zmową tzw. kręgu pięciu. Komisja Europejska w kwietniu oskarżyła niemieckich producentów BMW, Daimlera oraz należące do VW marki Audi, Porsche i Volkswagena, że w latach 2006-2014 uczestniczyli w zmowie naruszającej unijne przepisy o ochronie konkurencji. Oczekuje, że w 2019 r. marże będą niskie z powodu "trudnych i niestabilnych" warunków panujących w branży.

Wczoraj bawarski producent zaprezentował również m.in. nową technologię, która pozwoli na automatyczne przełączanie hybrydowych samochodów marki na tryb w pełni elektryczny w miastach, w których obowiązują strefy zerowej emisji. Nowy system będzie dostępny we wszystkich hybrydowych modelach BMW od 2020 r.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 11.10.2019
GBP 4.893 złEUR 4.310 złUSD 3.914 złCHF 3.919 zł

Sport


Reklama