Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Prosecco - król na włoskim stole!

 Prosecco - król na włoskim stole!
Smak luksusu...
Reklama
Nie makaron, nie parmezan czy szynka parmeńska, ale Prosecco - białe wino musujące zajmuje pierwsze miejsce na liście importowanych włoskich artykułów żywnościowych. Ten doskonały trunek wyprzedza francuskiego szampana.

Wyścig pochodzącego z północy Włoch Prosecco z szampanem trwa od lat. Włoskie wino, którego produkcja wyniosła w zeszłym roku 307 milionów butelek, wygrywa z konkurentem z drugiej strony Alp. Szampana rozlano tam do 304 milionów butelek.

To nie tylko rekordzista włoskiego importu, ale również wśród całego włoskiego wina najwyższej jakości. Co piąta butelka z włoskim winem opatrzonym certyfikatami jakości Doc (Denominazione di origine controllata) i Docg (Denominazione d'origine controllata e garantita) zawiera właśnie Prosecco, uwielbiane przez Włochów.

Jest lekkie i cudownie perliste, eleganckie, ma charakterystyczny owocowy smak i umiarkowaną zawartość alkoholu. To przede wszystkim doskonały aperitif, ale Włosi nie gardzą kieliszkiem tego wina do posiłku.

To także jeden z ulubionych wręczanych w Italii prezentów. Najdoskonalsze gatunki pakuje się do eleganckich drewnianych walizeczek.

W związku z ogromną popularnością Prosecco począwszy od lat 80. ubiegłego wieku producenci z północy uznali za niezbędną jego ochronę po to, by trunek o tej nazwie nie był produkowany bez ograniczeń na całym świecie.

Gwarancje pochodzenia i certyfikaty regionalnego produktu wywalczono w 2009 roku. Zgodnie z przepisami wino to produkować można jedynie w 9 prowincjach między Veneto a Friuli - Venezia Giulia. Władze Treviso podjęły też starania o to, by wzgórza z winnicami, z których pochodzi Prosecco, wpisać na listę dziedzictwa UNESCO.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.09.2018
GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

Sport


Reklama