Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wystawa "Harry Potter: A History of Magic" prawdziwym hitem! Fani wykupują bilety

Wystawa
Wystawa o historii magii w Harrym Potterze jest w Londynie niezwykle popularna. Getty Images)
Ponad 30 tysięcy biletów na wystawę "Harry Potter: A History of Magic" upamiętniającą 20-lecie wydania pierwszej książki cyklu rozeszły się jak świeże bułeczki. Ekspozycja otwarta 20 października stała się najpopularniejszym wydarzeniem w historii Biblioteki Brytyjskiej British Museum.
Reklama

Organizatorzy przygotowali pokaz magicznych obrządków z całego świata. Wśród eksponatów znajdą się książki, rękopisy i czarodziejskie obiekty z kolekcji British Museum, z których większość znalazła te swoje miejsce w książkach J.K. Rowling.

Wystawę na kilka dni przed otwarciem odwiedziła autorka Harry’ego Pottera J.K. Rowling. Autorce ekspozycja bardzo się podobała - zaznaczył w rozmowie z portalem Londynek.net kurator Alexander Lock z British Library.

Świat magii

Od pierwszych kroków wystawy odwiedzający mogą przenieść się w magiczny świat Harry’ego Pottera. Znajdują się tam rękopisy autorki, ryciny, zapiski, mnóstwo ilustracji przedstawiające magiczne zwierzęta i ciała niebieskie, w tym szesnastowieczny manuskrypt George'a Ripleya, który jest receptą na stworzenie kamienia filozoficznego.

"Znajduje się na nim wiele ilustracji, wiele symboli, które tłumaczą proces tworzenia kamienia filozoficznego. Tworząc obiekt, osiągało się nieśmiertelność. Jedynym alchemikiem w książce o Harrym Potterze, który wie jak stworzyć kamień filozoficzny, jest Nicolas Flamel. Ta postać oparta była na prawdziwym człowieku, mieszkającym w Paryżu. W gablocie British Library znajduje się płyta z informacją, że Flamel zmarł w 1418 roku” – zdradza Lock.

Zachwycają ponadto goście mogą zobaczyć rysunki wykonane przez Jima Kaya, ilustratora serii książek o niezwykłym czarodzieju. 

Komnata przepowiadania przyszłości w British Library. (Fot. Getty Images)

Zaklęcia, czary, wróżenie z fusów, astronomia i astrologia czy ochrona przed czarną magią – wszystko to, czym na co dzień zajmują się czarodzieje w książkach słynnej brytyjskiej pisarki można zobaczyć na wystawie zatytułowanej "Harry Potter: A History of Magic”.

Ekspozycję starych książek, szkiców i manuskryptów w British Library zebrano w jedną całość, aby przypomnieć magiczny świat stworzony przez J.K .Rowling.

Na wystawie zobaczyć można wyjątkowe zapiski i szkice, są wśród nich na przykład te autorstwa Leonarda da Vinci czy J.K. Rowling.

Uwagę przykuwają najstarsze w British Library przedmioty, a mianowicie chińskie kości do wróżb z 1192 roku , a poza tym stary zielnik i atlas nieba. W jednej z gablot dotyczących świata roślin i zielarstwa zobaczyć można na przykład najstarszego na świecie ogrodowego krasnala. "To jeden z moich ulubionych przedmiotów, jakie prezentujemy w British Museum” – podkreślił jeden z kuratorów wskazując na sympatycznego gnoma.

Ekspozycja składa się z kilku części tematycznych, jest więc komnata przewidywania przyszłości, zielarstwa, alchemii czy ochrony przed czarną magią. W każdej z komnat panuje czarodziejska atmosfera, słychać dźwięki magicznych zwierząt i zaczarowanych przedmiotów.

Nie tylko wystawa

W związku z wystawą Biblioteka Brytyjska zaplanowała szereg wydarzeń edukacyjnych. W dniu otwarcia zorganizowano quiz wiedzy o świecie „Harry’ego Pottera”. Dzień później ruszyły warsztaty rysunku. 24 października w ramach wystawy odbyły się warsztaty o średniowiecznej magii i astrologii. Londyńska wystawa potrwa do 28 lutego 2018 roku. Po tym czasie wystawę będzie można oglądać za oceanem, w Nowym Jorku.

W tamtejszym muzeum New-York Historical Society dodatkową atrakcją będą przedmioty związane z amerykańskim wydaniem książki, ilustrowanym przez Mary Grandpré.

20 lat książek Pottera

Pierwsza z książek, "Harry Potter i kamień filozoficzny”, ukazała się nadkładem wydawnictwa Bloomsbury w 1997 roku. Od tego czasu sprzedano ponad 500 mln egzemplarzy wszystkich siedmiu tomów serii, którą przetłumaczono na 73 języki.

„To niebywałe jaką popularnością na świecie cieszą się losy bohaterów książek Rowling. Czyta je cały świat, są po tybetańsku, węgiersku, polsku, niemiecku, można by tak wyliczać bez końca” – podkreślał jeden z kuratorów wystawy Julian Harrison.

Wystawa o magii w Harrym Potterze otwarta została 20 pażdziernika. (Fot. Getty Images)

Pierwszy nakład wyniósł 500 egzemplarzy, a 26 czerwca 1997 roku do księgarń trafiło 300. Brytyjska pisarka otrzymała za książkę wtedy 2,5 tys. funtów zaliczki. Dziś za egzemplarz "Harry’ego Pottera i kamienia filozoficznego” z pierwszego nakładu trzeba zapłacić co najmniej 30 tys. funtów.

Polacy mieli okazję przeczytać książkę w 2000 roku – wydawnictwo Media Rodzina zamówiło wówczas 5 tys. kopii. 16 lat później polski nakład wyniósł już ponad pół miliona. Sprzedano go zaledwie w tydzień.

Na wystawę

Ekspozycja przygotowana jest w taki sposób, aby odwiedzający mieli wrażenie wkroczenia w magiczny świat Harry’ego Pottera, a jednocześnie znaleźli historyczne źródła tej alternatywnej rzeczywistości opisywanej przez brytyjską autorkę.

Wystawę będzie można oglądać w Londynie do 28 lutego 2018 roku.

Osoba dorosła, która chciałaby zobaczyć wystawę, za bilet musi zapłacić 16 funtów, seniorzy płacą 11 funtów, studenci 8 funtów, a osoby zarejestrowane jako bezrobotne 5 funtów. British Library oferuje zniżki dla rodzin z dziećmi, szczegóły można znaleźć na stronie instytucji.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 6 / 3

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2018
GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

Sport


Reklama