Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Żółtodziób szuka pracy, czyli jak wyprzedzić konkurencję

Żółtodziób szuka pracy, czyli jak wyprzedzić konkurencję
Karierę zawodową najlepiej zacząć już w czasie nauki - radzą eksperci. (Fot. Thinkstock)
Poszukiwanie pierwszej pracy może być długotrwałe i pełne stresów, jednak eksperci radzą jedno: bądź wytrwały. Działanie w myśl zasady "jak cię wyrzucają drzwiami, wejdź oknem" w tym przypadku może się okazać skuteczną metodą.
Reklama
Reklama

Młodzi Polacy zaczynają pracę, mając przeciętnie 22 lata. Średnia w krajach Unii Europejskiej wynosi 20 lat – wynika z badania TNS Polska.

"Im szybciej młodzi zdobywają doświadczenie zawodowe, tym lepiej” - zastrzegają specjaliści portalu monsterpolska.pl.

Już w szkole średniej można dorabiać, na przykład roznosząc ulotki, czy pomagając rozwozić pieczywo w wakacje. Na pewno nie warto odkładać rozpoczęcia budowania kariery na „po studiach”. Lepiej uprzedzić konkurentów i w chwili odebrania dyplomu mieć możliwość pochwalenia się także doświadczeniem zawodowym. Studia mogą być czasem poszukiwania kierunku, w jakim chcielibyśmy budować swoją karierę. Drogę zawodową najczęściej zaczyna się od najniższych stanowisk, więc ten etap można „zaliczyć” w latach nauki.

Gdzie zacząć?

Wakacje jeszcze trwają i nie brakuje ofert dorywczego zatrudnienia w sklepach, kawiarniach, restauracjach i salonach piękności. Anonse tego typu często umieszczane są w witrynach lokali. Firmy poszukują do pracy młodych i dyspozycyjnych kandydatów, którzy chcą zdobywać pierwsze doświadczenia w pracy w gastronomii i handlu. Z reguły pracodawcy w tych branżach oferują płacę godzinową. Już na starcie należy jednak zadbać o swoje dobro i dowiedzieć się jaka minimalna stawka obowiązuje w danym kraju.

Pierwsze doświadczenia zawodowe można zdobyć również poprzez uczestnictwo w praktykach i stażach.

"Ofert należy szukać na stronach internetowych firm, na ich profilach w mediach społecznościowych, ale także w urzędach pracy. Płatne oferty stażowe mają najczęściej firmy z branży IT, finansów, marketingu, HR, a także sprzedaży. Firmy mają staże wakacyjne i programy praktyk całorocznych. Z badań PwC wynika, że 52 proc. studentów uważa, że praktyki oferowane w ciągu roku akademickiego są atrakcyjną formą zdobywania doświadczenia. Z kolei 37 proc. docenia staże wakacyjne” - informuje serwis.

"Przyjmę bez doświadczenia”

Staż jest świetnym sposobem na rozpoczęcie kariery zawodowej. (Fot. Thinkstock)

W poszukiwaniu pierwszej pracy warto przeglądać serwisy z ofertami. W wielu ogłoszeniach pracodawcy zaznaczają, że nie wymagają od kandydatów doświadczenia.

"W serwisie monsterpolska.pl wśród ofert z frazą bez doświadczenia znalazły się m.in. pracownik wsparcia klienta z językiem niemieckim lub bułgarskim, pracownik w dziale rozliczeń delegacji z językiem francuskim, praca biurowa dla absolwentów z językami obcymi, młodszy księgowy z językiem francuskim” - dodaje ekspert portalu.

Inną okazją do złapania kontaktu z potencjalnymi pracodawcami są targi. Najwięcej odbywa się ich we wrześniu i październiku, dlatego warto po wakacjach mieć oczy szeroko otwarte.

Młodzi ludzie stawiają zwykle pierwsze kroki na rynku pracy niepewnie, dlatego pomocne może się okazać wsparcie rodziny lub przyjaciół.

"System poleceń jest skuteczny także w przypadku osób bez doświadczenia. Rozpoczynając poszukiwania pierwszej pracy, warto poinformować o tym kuzynów i bliskich znajomych” - radzi serwis.

W poszukiwaniu pracy warto także zapukać do drzwi uczelnianego biura karier. Oprócz ofert pracy w biurze karier można otrzymać wskazówki, jak napisać CV, list motywacyjny oraz jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Praca na saksach

Doskonałym sposobem na zebranie pierwszych doświadczeń zawodowych są wyjazdy wakacyjne, podczas których można pracować w hostelach, a w zamian za to otrzymać nocleg i jedzenie. „To idealny sposób na pierwszą pracę bez konieczności rezygnowania z marzeń o wakacjach. Przykładowe serwisy, które działają na tej zasadzie to: www.workaway.info, www.wwoofinternational.org oraz www.helpx.net” - wyliczają eksperci.

Pamiętajmy, że wykonując nawet proste prace, jak roznoszenia ulotek, czy parzenie kawy , zdobywamy wiele cennych umiejętności i doświadczeń. Uczymy się pracy w zespole i nabieramy pewności siebie. Dzięki pozytywnym bodźcom chcemy osiągać więcej. Nie warto odkładać zawodowej przygody na później.

W trakcie nauki lub w trakcie szukania pierwszej pracy bardzo pomocne może się okazać również zaangażowanie w działalność charytatywną. Wolontariat jest doskonałym przygotowaniem do życia zawodowego, a każdy pracodawca doceni taki punkt w CV.

Wizerunek online

Przed przystąpieniem do poszukiwań warto przyjrzeć się także swoim profilom na mediach społecznościowych. Bardzo możliwe jest, że potencjalny pracodawca będzie w ten sposób chciał się dowiedzieć o nas czegoś więcej. Profile wiele o nas mówią i to nie zawsze to, co chcielibyśmy, by wiedział o nas szef. Nie oznacza to, że mamy prezentowac swój nieprawdziwy wizerunek, ale usunięcie postów ze zdjęciami z ostatniej imprezy, czy półnagich fotek może być rozsądne. Warto jest także zadbać o założenie profesjonalnych kont na Goldenline czy Linkedin.

Na koniec chyba najważniejsza rada. Podczas szukania pierwszej pracy kluczowe jest nasze nastawienie. Sprawdź, jakie panują trendy w wynagrodzeniach za dane stanowisko i jaki jest zakres obowiązków. Postawa roszczeniowa może zniechęcić pracodawcę. Pamiętajmy także, iż fakt ukończonych studiów wyższych nie gwarantuje od razu wysokich stanowisk, godziwej pensji i służbowego auta. Na wszystko trzeba zapracować.

Z drugiej strony, miejmy świadomość swoich zalet.

Z najnowszego raportu „Pierwsze kroki na rynku pracy 2018” firmy Deloitte wynika, że najmłodsze pokolenie wchodzące na rynek pracy, zdaje sobie sprawę ze swoich wad. 37 proc. uważa, że nie ma zdolności przywódczych, 40 proc. jest zdania, że nie udźwignęłaby zarządzania innymi, a 33 proc. ma niską odporność na stres.

Na liście zalet młodzi umieszczają: umiejętności analityczne, zdolność do uczenia się nowych zagadnień, komunikatywność. Najmłodsze pokolenia ma plany związane z rozwojem zawodowym. 13 proc. planuje w przyszłości założyć własną firmę, a 51 proc. woli pracować dla kogoś. 36 proc. wciąż szuka pomysłu na siebie.

Na podstawie Monsterpolska.pl: "7 sposobów na znalezienie pierwszej pracy”
 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 6 / 1

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.03.2024
GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama