Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Wysyłka pieniędzy do Polski po Brexicie? To musisz wiedzieć!

Wysyłka pieniędzy do Polski po Brexicie? To musisz wiedzieć!
Polacy obawiają się o swoją przyszłość finansową po Brexicie. Czy słusznie? (Fot. Getty Images)
Niewielu brytyjskich polityków zna obecnie odpowiedź na pytanie o datę Brexitu. Polacy mieszkający w UK wolą jednak odpowiednio zabezpieczyć się wcześniej, aby być przygotowanym na nową rzeczywistość w Wielkiej Brytanii. Oto, co powinni wiedzieć, jeśli chodzi o przelewy finansowe do Polski.
Reklama

Jak informuje platforma do realizacji przelewów transgranicznych TransferGo, Polacy chętnie przesyłają pieniądze zarobione za granicą do Polski. Tylko w ubiegłym roku firma odnotowała ponad 3 mln transakcji na łączną kwotę wynoszącą aż 1,3 mld euro. Jak zauważają przedstawiciele platformy, wysyłka przelewów do Polski ma duże znaczenie zwłaszcza dla Polaków w Wielkiej Brytanii, w związku ze zbliżającym się Brexitem.

"Polacy są jedną z najliczniejszych grup użytkowników aplikacji TransferGo. Ciężko pracują za granicą, a odłożone pieniądze starają się regularnie przesyłać do rodziny w kraju. Dodatkowo jest to jedna z aktywniejszych grup klientów, która chętnie korzysta z promocji i dodatków, np. z programu Refer a Friend, w ramach którego za każde polecenie aplikacji użytkownik może zdobyć nagrodę pieniężną” – informował jakiś czas temu Daumantas Dvilinskas, CEO i współzałożyciel TransferGo.

Wielka niewiadoma towarzysząca wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej to duże wyzwanie dla wszystkich zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii firm, które świadczą usługi finansowe na terenie Unii. Wielu Polaków zadaje sobie pytanie: czy ich środki finansowe są bezpieczne? Co z próbami wyłudzeń? Niektórzy wciąż mają w głowie niedawny komunikat Komisji Nadzoru Finansowego w Polsce, która ogłosiła, że wiele firm może utracić swoją licencję, jeśli dojdzie do tzw. "twardego" Brexitu.

O zdanie na ten niewątpliwie trudny temat zapytaliśmy ekspertów z platformy TransferGo.

"Klienci TransferGo nie mają powodów do obaw. Nasza firma jest zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, ale posiadamy licencję na obrót cyfrowym pieniądzem wydaną przez bank centralny na Litwie, a to umożliwia nam świadczenie usług finansowych na terenie całej Unii Europejskiej. Pod tym względem nasi Klienci nie odczują zmian wywołanych Brexitem" – przekazała nam Julia Ławniczak-Gościńska, Community Manager TransferGo w Polsce. 

Warto wiedzieć, że platforma TransferGo korzysta ze specjalnej licencji wydawanej na Litwie - to właśnie z tego kraju pochodzą założyciele firmy. Na wybór właśnie tego kraju decyduje się coraz więcej przedsiębiorstw z sektora finansowego, ponieważ rząd w Litwie ma wizję pozycjonowania go, jako centrum rozwoju usług finansowych i technologicznych. 

Jak zauważają eksperci z TransferGo, kwestia licencji to jednak dopiero początek wyzwań dla firm finansowych i ich klientów. Od czasu brytyjskiego referendum w sprawie wyjścia z UE, czyli od czerwca 2016 roku, kurs funta nie może się ustabilizować.  

"Zwracamy uwagę klientom, by przyglądali się tendencjom na rynku walutowym i unikali gwałtownych ruchów. Oczywiście nie mówimy o skrajnościach i aktualizowaniu kursów co minutę, ale warto czytać komentarze analityków finansowych. Wahania wycen walut są często dyktowane emocjami, a nie zdrowym rozsądkiem i analizą rynkową, dlatego funt jest w ostatnich miesiącach tak niestabilny. W aplikacji stosujemy kurs międzybankowy przy przewalutowaniu, który jest znacznie korzystniejszy i stabilniejszy niż stawki oferowane w bankach" – zauważa Julia Ławniczak-Gościńska z TransferGo.

Na co jeszcze należy zwracać uwagę? Jak rekomendują KNF i wiodące firmy z sektora finansowego, bacznie przyglądajmy się wszystkim mailom, telefonom od potencjalnych oszustów, którzy będą chcieli podszyć się pod operatorów i wyłudzić wrażliwe dane i środki klientów metodą "na Brexit". Jakie działania powinny budzić naszą czujność?

  • Łańcuszki mailowe oraz informacje o konieczności zmiany umowy, zmiany danych osobowych czy numerów kont, na które powinniśmy przesyłać środki.
  • Telemarketerzy, którzy będą chcieli "zweryfikować" nasze dane na potrzeby aktualizacji baz po Brexicie.
  • Reklamy i wiadomości na skrzynce prywatnej na Facebooku zawierające prośby o wysłanie danych.

"Ostrzegamy przede wszystkim przed próbami wyłudzeń na Facebooku. W TransferGo nigdy nie prosimy Klientów o wysyłanie wrażliwych danych na skrzynkę odbiorczą, w polach komentarzy nie każemy przesyłać zdjęć kart debetowych czy dowodu osobistego. Do weryfikacji tożsamości stosujemy specjalne, szyfrowane narzędzia. Mamy takie same zabezpieczenia jak banki, to standard dla rzetelnych fintechów" – wskazuje Julia Ławniczak-Gościńska.

O TransferGo 

Założona w 2012 roku firma TransferGo jest operatorem najszybszej i najbardziej niezawodnej platformy płatniczej w Europie. Jest też jedyną ogólnoeuropejską firmą oferującą przelewy pieniężne, która jest w stanie zagwarantować, że pieniądze dotrą do odbiorcy w jedynie 30 minut. Dla firmy najważniejsze jest dobro klienta, a działalność prowadzona jest z pełną przejrzystością. Kierując się wygodą użytkownika, stworzyliśmy markę, której ufają tysiące klientów oraz opracowaliśmy produkt, który uwielbiają (ocena "Excellent” na Trustpilot, przy 96% ocen 5* oraz NPS na poziomie 83). Chcemy możliwie uprościć transgraniczne usługi finansowe i uwolnić je od sztucznie wytyczonych granic.
 
Założyciel i prezes Daumantas Dvilinskas znalazł się w 2017 r. w rankingu Forbes "30 under 30”, a firma została ostatnio nominowana do nagrody „Najszybciej rozwijającego się startupu roku” na TechCrunch Europa Awards 2018. 

 
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2019
GBP 4.948 złEUR 4.280 złUSD 3.805 złCHF 3.756 zł

Sport


Reklama