Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Windsor przygotowuje się do królewskiego ślubu

Windsor przygotowuje się do królewskiego ślubu
Witryny sklepowe w Windsorze pełne są pamiątek przygotowanych na ślub Meghan i księcia Harry'ego. (Fot. Anna Rączkowska)
Mieszkańcy Windsoru uwijają się jak mrówki, bo chcą, aby ich miasto lśniło na przyjazd stu tysięcy gości z całego świata. Łatają więc dziury w jezdniach, malują lampy i elewacje budynków oraz wywieszają proporczyki z wizerunkiem księcia Harry'ego i Meghan Markle. "Chcemy, aby turyści mieli po pobycie tutaj najlepsze wrażenia".
Reklama

Na królewski ślub, który odbędzie się 19 maja w Windsorze, wszystko musi być "naj”. Mieszkańcy miasta postawili sobie to za punkt honoru. Budynki, zamek i mieszkańców, zobaczą nie tylko zgromadzeni w mieście, ale ludzie na całym świecie - do Windsoru zjadą bowiem dziennikarze z całego świata, a uroczystość będzie transmitowana w wielu krajach.

"Ten ślub to będzie najlepszy PR dla naszego miasta” – ocenia jeden z jego mieszkańców Tony Marcell. "Dlatego chcemy, żeby było super. Nie tylko centrum się przygotowuje, wszyscy mieszkańcy myją okna i wywieszają narodowe flagi” – dodaje Marcell.

Ostatnie szlify

Ozdobne flagi wiszą już w centrum miasta. Są na pubach, hotelach i sklepach. Choć do królewskiego ślubu zostały jeszcze cztery tygodnie, w mieście czuć podniosłą atmosferę.

Na ulicach Windsoru trwają prace remontowe jezdni i chodników. Widać też więcej osób sprzątających ulice. Nikt z nich nie może jednak rozmawiać z dziennikarzami. "To ze względów bezpieczeństwa” – zdradza portalowi Londynek.net jedna z porządkujących miasto kobiet.  

Przygotowania do królewskiego ślubu w Windsorze widać na każdym kroku. Na zdjęciu remont pubu. (Fot. Anna Rączkowska)

Na wielu budynkach znajdują się rusztowania, a na ulicach czuć woń farby. "Chcą, żeby lśniło, jest więc dużo złotej farby i jasnych barw” – twierdzi jeden z malujących robotników.

"Pogoda nam sprzyja, wyszło słońce, jest ciepło, dlatego wszyscy uwijają się jak pszczółki” – podkreśla Samantha Brown. "Sama zaraz zacznę myć okna i prać zasłony, nie chcę, żeby za oceanem ktoś powiedział, że Anglicy to brudasy” – żartuje kobieta.

Na gości z Wielkiej Brytanii i turystów ze świata czekać będzie więc czyste i lśniące miasto. "Nawet pociągi mamy nowe” – cieszy się Peter Willow, stały bywalec pubu pod zamkiem. "Z przyjemnością przyglądam się tym przygotowaniom” – śmieje się.

"Gorący interes”

Windsor, gdzie za 4 tygodnie odbędzie się królewski ślub księcia Harry’ego i Meghan Markle, już jest oblegany przez turystów. Największe oblężenie przeżywają sklepy z pamiątkami. "Jeśli chodzi o Harry’ego i Meghan, mamy ręce pełne roboty. Wszystko się sprzedaje, ale bestselerem są ściereczki i kubki. Ten ślub to dla nas doskonały interes i jesteśmy tym bardzo podekscytowani” – podkreśliła w rozmowie z portalem Londynek.net ekspedientka ze sklepu "Gift Shop” w Windsorze.

"Musieliśmy już kilkakrotnie zamawiać towar, brakowało kubków i ścierek kuchennych” – zdradził z kolei Steve, który jest kierownikiem sklepu oddalonego od zamku dosłownie o piętnaście kroków.

Sklepy z pamiątkami w Windsorze już są oblegane przez turystów. (Fot. Anna Rączkowska)

Ten sklep w sposób wyjątkowy przygotowuje się do ślubu wnuka Elżbiety II. Poza zamawianiem dodatkowych gadżetów z portretami pary punkt został wyjątkowo ozdobiony. Spodziewana lawina turystów jest też powodem, dla którego kierownik rozważa możliwość nocowania w sklepie, gdyż istnieje obawa, że personel może nie przedrzeć się przez zgromadzony przed zamkiem tłum.

Ślubnej gorączce poddały się wszystkie sklepy z gadżetami. "Oczywiście panuje wśród handlowców ogromna konkurencja, bo puszki z ciastkami i małe pamiątki można znaleźć nawet w spożywczych sklepach. My staramy się więc mieć szerszy asortyment niż inne punkty, ale hity wystawimy w ostatnim tygodniu przed ślubem" – zapowiada Nimal Gupta z jednego ze sklepów.

Na ślubie księcia Harryego i Meghan Markle zarobią też puby i punkty gastronimiczne. "Mamy nadzieję, że jak ludziom nie będzie smakować jedzenie w zamku, wpadną do nas” – żartuje Aamir Bukhar z "Chippy of Windsor”. "Myślę, że będziemy mieć ręce pełne roboty, każdy będzie chciał spróbować naszych ryb z frytkami" – dodaje Bukhar.

Niespodzianki dla przyjezdnych szykuje pub "Windsor Castle”. "Mamy pewne plany, ale nie możemy ich zdradzać, jeszcze jest za wcześnie. Każdy, kto przyjedzie do nas w dniu ślubu, nie będzie tego żałował. Jedyne na co muszą być przygotowani goście, to brak stolików na zewnątrz. Wszystkie puby, restauracje, kawiarnie i hotele 19 maja nie mogą wystawiać krzeseł i stolików przed lokale. W mieście będzie po prostu za dużo ludzi” – tłumaczy John Worthingstone.

Logistyczny koszmar?

Ci, którzy postanowią w ostatniej chwili zjawić się w Windsorze aby zobaczyć młodą parę, muszą się liczyć ze sporymi kosztami. Hotele w mieście i 50 km od Windsoru już nie mają praktycznie wolnych pokoi. A te pensjonaty, które jeszcze oferują miejsca, podwyższyły ceny. Tak jest nawet w Londynie, gdzie niektórzy hotelarze żądają w czasie ślubu nawet o 200% więcej za pokój.

Osoby szukające zakwaterowania w Windsorze mogą zaczerpnąć informacji kontaktując się mailowo pod adresem: windsor.accommodation@rbwm.gov.uk. 

Windsor jest przepełniony okolicznościowymi gadżetami. (Fot. Anna Rączkowska)

Turyści muszą przygotować się na ścisk i tłok. Na tych, którzy wytrwają, czekać będą wcześniej otwarte sklepy i puby. Częściej kursować będą pociągi i autobusy z Londynu.

Wzdłuż trasy przejazdu Harry’ego i Meghan rozstawione mają być stoiska z napojami i przekąskami. Na słynnym Long Walk w ogrodach Alexandra Gardens w Windsorze ustawione będą telebimy, o czym poinformował na Twitterze Kensington Palace.

Centrum Windsoru będzie wyłączone z ruchu, zmotoryzowani mogą rezerwować miejsce na parkingu przy Review Ground. (http://tickets.windsor.gov.uk/Sales/transport-and-passes/royal-wedding-parking-1/royal-wedding-review-ground-pa)

Dla tych, którzy nie lubią ścisku i tłumu, pozostaje telewizja. Ceremonię na żywo transmitować będzie BBC, ITV i SKY. Telewidzowie zobaczą ceremonię i procesję po ślubie. Kamery nie będą obecne na przyjęciu, które traktowane jest już jako prywatne wydarzenie.

Gdzie świętować?

W Londynie i w całym kraju fani rodziny królewskiej zachęcani są do organizowania ulicznych przyjęć z okazji ślubu księcia Harry’ego i Meghan Markle. Taką weselną imprezę zorganizować może każdy, wystarczy do tego tylko pozwolenie od lokalnych władz. Informację o tym, jak je uzyskać można znaleźć tutaj.

Najważniejsze fakty

 • Ślub Meghan Markle odbędzie się 19 maja w Windsorze w samo południe.
 • Ceremonia odbędzie się w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze.
 • Nowożeńcy objadą Windsor karetą, aby pozdrowić zgromadzonych w mieście. Początek o godzinie 13:00.
 • Parę książęcą będzie można zobaczyć na ulicach: Castle Hill, High Street, Sheet Street, Kings Road, Albert Road, Long Walk i przed zamkiem Windsor Castle.
   
  Policja w Windsorze już jest w pełnej gotowości w związku z królewskim ślubem. (Fot. Getty Images)

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.44 / 9

Komentarze


 • P K
  22 kwietnia, 20:59

  Hm...tylko niech nie zapomna o bezdomnych lezacych na glownej ulicy przy tych wlasnie sklepach z pamiatkami.bylem w ostatnia sobote 21kwietnia to napatrzylem sie...

 • Gosc
  6 maja, 01:10

  tych niewygodnych z ulicy na 24h zamkna w aresztach i problem rozwiazany

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 17.08.2018
GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

Sport


Reklama