Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W górach, nad morzem, w mieście, czy...

W górach, nad morzem, w mieście, czy...
Jeśli morze, to najlepiej jakieś ciepłe... (Fot. Thinkstock)
Co roku wielu z nas staje przed takim wyborem i zapewne każdy chciałby przywieźć nie tylko pamiątki, ale i wspomnienia z udanych wakacji.
Reklama
Reklama

Morze i góry to chyba najczęściej obierane kierunki. Pierwsze tętni życiem w okresie letnim. Piaszczyste plaże, ciepły piasek, kąpiele wodne, beztroskie chwile uwieczone niezapomnianym i pięknym zachodem słońca - to tylko część tego, co może zaoferować. Są i tacy, którzy ściągają tu poza sezonem, a nieco chłodniejsze dni nie ujmują uroku temu miejscu.

Góry mają swój urok przez cały rok... (Fot. Thinkstock)

Góry i leśne regiony kojarzą się z aktywniejszym spędzaniem czasu. W towarzystwie przyrody turyści przemierzają lasy, odkrywają nowe szlaki czy oddają się wspinaczkom. Tutaj także rowerzyści mogą sprawdzić swoje umiejętności na bardziej stromych i wymagających terenach.

Zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym trudno o nudę. Kiedy obszary górskie pokrywa śnieg, stoki narciarskie przeżywają oblężenie.

W tym czasie warunki pogodowe najbardziej doceniane są przez pasjonatów i amatorów sportów zimowych.

Dla niektórych to miasto będzie wakacyjnym celem. Zwiedzanie, muzea, galerie, restauracje i inne atrakcje uzupełnią listy osób, które zaplanowały swój pobyt w urbanistycznym otoczeniu. Możliwości architektury też potrafią wywołać niemałe emocje.

Zadziwiające obiekty

Aglomeracja miejska to nie tylko ogrom wieżowców. Gdzieś pomiędzy kryją się zabytkowe budynki oraz współczesne osiągnięcia dyscypliny, mającej wpływ na wygląd przestrzeni miejskiej. Równie zaskakujące obiekty można znaleźć w mniejszych miejscowościach.

WonderWorks, Orlando na Florydzie. (Fot. Wikipedia)

Patrząc na jeden z budynków w Branson w Stanach Zjednoczonych można by uznać, że nadaje się do zburzenia. Jest on popękany, sprawia wrażenie jakby się miał zaraz zawalić, czy przetrwał trzęsienie ziemi. Okazuje się, że jest to zamierzone, a w środku znajduje się muzeum. Odwiedzający mają okazję zobaczyć wiele wystaw, dziwnych przedmiotów, niepowtarzalnych iluzji oraz interesujące elementy sztuki.

W tym samym kraju znajduje się odwrócony do góry nogami domek, czyli Wonderworks. Jest to centrum z wystawami skupionymi wokół nauki, które w połączeniu z rozrywką stają się niemałą ciekawostką. Przyjezdni mogą doświadczyć między innymi trzęsienia ziemi oraz siły huraganu.

W Polsce został zrealizowany podobny projekt. Drewniany dom postawiono na dachu, a we wnętrzu umieszczono meble z PRL. Sławny obiekt w Szymbarku jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale i lekcją historii ze znaczeniem symbolicznym. Niektórzy odwiedzający wyznali, iż bycie w środku może przyprawić o zawroty głowy.

Wrażenie robi też wiedeńskie muzeum z projektem Erwina Wurma, gdzie dom do góry nogami został umieszczony w dachu całości. Instalacja artysty nazywa się „House Attack” i ma wyrażać codzienność wypełnioną przypadkowymi zdarzeniami.

Krzywy Domek w Sopocie. (Fot. Wikipedia)

Krzywy Domek w Sopocie stał się znakiem rozpoznawczym tego miasta. Wielokrotnie wymieniano go w rankigach związanych z architekturą. Wydawać by się mogło, że jego istnienie zaprzecza prawom fizyki i powinno ograniczać się do wstępnego szkicu. Jednak ten modernistyczny wytwór ludzkiej wyobraźni przeniesiono do rzeczywistości. Jest on symbolem wspołczesności, który powstał z myślą o łączeniu biznesu, kultury, sztuki.


Dzięki rezygnacji z prostych linii, w Pradze powstał unikatowy budynek, który przypomina tańczącą parę. Obecnie mieści się tam hotel Dancing House, a jego twórcy zdobyli pierwszą nagrodę na prestiżowych zawodach organizowanych przez magazan Times.

Do nietypowych i wyróżniających się na tle zabudowania należy także obiekt w kształcie koszyka w Ohio w Stanach Zjednoczonych, dom wygladający jak wielki kamień w Guimaraes w Portugali, Centrum tenisowe Qizhong w Szanghaju, dom w kształcie pianina z klatką schodową o kształcie kontrabasu w Huainan w Chinach, Universum Science Centre w Bremen w Niemczech, budynek na wzór owcy w Nowej Zelandii, dom w kształcie słonia zwany Lucy the Margate Elephant w Stanach Zjednoczonych, domek hobbita w Walii i inne...

Miejsca, które mogą zniknąć...

Wczasy i wakacje to odpoczynek, ale i podróże. Istnieje kilka miejsc, które mogą zniknąć z mapy. Dlatego można pokusić się o ich odwiedzenie, zanim do tego dojdzie.
 

Jak długo jeszcze będzie nam dane podziwiać przepiękne wyspy Galapagos?... (Fot. Thinkstock)

Morze i plaże to jedna z najchętniej wybieranych opcji. Niestety, niektórym rajskim wyspom grozi wyginięcie. Podaje się, że spowodowane jest to między innymi warunkami atmosferycznymi.

Swoje istnienie mogą zakończyć Wyspy Cooka na południowym Oceanie Spokojnym. Grozi im to w momencie, gdy dojdzie do przełamania raf koralowych. Podobny los może spotkać Seszele.

Wyspy Galapagos, które trafiły na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, najprawdopodobniej nie przetrwają, gdyż szybkie tempo rozwoju turystki i problemy ekologiczne przyczyniają się do ich stopniowego niszczenia.

Kanadyjskie Wyspy Magdaleny mogą nie sprostać działaniom klimatu, bowiem ich dotychczasowa ochrona topnieje. Zaś niemiecka wyspa Sylt nawiedzana jest przez częste sztormy i powodzie, które doprowadzają do jej zanikania.

Wenecja może zniknąć pod wodą... (Fot. Thinkstock)

Podaje się, że jedno z najbardziej uwielbianych włoskich miast może zniknąć do końca tego stulecia. Romantyczna Wenecja słynie z karnawałów, kanałów i wodnego transportu. Przede wszystkim jednak utrzymuje się z turystyki. Przewiduje się, że ten popularny ośrodek kulturalny zostanie zatopiony.

Z pewnością nie tylko bajecznych wysp i zakątków będzie brakować podróżnikom. Krajobrazy górskie także ulegają zmianie. Zauważa się topnienie lodowców w Alpach i Andach. Proces ten nie omija Kanady, gdzie Athabasca traci spore ilości lodu każdego roku.

Kolejnym przykładem jest Park Naradowy Glacier w Stanach Zjednoczonych. Ze 150 lodowców zostało tam około 25, a w przeciągu następnych kilkudzisięciu lat najprawdopodobniej nie będzie po nich śladu. Obecny wygląd znanych obszarów ulega zmianie, a za kilkadziesiąt lat może tylko istnieć we wspomnieniach i na zdjęciach...
 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.75 / 4

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama