Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Utracona więź. Czyli jak od nowa zacząć starą znajomość

Utracona więź. Czyli jak od nowa zacząć starą znajomość
W dobie pandemii wiele osób straciło ze sobą kontakt. (Fot. Getty Images)
Kiedy nie rozmawiałeś z przyjacielem od dłuższego czasu - czy to miesięcy, lat czy nawet dziesięcioleci - ponowne skontaktowanie się może być kłopotliwe. A czasem nawet przerażające.
Reklama
Reklama

W mającej się wkrótce ukazać książce Adama Smileya Poswolsky'ego "Przyjaźń w erze samotności", jeden z rozmówców określił ten impas komunikacyjny jako "niewyczerpaną spiralę poczucia winy". Inny, że dwoje ludzi nie odnawia kontaktu, ponieważ czuje się dziwnie, iż minęło tak dużo czasu i boi się zrobić pierwszy krok.

Dlaczego więc wysyłanie SMS-ów do kogoś, kto kiedyś był nam bardzo bliski, wzbudza w nas taki niepokój? "Dla niektórych ma to związek ze strachem przed odrzuceniem" - wyjaśnia trenerka przyjaźni, Danielle Bayard Jackson.

"Z pewnością wiąże się to z pewnym emocjonalnym ryzykiem - dajesz do zrozumienia, że ​​chcesz odnowić kontakt, ale nie masz pewności, że druga strona chce tego samego" - dodaje.

Odrzucenie może sprawić, że poczujemy się zawstydzeni, źli i może znacząco wpłynąć na naszą ogólną samoocenę. Zaczniemy zadawać sobie pytania: Czy nie jestem wystarczająco interesujący? Wystarczająco sympatyczny? A może nie zasługuję na szacunek?

Czasami boimy się odezwać z innego powodu. Obawiamy się, że wszystko będzie inne, że dynamika między wami zmieniła się przez ten czas: A co, jeśli będzie niezręcznie? A gdy rozmowa nie będzie się kleić? Jeśli minęło naprawdę dużo czasu od ostatniego spotkania czy rozmowy, możesz się zastanawiać, jak bardzo zmieniła się druga osoba.

Nigdy nie odnawiałam starych znajomości. Z doświadczenia wiem, że z upływem czasu ludzie się zmieniają, wspólne tematy rozmywają się na przestrzeni lat i trudno jest się na nowo uczyć kogoś, kogo już znaliśmy. Czasem spotykam kogoś na mieście - bliską koleżankę, czy kolegę, z którym "coś" się nie ułożyło... Cieszymy się z okazji przypadkowego spotkania, rozmawiamy i kończymy "musimy się koniecznie spotkać". Po czym, ja się nie skontaktuję, a jeśli ta druga osoba to zrobi - odmawiam. Nie lubię się rozczarowywać, unikam tego i wolę mieć w głowie obraz osoby, którą bardzo lubiłam niż jej "nową twarz".
Anna, 34 lata

"Prawda jest taka, że ​​- w zależności od tego, ile czasu minęło i dlaczego przyjaźń się rozpadła - nie będzie już tak, jak kiedyś i musimy się z tym pogodzić" - podkreśla Bayard Jackson.

"Musisz być przygotowany na to, że - bez względu na to, jak silna była kiedyś więź między wami -  spotkasz teraz zupełnie inną osobę. Twoje poczucie humoru, zainteresowania, wartości i poglądy na świat prawdopodobnie zmieniły się podczas waszej rozłąki. Pierwsze spotkanie czy rozmowa może nie przebiegać tak naturalnie jak kiedyś. Może być trochę sztucznie" - uprzedza trenerka przyjaźni.

Przygotujcie się na to, że po latach spotkacie zupełnie innego człowieka... (Fot. Getty Images)

Pocieszający może być fakt, że nie jesteś w tym wszystkim sam. Na tym samym wózku jedzie wielu ludzi, którzy chcieliby odnowić znajomość. Kto wie - może jest wśród nich twój stary przyjaciel.

Jest to szczególnie widoczne w ostatnich miesiącach, gdy pandemia pochłonęła wiele przyjaźni.

"Oprócz partnera, dzieci i kilku bardzo bliskich lub najlepszych przyjaciół, którzy są regularnie w czyimś życiu - są też osoby, na których ci zależy, a do których po prostu nie dzwonisz, nie piszesz lub nie spotykasz się tak często jak kiedyś" - zauważa socjolog Jan Yager, autor książki "Przyjaźń: tworzenie i utrzymywanie przyjaciół, którzy ulepszają, a nawet przedłużają twoje życie".

Jeśli chcesz ponownie nawiązać z kimś kontakt, kontynuuj czytanie tego tekstu. Eksperci mają kilka wskazówek, jak rozpalić przyjaźń bez względu na to, ile czasu minęło.

Przestań się zadręczać

Zamiast zastanawiać się, ile czasu minęło od ostatniej rozmowy czy spotkania, skup się na tym, że teraz chcesz odnowić starą znajomość.

"Prawdziwa przyjaźń ma wzloty i upadki, a przerwy w komunikacji (od czasu do czasu) nie są niczym złym - zwłaszcza podczas pandemii. Każdy powinien dostać rozgrzeszenie za brak kontaktu podczas Covid-19" - zaznacza Poswolsky.

Czasami człowiek bardzo się zmieni i do tego duża odległość czasowa za bardzo oddala osoby, żeby ponownie odżył kontakt. Trzeba próbować, ale nie nastawiać się, że będzie dobrze od razu. Odnowiłam kontakt z koleżanką, chęć była z mojej strony i zarówno od niej. Kontakt rozpadł się przez jej byłego chłopaka, choć próbowałam jej pomóc, nie dało się, sama musiała do tego dojść. No cóż, na razie ta stara-nowa przyjaźń jest na początkowym etapie i zobaczymy co wyjdzie.
Gosia, 27 lat

Ważne są czyste intencje i realistyczne oczekiwania

Zadajmy sobie pytanie, co popycha nas do ponownego skontaktowania się z tą osobą. "Czy to przyjemnie zabarwiona, sentymentalna tęsknota za dawnymi czasami? Podczas pandemii wielu z nas długo rozmyślało nad dawnymi znajomościami; tęsknota za przeszłością jest powszechna" - wskazuje Bayard Jackson.

Możesz też chcieć zamknąć pewien rozdział z waszej "wspólnej" przeszłości. "Czy stało się coś bolesnego, co spowodowało, że zerwałeś kontakt? Jeśli tak, warto dokładniej przeanalizować, czy to, co się wydarzyło, jesteś w stanie przepracować. A jeśli tak - czy potrzebne są przeprosiny, czy też można to puścić w niepamięć" - radzi psychoterapeutka Deborah Duley, trenerka wspierająca kobiety i właścicielka poradni Empowered Connections w USA.

Pomyśl też o tym, co możesz zyskać, ponownie zapraszając daną ​​osobę do swojego życia. "Posiadanie realistycznych oczekiwań podczas ponownego rozpalania przyjaźni jest zawsze ważne. Jaki jest pożądany rezultat? Czy jesteś przygotowany na to, że przyjaźń będzie inna?" - wskazuje Duley.

Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi od razu, nie zakładaj najgorszego scenariusza. (Fot. Getty Images)

Wybierz najlepszy sposób komunikacji

SMS, telefon, list, a może coś zupełnie innego? Wszystko zależy od osoby i charakteru naszej przyjaźni.

"Możesz wysłać artykuł, przepis na coś dobrego, a nawet mema. Możesz też poczekać, aż będzie okazja na rozmowę twarzą w twarz lub maska w maskę" - sugeruje Poswolsky.

Następnie zdecyduj, co powiesz

To, jak podejdziesz do rozmowy, może zależeć od tego, jak wszystko się urwało, zakończyło. Jeśli to było tylko stopniowe oddalanie się od siebie, zacznij od czegoś lekkiego, aby przełamać lody.

"Śmieszne zdjęcie, mem lub zabawne wspomnienie, które sprawiło, że pomyślałeś o swoim przyjacielu. To może być dobry punkt wyjścia, zanim przejdziemy do trudniejszej rozmowy o tym, dlaczego miałeś problemy z utrzymaniem kontaktu" - zaleca Poswolsky.

"Możesz także wykorzystać urodziny, wakacje lub inny wyjątkowy dzień jako wymówkę, aby się skontaktować - jeśli wydaje się to bardziej naturalne" - zauważa z kolei Duley. 

Jeśli jednak sprawy skończyły się na niezbyt "dobrych warunkach", prawdopodobnie zechcesz to potwierdzić w swoim komunikacie.

"Tu nie ma miejsca na podteksty, zwłaszcza jeśli stary znajomy w ogóle nie spodziewa się wiadomości od ciebie" - wyjaśnia Bayard Jackson. "Podejdź do wszystkiego z wyczuciem. Zacznij od podania powodu, dla którego byłeś niechętny nawiązaniu kontaktu: Od jakiegoś czasu chciałem się z tobą skontaktować, ale nie byłem pewien, jak to odbierzesz . Albo: Ostatnio dużo myślałem o tym, jak dobrze się bawiliśmy zeszłego lata i chciałem wiedzieć, czy wkrótce nadrobimy zaległości. Czy byłbyś na to otwarty?" - dodaje specjalistka.

Chcesz odnowić z kimś kontakt, bo tęsknisz za tą osobą? Wówczas nie wahaj się... (Fot. Getty Images)

Staraj się nie panikować, jeśli nie odpowie od razu

Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi od razu, nie zakładaj najgorszego scenariusza, że znajomy nie jest zainteresowany ponownym nawiązaniem relacji. Może być zajęty pracą, dziećmi, sprawami rodzinnymi lub problemami zdrowotnymi. A może po prostu potrzebuje trochę czasu, żeby się odezwać.

"Dopóki nie będziesz mieć pewności, że jest inaczej, zakładaj, że twój stary przyjaciel chce się z tobą skontaktować" - uspokaja Yager.

Dobrze jest przygotować się na to, że sprawy nie potoczą się tak jak chcesz

Znajomy może odpisać za pomocą emotikonów i wykrzykników, jak bardzo cieszy się, że się skontaktowałeś, i nie może doczekać się spotkania. Ale możesz też usłyszeć: "Nie jestem na to gotowy". Albo w ogóle nie odpowie.

Ja nie utrzymuję żadnych kontaktów z nikim z liceum. Trzy lata temu było spotkanie klasowe, ale nie poszedłem. Nie brak mi tamtych ludzi, nie czuję ochoty, żeby się z nimi spotykać.
Dawid, 42 lata

"Proponuję poświęcić trochę czasu na wizualizację wszystkich możliwości i przepracowanie tego, jak się wtedy poczujesz" - radzi Danielle Bayard Jackson. "Gdybyś był całkowicie zdruzgotany odrzuceniem - lub całkowitym brakiem odpowiedzi - poczekałabym, aż znajdziesz się w przestrzeni, w której możesz być bardziej skoncentrowany na byciu dumnym z siebie, że wyciągasz rękę i wykorzystujesz szansę - niezależnie od wyniku" - dodaje.

Niezależnie od tego, co się stanie, możesz być z siebie dumny

Bez względu na to, czy ten przyjaciel chce nawiązać kontakt, czy też nie, zasługujesz na poklepanie po ramieniu za to, że w ogóle próbowałeś, bo to naprawdę nie jest łatwe.

"Miejmy nadzieję, że on lub ona zechce na nowo ożywić waszą więź, ale jeśli tego nie zrobi, zrozum i dotrzyj do innych starych znajomych, wzmocnij więzi, które już masz, a nawet popracuj nad nawiązaniem nowych przyjaźni" - doradza Yager.

I podkreśla: "Na szczęście możesz nawiązywać i pielęgnować przyjaźnie w każdym wieku i na każdym etapie swojego życia".

Źródło: Huffingtonpost.co.uk, "How to rekindle a friendship when you haven’t spoken in a long time", Kelsey Borresen.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.18 / 17

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama