Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Tomek jest idealnym mężczyzną według kobiet

Tomek jest idealnym mężczyzną według kobiet
Jaki jest mężczyzna idealny?... (Fot. Thinkstock)
Wszyscy potrzebujemy akceptacji i podziwu kobiet.
Reklama

Czy komplementy i potrzeba podobania się to wyłącznie domena piękniejszej części społeczeństwa?

My mężczyźni, niezależnie od wieku - także chcemy być postrzegani jako osoby atrakcyjne. Często także dochodzi w nas do głosu atawistyczne dążenie do ukazywania siebie jako osoby większej i bardziej atrakcyjnej niż inni. Podświadomie drzemie w nas bowiem potrzeba akceptacji, docenienia naszej aparycji i zalet.

Wiemy jednak, że kobiety są doskonałymi obserwatorkami i szybko wychwycą wszelkie nasze niedoskonałości i braki. Na co więc panie zwracają największą uwagę? Co w naszym wyglądzie i zachowaniu sprawia, że pada w naszym kierunku określenie: "Ale fajny facet", albo "Jakie ciacho. Wow".

Rozmawiając z kobietami oraz czytając ich publikacje na temat atrakcyjności mężczyzn, dziwiłem się nieraz temu, jak różne bywają ich preferencje i upodobania. Oczywiście, wiele zależało od wieku Pań, ich pozycji zawodowej, wykształcenia, miejsca zamieszkania oraz doświadczenia życiowego. Nie chcę się do tego ustosunkowywać, ale nie byłbym facetem, gdybym na końcu nie pokusił się o pewne złośliwości, które dotyczą moich obserwacji, doświadczeń życiowych oraz dostępnych publikacji.

Mężczyzna zmiennym jest, jak pogoda?

Na początku zauważyłem, że model atrakcyjności i piękna, w odniesieniu do panów, ciągle się zmienia, podobnie jak typ idealnego mężczyzny. A wszystkie zmiany są bardzo szybko przyswajane przez naszą rzeczywistość społeczno-kulturową i stają się ważnym czynnikiem, wpływającym na skuteczność poszukiwań drugiej połówki przez kobiety oraz stałość zawieranych związków. Każdy z nas spotykał się z dziwnymi związkami damsko-męskimi, w których panowało zróżnicowanie wieku, wykształcenia, uwarunkowań religijnych, kulturowych, a nawet odmienność rasowa. Klasycznym przykładem takiej różnorodności może być Londyn, który jest tyglem różnych ras, narodowości, religii, kultur, preferencji i zwyczajów, a przecież wszyscy jakoś ze sobą współżyją i wchodzą w związki, nieraz trwałe - na całe życie.

Jak ten problem społeczny wyglądał w przeszłości? Przykładowo, kiedy popatrzymy na panów reprezentujących europejską elitę XVII, XVIII, czy XIX wieku, to mimo woli się uśmiechamy. Panowie w perukach, z upudrowanymi twarzami na biało, noszący obcisłe "krótkie spodnie" i pończochy oraz biżuterię? Nie, to przecież nie mogło się podobać kobietom? Jeszcze te zniewieściałe ruchy. A jednak, taki był ideał pięknego mężczyzny, który miał powodzenie u kobiet. Potem, wraz ze zmianami w życiu politycznym, gospodarczym i społecznym zmieniały się także gusta kobiet i ich oczekiwania w stosunku do sylwetki, stroju i fryzur mężczyzn. Zmieniały się też upodobania kobiet co do predyspozycji fizycznych panów, kroju noszonych ubrań oraz tak zwanych męskich cech.

Jak ważny jest dla kobiet wygląd mężczyzny?... (Fot. Thinkstock)

Przykładowo, kiedy patrzymy na torsy mężczyzn na starych filmach, to mimo woli na naszych twarzach zaczyna pojawiać się uśmiech. Dawniej w wyższych warstwach społecznych nagość była wstydliwa i krępująca, a mężczyźnie mieli z nią do czynienia tylko w przybytkach rozpusty. Często mężowie nigdy nie widzieli swoich żon nago, a one także, spuszczając ze wstydem oczy, także nie mogły ocenić atrakcyjności ciała swojego męża.

Atrakcyjność budowy mężczyzny i jego sylwetka także ulegała ciągłym zmianom. Kobiety coraz częściej zaczęły zwracać uwagę na umięśnienie ciała, ekspozycję walorów męskiego "body" i sprawność ruchową.

Specyficznym elementem męskości wydaje się także owłosienie panów. Jeszcze nie tak dawno atrybutem męskości była "owłosiona klata". Teraz posiadanie włosów na tej części ciała jest chyba dużo bardziej wstydliwe, niż jeszcze 30 czy 40 lat temu. Panowie depilują się więc na potęgę i są w tym chyba bardziej skrupulatni niż niejedna kobieta, dbająca o atrakcyjny wygląd nóg.

Kobiety tworzą typy facetów

W jednym z artykułów autorstwa kobiety (źródło podane w bibliografii) przedstawiony został "Przegląd Facetów". Muszę przyznać, że nie można nie docenić wnikliwości autorki w analizie nas mężczyzn, ale jako jeden z nich nie bardzo mogę się zgodzić na taką uniformizację i zaszufladkowanie. Gdzie jest nasza indywidualność, osobowość, wartości, skuteczne powiązanie ekspozycji cech indywidualnych z naszym strojem, figurą, czy akceptacją odmienności? Czy w tym podziale jest miejsce na naszą dobroć, wierność, oddanie partnerce, bogate wnętrze, czy wrażliwą osobowość?

Dla mnie taki podział jest tożsamy na przykład z dzieleniem kobiet na wyjątkowe i pospolite, ładne i brzydkie. Może podam typy facetów przedstawione w tej publikacji, a ocenę pozostawię Czytelniczkom i Czytelnikom.

Po pierwsze: "Typ metroseksualny", który cechuje "wystylizowana fryzura, używanie kosmetyków, depilacja, korzystanie ze stylisty, spodnie typu chinos, skarpetki pasujące do stroju, młodość, zamożność" i jest to mężczyzna, dla którego "wrażliwość nie jest powodem do wstydu". Według autorki, "jest to obiekt pożądania dla kobiet znudzonych zarośniętymi macho". Podobno w jego towarzystwie "kobiety czują się dużo bardziej doceniane i rozumiane".

Następny, to "Typ retroseksualny", który pojawił się wtedy, kiedy kobiety znudziły się już poprzednimi modelami męskich cech. Są to mężczyźni, którzy "poświęcają minimum czasu i pieniędzy na dbanie o siebie. Tacy panowie podobno stylem i swoim ubiorem nawiązują do lat 40 i 60. Noszą wąsy, szelki i tatuaże. Wolą spędzać czas z kolegami w knajpie, niż z żoną i dziećmi". Nie mogą więc chyba liczyć na duże zainteresowanie kobiet, które mają nadzieję na trwały i wartościowy związek.

"Typ hipster" natomiast "to wieczny chłopiec, którego charakteryzuje indywidualizm i pogarda dla komercji. Preferuje, zamiast konsumpcjonizmu i wyścigu szczurów, życie w zgodzie ze sobą. Zajada żywność ekologiczną i lubuje się w produktach ze słynnym jabłuszkiem. Nosi awangardową fryzurę, wąsy i brodę a la Robinson Crusoe". A co z jego preferencjami co do kobiet? Jaka pani ma szansę na akceptację takiego mężczyzny? Jak wiele kobiet zechce być z kimś, kto ma w sobie także trochę egocentryka?

"Typ lumberseksualny" to "facet z imponującym zarostem, ubrany oczywiście w jeansy, wygodne (bez określonego stylu) buty i flanelową koszulę". Autorka określa ten typ jako połączenie metroseksualisty i macho. Podobno ten styl jest odpowiedzią na społeczną potrzebę postrzegania mężczyzny jako "niezależnego, silnego i wszechstronnie uzdolnionego". Zastanawiam się tylko ile pań wyszłoby z takim partnerem na miasto, do teatru, czy do klubu muzycznego?
 

Czy "typ księcioseksulany" jest tym, czego potrzebują kobiety?... (Fot. Thinkstock)

No i przedostatni "Typ księcioseksualny, czyli współczesny styl arystokraty". Pojawił się on podobno po tegorocznym Paryskim Tygodniu Mody i to w kolekcjach wielu znakomitych projektantów mody. Autorka przedstawia ten typ "jako mężczyznę eleganckiego, schludnego i dbającego o najmniejsze detale". Oczywiście, jest to pan o nienagannych manierach. Ten typ cechuje także: "brak zarostu, grzywka na bok, ubrania inspirowane epoką Napoleona i luksusowe krawiectwo. Oczywiście, musi to być facet dobrze wychowany, czysty i świetnie się ubierający z pewną dozą nonszalancji".

Na koniec autorka serwuje nam "Typ neoseksualny, czyli mężczyznę, którego nie ma". Miałoby to być "połączenie wrażliwca z macho". Jak informuje nas autorka: "Typ będący wynikiem badań firmy Unilever, która zapytała współczesne kobiety jakich mężczyzn pragną i przedstawiła następujące wyniki badań. Kobiety marzą o mężczyźnie o zrównoważonych cechach męskich i żeńskich".

Co my, chłopy na to?

Ja osobiście nie zgadzam się na taką "urawniłowkę" i śmiem twierdzić, że prawdziwego faceta nie da się wtłoczyć w jakieś typy czy wzorce. Jesteśmy tacy, jacy jesteśmy, ale każdy z nas ma swoje dobre i złe strony.

No i teraz moje uwagi w stosunku do kobiet, które próbują nas zaszufladkować. Każde patrzenie na nas przez pryzmat naszej budowy, wieku, fryzury czy stroju, nijak ma się do naszych zalet. Czy mężczyzna, który nosi krótkie włosy lub jest łysy, "to tylko jajogłowy", bez pierwiastka radosnej twórczości? Czy facet mocnej budowy ciała to na pewno prymityw, który spędza czas wyłącznie na siłowni? Czy mężczyzna szczupły i bez czteropaka (oczywiście na brzuchu), na pewno nie może być demonem seksu? Czy ktoś, kto dba o swój wygląd, cerę, higienę i estetykę ciała, to na pewno zniewieściały maminsynek? Coś tu się nie zgadza.

Kiedy słyszę wypowiedzi młodych kobiet na temat ich oczekiwań w stosunku do mężczyzn, to często dziwię się ich wyborom. Dla nich atrakcyjny facet to wyłącznie mężczyzna w wieku lat 18-25, silnie zbudowany, opalony, z "modną fryzurą, furą i komórą", ubrany trendy, bywający w klubach muzycznych, no i oczywiście podobający się wszystkim koleżankom. Panie, które mają takie preferencje, w większości przypadków nie mogą liczyć na stabilny związek, ponieważ tacy faceci, którzy podobają się wielu kobietom, zawsze wypatrzą inny obiekt marzeń, albo znajdą u innych pań oczy, w których mogą zobaczyć siebie jako wielkiego macho. Niestety, życie i statystyki to potwierdzają.

Tomek jest idealnym mężczyzną według kobiet

Kim jest, więc Tomek, o którym wspomniałem w tytule? Dla współczesnych kobiet taki Tomek jest tylko jeden. Panie poszukujące partnerów chciałyby wszystko w jednym. Młodość, sylwetkę, pieniądze, pozycję, urodę, uwielbienie, czułość, super sprawność seksualną, no i żeby partner ich rozumiał, bez względu na wszystko. Coraz mniej jest kobiet, które szukają w mężczyźnie wierności, oddania, poczucia bezpieczeństwa, opieki, zrozumienia, empatii, partnerstwa, chociaż najczęściej takie pragnienia także sygnalizują. A co dostają? Zawody miłosne, porzucenie, krytykę, zdrady i wielkie poczucie niespełnienia.

A jaka na to rada? Zmienić swoje podejście do nas, mężczyzn. Drogie Panie. W odpowiedzi na Wasze oczekiwania - nie liczcie, że zawsze przybędzie na białym koniu piękny, bogaty i postawny rycerz, którzy marzył o Was przez wiele lat. Może lepiej poszukać w jego orszaku, zacnego, wrażliwego, wiernego, oddanego i kochającego - zwykłego mężczyzny, który będzie Wam ślubował miłość, wierność i wytrwa w swojej przysiędze, bez względu na wszelkie przeciwności losu. A to, że nie ma sylwetki gladiatora, modnej fryzury, brody i pięknego samochodu, to naprawdę nic nie znaczy, bo miłość i szacunek pozwoli pokonać wszelkie przeciwności losu i zapewnić osiągnięcie wielu marzeń i pragnień.

Do napisania artykułu wykorzystano następujące publikacje:
* www.alchemiakobiecosci.com
* https://porady.sympatia.onet.pl/infografiki/typy-mezczyzn-idealny-mezczyzna-wedlug-kobiety-infografika/

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.35 / 24

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 16.07.2019
GBP 4.721 złEUR 4.258 złUSD 3.787 złCHF 3.848 zł

Sport


Reklama