Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Think Big, czyli najskuteczniejsza droga do sukcesu

Think Big, czyli najskuteczniejsza droga do sukcesu
Konferencja "Think BIG" odbyła się w Bristolu, ale organizatorzy planują podobne imprezy także w innych brytyjskich miastach, w których mieszkają Polacy. (Fot. AC/Londynek)
O tym, że w dzisiejszych czasach trzeba nad sobą pracować, żeby odnieść sukces - nie trzeba nikogo przekonywać. Udowodnili to niezbicie trenerzy rozwoju osobistego i mówcy motywacyjni podczas jednego z ciekawszych organizowanych ostatnio tzw. wydarzeń rozwojowych, zatytułowanych adekwatnie do tematyki wystąpień: "Think Big".
Reklama

Organizatorzy, czyli Bristol Diamond Club, dokonali rzeczy wyjątkowej: zaprosili do Bristolu siedmiu polskich mówców, którzy w ciągu jednego dnia "wstrzyknęli" uczestnikom wydarzenia sporą dawkę inspiracji, wiary w siebie i własne możliwości, a także zaserwowali porcję rzadko spotykanego w dzisiejszych czasach optymizmu. I chociaż warsztatów tego typu i spotkań z trenerami rozwoju osobistego jest coraz więcej - i to nawet w polskich środowiskach w Wielkiej Brytanii - to rzadko zdarza się, aby jedna konferencja mogła przybliżyć tak wiele interesujących tematów tylko w jeden dzień.

Czy jednak istnieje coś takiego jak najskuteczniejsza droga do sukcesu? Na ten temat powstało przecież wiele książek i poradników, a ludzkość wciąż niezbyt dobrze sobie z tym radzi... Okazuje się, że na skuteczność składa się wiele składników, o których niestety często zapominamy...

Bądź najlepszą wersją siebie

"Wiecie, czym się wyróżniacie? Jesteście z siebie zadowoleni? Jeśli nie, to jak chcecie odnieść sukces - czy to w życiu osobistym, czy też w zawodowym?" - pytała pierwsza prelegentka, strateg marki i doradca wizerunkowy Joanna Janowicz. Okazuje się bowiem, że tylko 8% Polaków jest z siebie zadowolonych, a jeszcze mniejszy procent kobiet - bo tylko 4 - czuje się atrakcyjnymi. Tymczasem nasz wizerunek i wrażenie, które sprawiamy na innych, powinniśmy zacząć budować od środka, czyli od postrzegania samych siebie. Niestety, w budowaniu własnej marki na drodze staje nam szereg przeciwności, wśród których najczęstszymi są: brak pewności siebie, brak ukierunkowania na efekt, brak własnego marketingu i jasno określonych wartości życiowych oraz nieumiejętność komunikacji i brandingu. 

"Czy jesteście spójni w tym co robicie, jak wyglądacie i jak się zachowujecie? Spójność wzbudza zaufanie, a na zaufaniu innych można już budować własną markę" - przekonywała Joanna Janowicz. "Myślcie o sobie jak o produkcie. Co wartościowego dajecie światu? W czym jesteście najlepsi? A gdy nie wiecie, jak w sobie odnaleźć wartość i coś, co was wyróżnia, wyobraźcie sobie jak chcecie, by o was mówiono na waszym pogrzebie - bo wówczas właśnie okaże się, jak będziecie zapamiętani" - tłumaczyła.

Co jeszcze jest ważne podczas budowania własnej marki? To szereg detali, na które wielu z nas nie zwraca szczególnej uwagi na co dzień... Bo czy zastanawiamy się często, z czym kojarzą nas inni ludzie? Czy jesteśmy zawsze świadomi tego, gdzie, jak i co mówimy sami o sobie? Nie wspominając już o tonie i barwie głosu, nad którym nie każdy panuje... Tymczasem sposób wypowiadania się i mowa ciała jest równie ważna - a może i ważniejsza - od tego, jak wyglądamy i czy założyliśmy koszulę z czystym kołnierzykiem...

Kto nas ciągnie do góry i jak spełniać marzenia?

Jak ważne w realizacji naszych planów życiowych jest to, co o sobie myślimy i jakimi ludźmi się otaczamy mówił trener strategii biznesu Krzysztof Kasperuk.

Po pierwsze: trzeba myśleć o sobie dobrze. Po drugie: droga tysiąca mil zaczyna się zawsze od pierwszego kroku, więc kiedyś trzeba zacząć działać. Po trzecie: zastanówcie się nad tym, z kim najczęściej przebywacie i czy są to osoby, które was motywują, inspirują i wspierają. Według Kasperuka, przegląd naszego otoczenia należy dokonać na zasadzie: wybierz 3 osoby, które cię "ciągną do góry" i 3 osoby, które cię "ciągną w dół". Z tymi ostatnimi ogranicz - a najlepiej zerwij - wszelkie kontakty.

Krzysztof Kasperuk przypominał, że w dużej mierze sami kreujemy swoją rzeczywistość - głównie poprzez to, co myślimy i jak myślimy, a także przez nasze nawyki i przyjęte wartości.

O spełnianiu marzeń - i to na własnym przykładzie - mówił też Łukasz Krasoń - mówca motywacyjny, autor oraz pierwszy niepełnosprawny trener rozwoju osobistego w Polsce. Z powodu zaniku mięśni od 7. roku życia jeździ na wózku, ale to mu nie przeszkadza w realizowaniu swoich postanowień, wśród których było m.in. skończenie studiów informatycznych i zamieszkanie przez rok w Barcelonie. Wraz z żoną Małgorzatą napisał książkę "Wstań i Jedź – niemożliwe jest osiągalne". 

Natomiast Piotr Kopeć, trener i realizator marzeń, przedstawił kilka pomocnych wskazówek dla marzycieli:

 • zrób pierwszy krok: mów o swoich marzeniach!
 • bądź uważny
 • zmotywuj się
 • zmień postawę wobec życia (na pozytywną)
 • znajdź swoją intencję
 • podziel cel na mniejsze podzadania
 • UWIERZ W SIEBIE!

Piotr Kopeć zacytował też Jacka Pałkiewicza - znanego polskiego reportera, podróżnika i odkrywcę: "Życie daje nam tyle, ile mamy odwagę sobie z niego wziąć"...

Czy wiesz, czego chcesz?

Podobno najlepsi zawsze wiedzą czego chcą i nadają celom parametry. Artur Wikiera - trener biznesu i mówca motywacyjny - przekonywał, jak ważna w życiu jest koncentracja, bo "energia podąża za uwagą" oraz umiejętność odpowiedzi na pytanie: co jest moim celem, misją, wizją? 

Przypomniał też o zasadzie "pierwszego wrażenia", czyli kluczowych pierwszych 20 sekundach podczas pierwszego kontaktu z drugim człowiekiem, które sprawiają, że jesteśmy przez innych postrzegani w taki, a nie inny sposób - a co niewątpliwie może się przełożyć na skuteczność realizacji naszych celów. 

Zarówno w życiu, jak i w pracy, coraz bardziej istotna jest również umiejętność słuchania. Opracowano nawet metody skutecznego słuchania:

 • słuchaj i patrz
 • okaż zainteresowanie
 • pytaj i sprawdzaj
 • bądź wrażliwy
 • okaż empatię
 • pamiętaj o dobrych manierach i odbieraj sygnały pozawerbalne
 • uśmiechaj się!

Czy zatem naprawdę potrafimy słuchać innych ludzi? Bo jeśli nie - to nie komunikujemy się z nimi w sposób skuteczny, a co za tym idzie - trudno liczyć na pomoc innych w spełnianiu swoich celów...

O ignorowaniu kresu własnych możliwości mówiła była oficer Centralnego Biura Śledczego, Klaudia Pingot. "Jeśli chcesz czegoś, czego nigdy nie miałeś, musisz zrobić coś, czego nigdy nie robiłeś" - przekonywała trenerka. 

Tymczasem Paweł Szymków skupił się na efektywności naszych działań. "Jakie macie wymówki na to, że jeszcze nie osiągnęliście swego celu?" - pytał, prezentując tzw. koło efektywności i przypominając o tym, że chęci stwarzają okazje.

Jak zapewnili organizatorzy, podobne warsztaty zawitają już wkrótce także do innych miast Wielkiej Brytanii, a frekwencja na pierwszym wydarzeniu z tego cyklu pokazała, że są one nam niezwykle potrzebne. 

Konferencja "Think Big" odbyła się 12 czerwca w Bristolu.

Zdjęcia: Adrian Perliński

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 2.49 / 36

Komentarze


 • Magda Regulska
  15 lipca 2016, 10:23

  Miałam przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu i czekam na kolejne! Świetna okazja aby nauczyć się czegoś nowego, zastanowić chwilę nad swoim życiem, zainspirować się i poznać ciekawych ludzi.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.09.2018
GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

Sport


Reklama