Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Tamiza - fakty, które nie są znane większości z Was

Tamiza - fakty, które nie są znane większości z Was
Tamiza to najbardziej znana rzeka w Wielkiej Brytanii... (Fot. Getty Images)
Jej oblicze było wykorzystane podczas nagrania koncertu Sex Pistols w 1977 roku, który odbył się dzień po 25-leciu koronacji królowej Elżbiety, na barce płynącej po Tamizie. Nie jest tajemnicą, że podczas owego show, artyści zostali aresztowani.
Reklama

Tamiza to jeden ze znaków rozpoznawczych Londynu. Ciągnie się ona przez centrum Londynu, po czym wpada do Morza Północnego. Wiemy, że jest szeroka, gdzie się znajduje, czas więc by znać trochę więcej faktów o rzece, którą Anglicy pieszczotliwie nazywają „Ojcem staruszkiem“.

Jej źródło znajduje się w pasmach wzgórz wapiennych Cotswold, na wysokości około 110 metrów. Sama rzeka ma długość aż 346 kilometrów i do lat sześćdziesiątych była zanieczyszczona do tego stopnia, iż pozbawiona była jakichkolwiek żywych organizmów. Dopiero na skutek zewnętrnej pomocy w jej oczyszczeniu pojawiły się na nowo ryby i roślinność w jej głębiach. Obecnie Tamiza posiada około 125 gatunków ryb, których okazy można zobaczyć między innymi w ZOO oraz London Aquarium.

Taki widok tylko nad Tamizą... (Fot. Getty Images)

Rzeka setek mostów
Tamiza w momentach swojej nawiększej szerokości sięga prawie 300 metrów. Pod ziemią jej brzegi łączą niektóre linie metra londyńskiego, nad nią można przejść lub przejechać dzięki łączącym jej krawędzie mosty.

Pierwszy z nich zbudowano za czasów Rzymian, a do 1750 roku był on jedynym mostem lączącym dwa brzegi Tamizy. Obecnie na jego miejscu stoi jedna z wizytówek miasta - London Bridge.

Z kolei najmłodszą budowlą nad rzeką jest Millenium Bridge. Powstał on z okazji nadejścia XXI wieku, jednak z powodu „niekontrolowanych“ ruchów na boki zamknięto go już 2 dni po jego otwarciu i ponownie udostępniono go w 2002 roku. Dla fanów Harry'ego Pottera most ten kojarzy się z ekranizacją piątej części losów bohatera, „Harry Potter i Książe Półkrwi“, gdzie na początku filmu możemy zobaczyć lot „Śmierciożerców“ nad Tamizą oraz dokonanywanie przez nich demolki mostu Millenium Bridge.

Najsłynniejszy jest oczywiście zwodzony most Tower Bridge - warto zobaczyć go podczas przepływania pod nim większych statków - zwłaszcza o zachodzie słońca. Wybudowany pod koniec XIX wieku, jako drugi w Londynie swoją nazwę wziął od Tower of London - budowli wniesionej w 1078 roku, która początkowo była więzieniem, ale przeszktałcana była między innymi w pałac i w zoo.

Westminister Bridge, ze sławnym Big Benem i Pałacem Westminster usytuowanymi tuż przy nim jest kolejnym, najbardziej znanym z londyńskich mostów nad Tamizą. To właśnie z niego widać położone nad rzeką London Eye i pozostałe, główne atrakcje turystyczne stolicy.

Rzeka jest ulubionym miejscem wodnych klubów sportowych, których nie brakuje w Londynie i okolicach. (Fot. Getty Images)

Brzegi Tamizy łączy około 200 mostow, z których najdłuższy, Queen Elizabeth II Bridge, ma 812 metrów długości.

Natchnienie dla artystów
Dla większości z nas Tamiza kojarzona jest z serialem „Eastenders“, ale jej wizerunek był wykorzystywany w bardziej ambitnych produkcjach. Wspomniana już scena z filmu o przygodach Harry'ego Pottera, Bridget Jones, Indiany Jones, Piratów z Karaibów, Sherlocka Holmesa, Zakochanego Szekspira, Jamesa Bonda - to tylko niektóre z filmów, w których można zobaczyć sławną rzekę.

Jej oblicze było też wykorzystane podczas koncertu Sex Pistols w 1977 roku, który odbył się dzień po obchodach 25-lecia koronacji królowej Elżbiety, na barce płynącej po Tamizie. Nie jest tajemnicą, że podczas owego show artyści zostali aresztowani.

Tamiza była natchnieniem także dla malarzy - impresjonista Claude Monet namalował ją trzykrotnie.

Zamarznięta rzeka
Jak informują źródła historyczne, przęsła umieszczone na moście London Bridge hamowały przepływ wody, co z kolei było przyczyną co najmniej ośmiu przypadków zamarznięcia Tamizy. W dawnych czasach takie zjawisko dawało londyńskiej społeczności okazję do tworzenia na niej lodowisk, tworzenia jarmarków i festynów.

Nauka pływania
W 1736 roku Benjamin Franklin przybył do Londynu i w czasie pobytu spędzał czas na uczeniu pływania swoich dwóch przyjaciół w Tamizie. W tamtym czasie wzbudzał on nie lada zainteresowanie, gdyż popisywał się swoimi umiejętnościami pływackimi i nurkowaniem w londyńskiej rzece. Wówczas Franklin marzył nawet o zostaniu instruktorem pływackim dla dzieci.

Jeśli już przy temacie pływania jesteśmy, to warto znać inną ciekawostkę. W 1252 roku król Henryk III otrzymał w prezencie od Norwegii niedźwiedzia polarnego. Rozkoszne zwierzę trzymane było w Tower of London, jednak król był na tyle łaskawy dla lubiącego wodę misia, iż pozwalał mu na kąpiele w Tamizie. Niedźwiedź ponoć lubił pływać w rzece i łowić w niej ryby.

Życie w wodach Tamizy
Niedgyś Tamiza była z jedną z najbardziej zanieczyszczonych rzek świata. Nie bez powodu brakło w niej nie tylko ryb, ale i roślinności. Jak już wspomniałam, już dawno zaradzono temu problemowi, woda w Tamizie zmienia się na lepsze z roku na rok, choć jej głównym zagrożeniem są ludzie, więc nie spodziewajmy się cudów w gęsto zaludnionym Londynie.

Słynne ruchome zapory wodne na Tamizie we wschodniej części Londynu. (Fot. Getty Images)

Nawet niedaleka historia Tamizy donosi o nietuzinkowych gościach w jej wodach. Rekiny, delfiny, foki - nie tylko te zwierzęta odwiedzają angielską rzekę.

Koniki morskie jeszcze 200 lat temu były zjawiskiem normalnym w ujściu Tamizy do Morza Północnego, jednak wyginęły wraz z coraz gorszym stanem wód. Jakiś czas temu odkryto kolonię pławikonika, które utożsamiane jest nawet z odnalezieniem skarbu.

Mało kto wie też, że 2/3 wody pitnej pochodzi z Tamizy. Popularna obecnie "tap water" ze względu na okrytą złą sławą historię rzeki, niegdyś byłaby nie do zaakceptowania.

 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.23 / 27

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.08.2019
GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

Sport


Reklama