Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Tak w święta jedzą Wyspiarze

Tak w święta jedzą Wyspiarze
W Boże Narodzenie w Anglii świąteczne stoły wyglądają inaczej niż w Polsce. (Fot. Getty Images)
Polska ma bigos, barszcz z uszkami, karpia, pierogi i makowca. Wielka Brytania także ma swoje specjalne, świąteczne menu.
Reklama
Reklama

Zacznijmy od tego, że wigilia dla Brytyjczyków jest zwyczajnym dniem, a świętowanie zaczyna się u nich 25 grudnia. Najpierw rodziny jedzą wspólny obiad - w okolicach godziny 12:00 albo krótko po niej. Tradycyjnymi potrawami bożonarodzeniowymi w Wielkiej Brytanii są: pieczony indyk, pudding, świąteczny tort, babeczki z nadzieniem bakaliowym (mince pie).

W Boże Narodzenie w Anglii świąteczne stoły wyglądają inaczej niż w Polsce. Przede wszystkim Brytyjczycy spożywają posiłki, nosząc na głowach korony wykonanych z papieru, co nawiązuje do tradycji Trzech Króli. 

Uroczystemu obiadowi towarzyszą życzenia od królowej, które Elżbieta II składa zazwyczaj ze swojej rezydencji Sandringham House. Tę coroczną tradycję rozpoczął jej ojciec, król Jerzy VI.

Indyk to dla Brytyjczyków odpowiednik polskiego karpia. (Fot. Getty Images)

Zapomnijcie o karpiu!

Tradycyjnym bożonarodzeniowym posiłkiem w Anglii jest indyk. Można powiedzieć, że jest to odpowiednik polskiego karpia.

Indyk wyparł bardzo popularną jeszcze w XIX wieku pieczoną gęś, choć zdarza się, że jest zastępowany pieczoną wołowiną bądź kaczką.

Jak go podajemy? Jest nadziewany kasztanami i obłożony warzywami oraz bakaliami. Daniu towarzyszy zwykle gęsty sos oraz pieczone ziemniaki i obowiązkowo - brukselka. 

Nie zapominajmy, że święta to czas uczty dla podniebienia, dlatego zazwyczaj towarzyszą mu inne potrawy, np. kiełbasy zawijane w boczek. Ciekawostką jest fakt, że indyk pojawia się również na świątecznym stole rodziny królewskiej. 

Święta na słodko

Na świątecznych stołach Anglików znajdziemy też sporo słodkości, w tym babeczki z nadzieniem bakaliowym (mince pies).

Charakterystyczne wykończenie mince pie to gwiazdka wycięta z ciasta. (Fot. Getty Images)

Najczęściej mają one postać niewielkich, okrągłych ciastek wypełnionych mieszanką suszonych owoców (głównie rodzynkami), siekanych orzechów i jabłek, łoju (!) oraz przypraw. Dodaje się też sok z cytryny, octu bądź brandy (tzw. mincemeat). Wykańcza się je gwiazdką wyciętą z ciasta. Dodatkowo, są posypywane cukrem pudrem.

Ciastko wywodzi się ze średniowiecza. Kiedyś nadziewano je mięsem, wątróbką lub rybą i mieszano z pokrojonymi, ugotowanymi na twardo jajkami i imbirem. Z czasem zaczęto dodawać suszone owoce i inne słodkie składniki. W XIX wieku mięso zupełnie zniknęło z przepisów.

W okresie świąt mince pies są ogólnie dostępne. Są także łatwe w przyrządzaniu. Większość brytyjskich gospodyń używa gotowego nadzienia, sprzedawanego w słoikach. 

Słynny Christmas pudding

W Wielkiej Brytanii nie ma Świąt Bożego Narodzenia bez bożonarodzeniowego puddingu. I jest to danie jedyne w swoim rodzaju.

Przepis na Christmas pudding jest niezwykle skomplikowany, a jego przygotowanie stanowi długą ceremonię. Tym bardziej, że należy go przyrządzić go co najmniej kilka tygodni przed świętami, a tradycyjnie - aż... 3 miesiące wcześniej.

Bożonarodzeniowy pudding to danie jedyne w swoim rodzaju. (Fot. Getty Images)

Tradycja nakazuje, aby pudding był wykonany z trzynastu składników, które symbolizują Jezusa Chrystusa i dwunastu apostołów. Te składniki to: mąka, łój wołowy, migdały, trzy rodzaje rodzynków: raisin, currant (koryntki) i sultana (sułtanki), bułka tarta, cukier (najlepiej brązowy), jajka, rum, utarta marchewka, kandyzowane czereśnie i sok z cytryny lub pomarańczy.

Masę mieszamy drewnianą łyżką, wykonując ruchy ze wschodu na zachód. To dla uczczenia trzech króli, którzy przybyli do Betlejem, by złożyć hołd Jezusowi. Każdy z członków rodziny musi choć raz zamieszać masę, aby zapewnić sobie powodzenie w nadchodzącym roku. Jeśli podczas mieszania wypowiemy w myślach jakieś życzenie, to na pewno się spełni.

Według tradycji, do ciasta należy włożyć małą srebrną monetę. Ten, kto ją znajdzie, będzie miał szczęście przez cały nowy rok.

Serwując pudding, polewamy go budyniem albo brandy. W tym drugim przypadku alkohol jest podpalany, a ogień ma odstraszać nieszczęścia. 

Wino i tort

Niemniej popularny jest świąteczny tort (Christmas cake). Tu także główną rolę odgrywa nadzienie z suszonych owoców i bakalii. Ciasto wykańczamy masą marcepanową lub zwykłym cukrem pudrem.

Tradycyjnym napojem pitym podczas świątecznego obiadu, jest mulled wine –  wino doprawiane rozgrzewającymi przyprawami, takimi jak cynamon, goździki, ziele angielskie i gałka muszkatołowa. 

A jak Wy obchodzicie święta na Wyspach? Po polsku - czy po angielsku? ;-)

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.95 / 15

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama