Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sygnały, które świadczą, że możesz mieć problem z alkoholem

Sygnały, które świadczą, że możesz mieć problem z alkoholem
Ograniczenie spożycia alkoholu wymaga często dużego samozaparcia i silnej woli. (Fot. Getty Images)
Sober October, Dry January... Jesienią i zimą nie brakuje okazji do tego, aby spróbować miesiąca trzeźwości i dokonać samooceny tego, czy nie nadużywamy alkoholu.
Reklama
Reklama

Oczywiście tak naprawdę każda pora roku jest dobrą okazją do tego, aby dokonać kontroli swoich nawyków związanych z piciem i zrobić sobie małą przerwę. "Wakacje" od alkoholu nie muszą trwać miesiąca - może to być kilka tygodni, okrągły miesiąc, a nawet kilka miesięcy. Tak czy inaczej, dobrze jest znać sygnały, które wskazują, że przydałaby się nam przerwa od substancji wyskokowych.

Uważa się, że tylko w tym miesiącu w inicjatywie Sober October udział bierze kilkuset tysięcy Brytyjczyków. Akcja ma na celu nie tylko promowanie zdrowego stylu życia, ale także zebranie funduszy dla organizacji Macmillan Cancer Support, autora inicjatywy.

Czy nadszedł czas, aby rzucić alkohol?

Dr Ross Perry, lekarz GP i dyrektor grupy Cosmedics, podzielił się w sieci serią sygnałów, które mogą wskazywać na to, iż przerwa w piciu dobrze nam zrobi, ponieważ możemy mieć problem. Oto one!

Częste bóle głowy

"Picie alkoholu często prowadzi do braku dobrej jakości snu, więc jeśli następnego dnia czujesz się oszołomiony i roztrzęsiony, to pewny znak, że spożyłeś zbyt dużo alkoholu i musisz zrobić sobie przerwę" - zauważa ekspert. 

Istnieje jednak znaczna różnica między jednym złym kacem a ciągłym przedawkowywaniem alkoholu.

"Częste i prawie codzienne dokuczliwe bóle głowy w wyniku notorycznego picia to mocny sygnał, że powinieneś wrócić do stanu trzeźwości" – ostrzega lekarz. Dodaje, że w normalnych okolicznościach, ból głowy po piciu powinien ustąpić w czasie nie dłuższym niż 24h.

"Jeśli wciąż boli Cię głowa po tym czasie, musisz przestać pić" - alarmuje.

Kiepski nastrój

Alkohol jest środkiem depresyjnym i "aktywnie nasila rozwój chorób psychicznych". Jeśli wciąż odczuwasz brak pewności siebie, niepokój lub borykasz się z kiepskim nastrojem, warto zweryfikować ilość pitego alkoholu - to właśnie on może być przyczyną. 

Picie zawsze finalnie prowadzi do pogorszenia się nastroju. (Fot. Getty Images)

Zaburzone myślenie

Wraz ze złym snem i obniżonym samopoczuciem, piciu alkoholu często towarzyszą problemy z trzeźwością umysłu i myśleniem.

"Niezdolność do jasnego myślenia to kolejny powszechny sygnał wskazujący na nadużywanie. Możesz czuć się niezdolny do podejmowania prostych decyzji" – zauważa dr Ross.

"Chociaż alkohol tak naprawdę nie zabija komórek mózgowych, może mieć na nie negatywny wpływ na dłuższą metę. Zbyt dużo alkoholu może zakłócać neurogenezę, która zasadniczo jest zdolnością organizmu do tworzenia nowych komórek mózgowych" - tłumaczy. I wyjaśnia, że "nawet umiarkowane picie prowadzi do kurczenia się obszaru mózgu związanego z pamięcią i rozumowaniem".

"Wydaje się, że stopień kurczenia się jest bezpośrednio związany z tym, jak mocno się upijasz. Jeśli przestaniesz pić, możesz to jeszcze odwrócić" - wskazuje. Jak długo zajmuje przywrócenie normalnego funkcjonwania tego obszaru mózgu. Specjalista ocenia, że "proces powrotu do normalności może zacząć się już po kilku tygodniach przerwy od picia".

Zmiany wyglądu

Picie może powodować, że żołądek wytwarza więcej kwasu niż normalnie, co może prowadzić do bólu brzucha, biegunki, wymiotów i zapalenia żołądka.

Lekarz ocenia, że jeśli po wypiciu odczuwamy częsty ból lub dyskomfort, jest to jasny sygnał, iż organizm domaga się przerwy.

"Przyrost masy ciała i wzdęcia to kolejny znak, że powinieneś spróbować wytrzeźwieć" - dodaje, tłumacząc, że są to objawy fizyczne nadmiernego picia.

"Po kilku tygodniach trzeźwości szybko zauważysz zmianę w sposobie żywienia i apetycie" - informuje. Dlaczego tak się dzieje? 

Okazuje się, że pijąc alkohol podnosimy poziom hormonu wywołującego głód, co często prowadzi do objadania się. 

To jednak nie wszystko. Według eksperta, zmiany związane z nadużywaniem alkoholu widoczne są także na skórze. "Przedwczesne zmarszczki i zszarzała cera to kolejny sygnał, iż warto przestać pić" - radzi.

"Wiadomo, że alkohol odwadnia skórę, pozbawiając ją dostępu wilgoci i składników odżywczych. Potrzebuje ich ona, aby wyglądać świeżo i promiennie" - tłumaczy.

Zadbaj o swoje zdrowie i sprawdź, czy dokonaj samooceny tego, jaka jest Twoja relacja z alkoholem. (Fot. Getty Images)

Czy to już czas, aby postawić na trzeźwość?

Alex Walker, który pomaga ludziom w obraniu drogi trzeźwości i jest założycielem appki Bee Sober, zasugerował, aby rozważyć poniższe sygnały przy weryfikacji naszego związku z alkoholem. Jeśli brzmią one znajomo, rezygnacja z picia - choćby na chwilę - może być najlepszą decyzją, jaką podejmiemy.

Masz problem z alkoholem jeśli:

  • Jesteś zmartwiony faktem, że musisz pracować i myślisz jedynie o tym, aby napić się w weekend.
  • Spieszysz się ze swoimi wieczornymi obowiązkami (kąpiel, położenie dzieci spać), aby tylko móc napić się. 
  • Pijesz coraz więcej: jedna lampka wina wieczorem zamieniła się w dwie, a później w całą butelkę lub dwie, jeśli pijesz z partnerem.
  • Coraz częściej zdarza Ci się pić w ciągu tygodnia - łatwo przychodzi Ci też znajdowanie wymówek, aby się napić (stresujący dzień, problemy w pracy, bawiące się dzieci, wypłata itp.).
  • Picie przestało być dla Ciebie aktywnością towarzyską - zaczynasz pić samemu wieczorami.
  • Wybierasz się na spotkanie ze znajomym na lampkę wina, a szybko kończysz na butelce, a następnie kolejnej. Łamiesz własne granice, ale tego nie zauważasz.
  • Pijesz w tajemnicy - okłamujesz siebie, znajomych, rodzinę i partnera odnośnie wypitej ilości i częstotliwości picia. 

Więcej na temat akcji Sober October możemy dowiedzieć się z oficjalnej strony Macmillan Cancer Support: Go Sober!

A jakie są Wasze doświadczenia z piciem alkoholu i robieniem sobie miesiąca trzeźwości? Podzielcie się nimi w komentarzach!

Powyższy artykuł powstał w oparciu o tekst "Signs it might be time to try going sober" autorstwa Tanyel Mustafy, który ukazał się w dzienniku "Metro".

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.5 / 10

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.03.2024
GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama