Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sprawdź, czy nadajesz się na agenta wywiadu

Sprawdź, czy nadajesz się na agenta wywiadu
Brytyjskie służby też poszukują współczesnych Bondów... (Fot. Getty Images)
O wcieleniu się w szpiega marzy niejeden (i niejedna). Szanse na zrealizowanie marzeń mają jednak tylko nieliczni. Aby zostać pracownikiem służb specjalnych, potrzebna jest wiedza i odpowiednie predyspozycje. Jak wygląda codzienna praca szpiega? Kto ma największe szanse, by dołączyć do elity?
Reklama
Reklama

Propozycje w Polsce

"Jeśli szukasz pracy innej niż wszystkie, chcesz zaangażować się w działania na rzecz bezpieczeństwa Polski i Polaków oraz międzynarodowej pozycji naszego Kraju, wyślij formularz zgłoszeniowy" - czytamy na stronie Agencji Wywiadu. Polska służba zdecydowała się wyjść z rekrutacją do potencjalnych kandydatów i organizuje spotkania ze studentami na uczelniach wyższych w całym kraju.

W Polsce szpiedzy mogą pracować m.in. w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) i Agencji Wywiadu (AW). Każda z tych organizacji realizuje inne zadania. Służby ABW koncentrują się na wykrywaniu i zapobieganiu przestępstwom związanym np. z produkcją i wprowadzaniem do sprzedaży nielegalnej broni czy amunicji. ABW jest też znana z wykrywania korupcji wśród osób pełniących funkcje publiczne.

Z kolei zadania pracowników AW koncentrują się m.in. na ochronie dyplomatów przed działaniami obcych służb specjalnych. Zdobywają informacje, które mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa Polski. Szpiedzy zatrudnieni w AW najczęściej pracują poza granicami kraju.

Czy praca w Agencji przypomina to, co zobaczyć można w filmach o Jamesie Bondzie? Jak zdradził w rozmowie z InfoSecurity24.pl były szef AW, oficer wywiadu musi być człowiekiem, który się w sposób naturalny porusza w świecie w różnych środowiskach, jest bardzo kontaktowy, otwarty, ale jednocześnie spostrzegawczy i opanowany. Musi się kontrolować, pilnować, żeby kreatywność i inwencja nie wychodziła poza ramy, które otrzymał.

Czy praca w Agencji przypomina to, co zobaczyć można w filmach o Jamesie Bondzie? (Fot. Getty Images)

Praca szpiega często odbywa się w terenie. W przypadku zagranicznych wyjazdów ważne jest to, by pracownik ABW czy AW umiał radzić sobie ze stresem.

Praca w ABW czy AW to w rzeczywistości służba. Konieczne jest wypełnianie poleceń przełożonych. Warto zatem pamiętać o dyscyplinie - pracownicy nie będą mogli samodzielnie decydować o swoim dniu pracy, ale są zobowiązani wykonywać zadania im przydzielone.

Szpieg niekoniecznie musi mieć wykształcenie wyższe. Ponieważ poszukiwani są ludzie o różnych umiejętnościach, szansę na pracę mają również osoby po szkole średniej. Muszą jednak znać języki obce. Największe szanse na zagraniczne misje mają ci, którzy znają przynajmniej jeden język egzotyczny, np. rumuński czy chiński.

Wynagrodzenie w Agencji Wywiadu oficjalnie objęte jest tajemnicą. Wiele jednak zależy od tego, na jakie stanowisko zostanie zrekrutowany kandydat. Jak pisała w ubiegłym roku "Rzeczpospolita", specjaliści mogą liczyć na kwoty od 5 do 7 tys. złotych miesięcznie, ale na przykład informatycy mogą zarobić jeszcze więcej.

Sam proces rekrutacji jest sporym wyzwaniem zarówno dla kandydatów, jak i samej Agencji. Zanim potencjalni przyszli szpiedzy trafią na pół roku do mazurskiego ośrodka szkolenia AW, muszą przejść przez wieloetapowy i długotrwały proces selekcji. Na początku roku może być 1 000 kandydatów do służby, z których zatrudnianych jest kilku.

Ci, którzy zgłaszają się jako kandydaci, muszą pamiętać, że zostaną dokładnie sprawdzeni. Pracownicy ABW czy AW przeprowadzają wywiad środowiskowy. Dobra opinia wśród kolegów z pracy czy pochwały szefa mogą pomóc. Zaszkodzić może za to przeszłość kryminalna, nieregulowanie rachunków na czas czy oszustwa podatkowe.

Inżyniera oprogramowania w MI5 zarabia do 37 152 funtów rocznie. (Fot. Getty Images)

W Wielkiej Brytanii też przyjmują

Brytyjskie agencje szpiegowskie - Security Service MI5 i MI6 poszukują kolejnej generacji kandydatów, aby pomogli w utrzymaniu bezpieczeństwa kraju i ograniczali potencjalne zagrożenia.

Publikują szereg ofert pracy - od oficera wywiadu do eksperta w dziedzinie języków obcych.

"Mężczyźni i kobiety z MI5 to zwykli ludzie, którzy robią niezwykłe rzeczy" - wynika z informacji znajdującej się na stronie MI5. "Mają oni bardzo silny etos w służbie publicznej, ale ich praca często pozostaje niezauważona" - dodano.

Poszukiwani są m.in. językoznawcy. W ofercie pracy czytamy: "Twoje umiejętności językowe pomogą odegrać Ci fascynującą rolę w wywiadzie. Brytyjskie agencje wywiadowcze starają się zatrudnić językoznawców, aby wykorzystać rzadkie umiejętności językowe w celu dostarczania informacji wywiadowczych, współpracując z naszymi zespołami operacyjnymi". W ofercie nie podano wynagrodzenia.

Inna propozycja przeznaczona jest dla inżyniera oprogramowania w MI5 z wynagrodzeniem do 37 152 funtów rocznie. W ogłoszeniu czytamy: "Technologia leży u podstaw wszystkiego, co robimy w MI5, co pozwala nam eliminować poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii. Technika jest sercem MI5, rozwój, utrzymanie narzędzi i możliwości, towarzyszą wszystkim aspektom naszej działalności. Rozwiązujemy problemy, których nie zobaczysz gdzie indziej".

Te stanowiska są opłacane od 34 366 do 37 152 funtów rocznie w Londynie i 31 521 do 34 076 funtów w Manchesterze.

Praktyki są przeznaczone dla studentów przedostatniego roku kierunków związanych ze STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Wakat brzmi: "Wspierany przez doświadczonych, profesjonalnych i innowacyjnych kolegów w zespołach technicznych, będziesz miał okazję pracować na żywo nad projektami, których nie znajdziesz nigdzie indziej i mieć bezpośredni wpływ na sposób, w jaki wykorzystujemy technologię w celu ochrony Wielkiej Brytanii przed poważnymi zagrożenia bezpieczeństwa, takie jak terroryzm i szpiegostwo. W niektórych obszarach będziesz potrzebował podstawowych umiejętności kodowania, podczas gdy w innych ważniejsze będzie twoje logiczne podejście, zainteresowanie przepływem danych lub znajomość bezpieczeństwa komputerowego lub informatyki śledczej". Wynagrodzenie wynosi 25 240 funtów rocznie.

MI6 lub SIS (Secret Intelligence Service) działają za granicą, aby zapewnić bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii. MI6 poszukuje np. kandydata na oficera wywiadu z Londynu, który byłby "sercem” tajnej pracy wywiadowczej. Zarobki? Od 33 800 funtów rocznie.

FBI zajmuje się też ściganiem zbiegów, zwalczaniem przestępstw związanych z przekraczaniem granic stanów, a także piractwem w eterze. (Fot. Getty Images)

A może do FBI?

Do obowiązków agentów Federalnego Biura Śledczego (Federal Bureau of Investigation, FBI) należy najogólniej prowadzenie dochodzeń w sprawach dotyczących bezpieczeństwa narodowego oraz egzekwowanie ponad 300 praw federalnych.

Praca agenta, określana jako stymulująca, ekscytująca i satysfakcjonująca, koncentruje się m.in. na walce: z terroryzmem, z obcym wywiadem, z przestępstwami informatycznymi, ze zorganizowaną przestępczością oraz z przestępstwami urzędniczymi, z korupcją urzędników publicznych, łapówkarstwem, z przestępstwami finansowymi, z pogwałceniem praw obywatelskich gwarantowanych na mocy konstytucji, z rabunkami w bankach, z szantażem i wymuszaniem haraczy, z uprowadzeniami oraz z przemytem i handlem narkotykami.

FBI zajmuje się też ściganiem zbiegów, zwalczaniem przestępstw związanych z przekraczaniem granic stanów, a także piractwem w eterze.

Biuro śledcze poszukuje kandydatów do pracy mających różnorodne przygotowanie zawodowe. Aktualnie wśród najbardziej poszukiwanych przez FBI specjalistów są:  informatycy, inżynierowie elektrycy i mechanicy, naukowcy z przygotowaniem do pracy w laboratorium, dyplomowani księgowi, prawnicy z uprawnieniami adwokata, pracownicy organów ścigania oraz wojskowi i piloci.

Mile widziani są kandydaci władający językami obcymi. Wśród obecnie preferowanych języków wymienione są:  hiszpański, somalijski, chiński, mandaryński, koreański, arabski i rosyjski.

Mała trudność - osoba ubiegająca się o pracę w charakterze agenta FBI musi być obywatelem USA i mieć nie więcej niż 37 lat w chwili przyjęcia do pracy.

Źródła: mi5.gov.uk; "Szpiedzy poszukiwani, czyli Agencja Wywiadu rekrutuje", InfoSecurity24.pl, 24 czerwca 2019; "Rekrutacja do FBI. Sprawdź, czy nadajesz się na agenta", oprac. Alicja Otap, Dziennik Związkowy, 2014;  "Brytyjskie służby poszukują współczesnych Bondów", The Sun, 8 Maja, 2019.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.5 / 4

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.04.2024
GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama