Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Śniadaniowa mapa świata: Od ciastek po pikantne zupy

Śniadaniowa mapa świata: Od ciastek po pikantne zupy
Porozmawiajmy o śniadaniach... (Fot. Getty Images)
Kremowe ciasto w Brazylii, tunezyjska zupa z ciecierzycy - świat zna wiele sposobów na to, aby dobrze zacząć dzień. Czasem są to dość zaskakujące posiłki, jednak ukazują one niezwykłe kulinarne bogactwo świata.
Reklama
Reklama

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Z pewnością może być tym najprzyjemniejszym, a czasem nawet niezwykle zaskakującym - szczególnie, jeśli spojrzymy na kulinarną, śniadaniową mapę świata.

Szwajcarzy najchętniej sięgają po szybkie i proste dania. "Tradycyjna birchermuesli, to mieszanka płatków w stylu granola z owocami i orzechami, która zazwyczaj podawana jest z jogurtem. Jednak weekend to czas na szwajcarski brunch. Obok roesti (placki ziemniaczane), serów i wędlin, centralnym punktem stołu jest zopf. Ten pleciony chleb jest podobny do chałki i podawany jest z miodem, masłem i dżemem" - opisuje na łamach CNN Casey Barber, entuzjastka gotowania i autorka książek kulinarnych.

Kiedy w Etiopii zatrzymasz się na qurs, prawdopodobnie zaserwowana zostanie owsianka, jednym z najpopularniejszych jest pikantne genfo.

Japończycy stawiają na minimalizm już od samego rana... (Fot. Getty Images)

"Wytwarza się je przez zmieszanie mąki jęczmiennej z wrzącą wodą, aż powstanie gęste, lepkie ciasto, a następnie formuje się je w kopiec ze studnią w środku. Studnia jest następnie wypełniona klarowanym masłem zmieszanym z mieszanką przypraw berbere i jogurtem" - opisuje autorka.

Kuchnia japońska od zawsze uwodziła - starannie dobrane składniki, nienaganna prezentacja dań i przemyślana ich kompozycja. Również śniadania oddają ducha tej japońskiej kulinarnej precyzji i staranności.

"Na poranny posiłek w Japonii składa się wiele małych dań i produktów, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Na oddzielnych talerzykach układa się kawałki łososia i makreli, podaje się zupę miso, marynowane warzywa i ryż. Jest też tamagoyaki, lekko słodki, zwinięty omlet" - opisuje Casey Barber.

W Maroko, obok słodkiej, miętowej herbaty skosztujemy delikatnych naleśników z dziurkami. Podaje się je z masłem i miodem. Inną propozycją są placki z semoliny - zdecydowanie grubsze i bardziej puszyste od "podziurawionych" naleśników, mają lekko chrupiącą skórkę. Również można podawać je z masłem i miodem, doskonale sprawdzą się w zestawieniu z dżemem lub czekoladą.

Jeśli chcemy wpisać się w najnowsze kulinarne trendy, zdecydowanie warto inspirować się australijskimi śniadaniami. Wybór jest ogromny - od chrupiących tostów z awokado, po miskę z farro podaną z jajkiem w koszulce i marynowanymi warzywami lub pudding ryżowy z jogurtem, nasionami i jagodami.

Polskie śniadanie bułką stoi! (Fot. Getty Images)

"Jest jedno słowo, które definiuje argentyńskie śniadanie: facturas. Termin ten odnosi się do różnorodnych wypieków - rozmaite ciastka, smażone pączki, churros zanurzone w czekoladzie" - tłumaczy Barber.

"Z kolei w Brazylii czeka nas wariacja na temat pieczywa śniadaniowego, warto spróbować bolo de fuba. To ciasto w stylu chleba kukurydzianego o wilgotnej i kremowej konsystencji" - dodaje.

Tunezję pokochają fani pikantnych dań. Na śniadanie zwyczajowo serwuje się lablabi, pikantną zupę z ciecierzycy. "Tak, jest to danie śniadaniowe. Ciecierzyca i pasta harissa są stałymi elementami w prawie każdym przepisie lablabi, ale dostosowanie tej prostej, rozgrzewającej duszę zupy zależy od każdego kucharza. Czasem zagęszcza się ją kawałkami czerstwego pieczywa, czasem dodaje się do niej sok z cytryny, kremowy jogurt - istnieje nieskończenie wiele sposobów na to, aby cieszyć się jej smakiem. Często dodaje się do niej jajko w koszulce, zatem jest to niezwykle pożywne śniadanie, które nasyci na cały dzień” - przyznaje autorka.

A co na śniadanie najchętniej jadają Polacy? Tematem tym jakiś czas temu zainteresował się Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia. Okazuje się, że zdedydowana większość mieszkańców Polski najchętniej na śniadanie zjada kanapkę z wędliną lub serem. Co czwarty Polak decyduje się natomiast na zupę mleczną, a więc popularne płatki śniadaniowe z mlekiem. Ciekawostką jest również fakt, że 31 proc. Polaków nie wyobraża sobie zjedzenia śniadania bez wypicia kawy.

Śniadanie po angielsku to jedno z najbardziej znanych dań na świecie. (Fot. Getty Images)

Zupełnie inna kultura jedzenia śniadań panuje natomiast w Rosji. Mieszkańcy tego kraju jadają obfite, gorące i syte śniadania, które np. wielu Polaków uznałoby za obiad. Wszystko po to, aby posiłek zapewnił Rosjanom odpowiednio dużo energii do czasu obiadu, który zazwyczaj jada się bardzo późno. Bardzo popularne w tym kraju o poranku są zwłaszcza naleśniki z farszem (zazwyczaj mięsnym).

O tym, co jada się na śniadanie w Wielkiej Brytanii nie trzeba nikogo informować. Full English Breakfast to marka sama w sobie, której renoma nie wzięła się znikąd. Warto jednak zauważyć, że Brytyjczycy również - podobnie jak Polacy - chętnie sięgają o poranku po pieczywo. W przeciwieństwie do mieszkańców Polski preferują jednak kanapki na ciepło.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.34 / 9

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama