Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Śmiech to zdrowie i nie tylko...

Śmiech to zdrowie i nie tylko...
Radość to dla człowieka - już od pierwszych dni jego życia - jak najbardziej naturalny stan... (Fot. Thinkstock)
Niezależnie, czy się go odbiera lub kogoś nim obdarowuje, to potrafi zdziałać cuda. Nawet w taki dzień jak dzisiaj - piątek 13-go...
Reklama

Przyszła jesień, a wraz z nią chłodne, deszczowe, pochmurne dni. Dla wielu wiąże sie to z chandrą, depresją, przygnębieniem, czy chorobami i infekcjami. W tym barwnym, ale i słotnym okresie zaleca się, by dbać o odpowiednie odżywianie i regularny wysiłek fizyczny. Nawet krótki spacer może mieć zbawienny wpływ na samopoczucie człowieka, a dawka witaminy C wspomoże układ immunologiczny.

Niektórzy nie zdają sobie sprawy lub nie doceniają mocy, jaką ma w sobie uśmiech. Nietrudno zauważyć, że potrafi automatycznie wyzwalać w kimś tę samą reakcję, co znajduje potwierdzenie w powiedzeniu „uśmiech jest zaraźliwy”. Nie mówiąc już o szeregu zalet zdrowotnych, które towarzyszą temu wyrazowi twarzy.

Zwierzęta też się uśmiechają! (Fot. Thinkstock)

Nie od dziś uśmiechowi przypisuje się właściwości redukujące skutki stresu. Można by powiedzieć, że jest witaminą lub suplementem diety, po który się sięga w takich przypadkach. Ponadto ma wpływ na relacje międzyludzkie i to, jak jest się postrzeganym przez innych.

Samotność nie powinna grozić osobom otoczonym przyjaciółmi, którzy wesprą i odwzajemnią wspomniany gest. Chyba każdy przyzna, że widok radosnej osoby wprawił kiedyś kogoś w dobry nastrój.

Uśmiech i zdrowie
Choć podaje się, że za powstawanie zmarszczek mimicznych odpowiedzialny jest głównie śmiech, to nie znaczy, iż należy z niego rezygnować. Takie oznaki nastroju niekiedy mogą dodawać uroku, a to czy wystąpią i jak bardzo są wyraziste - może zależeć od częstości śmiania.

Ponadto jest gimnastyką dla twarzy, która w pewnym stopniu uelastycznia i chroni przed wiotczeniem. Dodatkowo ma zdolność przynoszenia ulgi i działa relaksacyjnie.

Podczas uśmiechania się angażowanych jest wiele mięśni - zarówno twarzy, jak i reszty ciała. Zatem jeśli do kogoś nie przemawia znalezienie pozytywnych aspektów zmarszczek, to może przekona go związek z odchudzaniem. Śmiech przyczynia się bowiem do przyspieszenia przemiany materii i spalania kalorii.

Pozytywny i pełen energii wyraz twarzy powoduje także wydzielanie się endomorfiny, czyli hormonu szczęścia, zwanego też morfiną. To właśnie jemu zawdzięcza się uśmierzanie bólu, czy uczucie przyjemności. Poza tym jest sprzymierzeńcem w walce ze stresem, który jest jednym z bardziej powszechnych problemów, z jakim zmaga się współczesne społeczeństwo.

Nie tylko spacer dotlenia, ale i śmiech. Co ciekawe - dostarcza on więcej powietrza i dzięki temu poprawia się między innymi koncentracja czy pamięć. Niedotleniony organizm szybciej się męczy. Ponadto może pojawić się niepokój i zły nastrój. Wspomniany gest zwiększa również odporność, gdyż uczestniczy w procesie niszczenia wirusów. Zatem optymistyczni ludzie powinni rzadziej chorować.

Chyba nie trzeba długo namawiać do uśmiechania się, a sporą jego dawkę dostarczy spotkanie z bliskimi, oglądanie komedii lub kabaretu, czy chociaż myślenie o czymś zabawnym. Istnieje też terapia śmiechem, czyli gelotologia.

W końcu mówi się, że śmiech leczy i zgodnie z tym niektóre fundacje wykorzystują jego magiczne działanie jako uzupełnienie kuracji. Poza tym motywuje i pomaga w radzeniu sobie ze smutkiem.

Powstają także tak zwane Kluby Śmiechu. Jeden z nich znajduje się we Wrocławiu. Czasami uczestniczenie rozpoczyna się od ciekawości, a z czasem zauważana jest poprawa samopoczucia, relaks, czy możliwość oderwania od codziennych problemów. Zdarza się, że takie miejsca są darmowe.

I co z tego, że pada deszcz?... (Fot. Thinkstock)

Podobno ten optymistyczny i pozytywny gest przedłuża życie. Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan podzielili się swoimi spostrzeżeniami z badań, gdzie analizowano fotografie przedstawiajace sportowców. Okazało się że ci z prawdziwymi, nie wymuszonymi uśmiechami żyli dłużej. W innych badaniach wykazano jego znaczenie w małżeństwie i że może determinować stabilność i satysfakcję ze związku.

Uśmiech i sukces
Uśmiech składa się na sukces nie tylko w życiu zawodowym, ale i społecznym, towarzyskim. Od niego też zależy jak jest się postrzeganym. Bywa, że osoby demonstrujące tę oznakę radości, odbierane są za te szczęśliwsze, zdrowsze i którym się powodzi.

Nierzadko kojarzy się go z zamożnością, wyższym statusem, edukacją. Zapewne ważną rolę odgrywa w biznesie, gdzie istotne są relacje, spotkania, interesy. Jest on wizytówką człowieka, a jego wartość jest coraz bardziej doceniana. Osoba pokazująca naturalne oznaki zadowolenia wzbudza większe zaufanie. Podobno rozmówca potrafi rozpoznać stan emocjonalny drugiej osoby nawet podczas rozmowy telefonicznej.

Szczery gest ma duże znaczenie w stosunkach międzyludzkich i sygnalizuje otwartość i chęć do zawierania znajomości, czy nawiązywania kontaktów. Nie da się nie zauważyć, że wiąże się z atrakcyjnością i przede wszystkim postrzegany jest jako ozdoba kobiety.

Prawdą jest, że modelki na wybiegach rzadko prezentują ten wyraz twarzy i niektórzy określają je mianem ponuractwa. Jednak był sezon, kiedy szeroko i intensywnie promowano uśmiech jako najlepsze akcesorium i dopełnienie stylizacji. Ponadto jest za darmo, a niektóre trendy utrzymują sie latami. Nic tylko się uśmiechać! :-)

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 6 / 3

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.09.2018
GBP 4.837 złEUR 4.303 złUSD 3.682 złCHF 3.833 zł

Sport


Reklama